O‘zbekiston Respublikasi Markaziy banki bank yangiliklardan xabardor bo‘lish va interaktiv xizmatlaridan foydalanish imkonini beradigan yangi interaktiv mobil ilovani ishga tushirdi.
Mazkur mobil ilova Markaziy bankning rasmiy veb-sayti bilan to‘liq integratsiyalashgan bo‘lib, o‘zbek (kirilcha va lotincha), rus va ingliz tillarida olib borilmoqda. Hozirgi kunda mazkur ilovani Google Play orqali yuklash imkoniyati bor. Yaqin orada mobil ilovani iOS operatsion tizimi uchun yuklash va ishlatish ham mumkin bo‘ladi.
Mobil ilova orqali valyutalar joriy kurslari va bank sohasiga oid oxirgi yangiliklardan xabardor bo‘lish, bundan tashqari bank, ayirboshlash shohobchalari, bankomatlari, 24/7 rejimida ishlaydigan o‘ziga xizmat ko‘rsatish punktlarining joylashish tartibi haqidagi interaktiv xaritani ko‘rish imkoniyatlari mavjud.
Ilovaning yana bir qulay afzalliklaridan biri — bank sohasiga oid qonunchilik bazasi mavjudligi. Qidiruv tizimi orqali tez va oson kerakli normativ-huquqiy hujjatni topish, uni yuklash va onlayn rejimida ko‘rib chiqish ham mumkin.
Bundan tashqari, jismoniy va yuridik shaxslar ilova orqali Markaziy bankka murojaatlarni yuborish va uni ko‘rib chiqish jarayonlarini ko‘zatishlari ham mumkin.
“2GIS” xalqaro kompaniyasi COVID-19 pandemiyasi davrida Toshkentni “tiklash indeksini” ko‘rib chiqdi
“2GIS” xalqaro kartografiya kompaniyasi Toshkentni “tiklash indeksini” ko‘rib chiqdi. Mazkur indeks inqirozdan oldin vaziyatni hozirgi davriga nisbatan aholining iqtisodiy faollik darajasini solishtirib beruvchi mezondir.
Indeks har kuni yangilanib foiz ko‘rsatgichlarda aks ettiriladi. 2020 yil 18 iyun holatiga ko‘ra inqirozdan oldin davriga nisbatan Toshkentning “tiklash indeksi” 58% ga teng bo‘ldi.
Indeksning asosiy metrikasi (hisob-kitob qilish manbai) shaharlarda tovar va xizmatlarga bo‘lgan talablar dinamikasi hamda tashkilotlarga yetib borish uchun tashkil qilingan marshrutlarning ko‘rsatqichlariga asoslangan.
Hozirgi kunda 2GIS kompaniyasi o‘z indeksini Toshkent va Bishkek, hamda Rossiyaning 62 ta, Qozog‘istonning 10 ta va Ukrainaning 4 ta shaharlari uchun ishlab chiqaradi.
O‘zbekistonda ilk elektron pullar tizimi ro‘yxatga olindi
O‘zbekiston Respublikasi hududida elektron pullarning chiqarilishi va muomalada bo‘lishi qoidalari talablariga muvofiq, to‘lov tashkiloti litsenziyasiga ega bo‘lgan “Brio Group” MChJ “OSON” elektron pullar tizimining operatori sifatida o‘z faoliyatini boshladi.
Mazkur elektron pullar tizimining emitenti bo‘lib “Turkiston” xususiy aksiyadorlik tijorat banki hisoblanadi.
Elektron pullar tizimi to‘g‘risidagi ma’lumot joriy yilning 16 iyun kuni Markaziy bankning Elektron pullar tizimi reyestriga kiritildi.
Paddle.com O‘zbekistonda xorijiy IT-kompaniyalar — soliq to‘lovchilar safiga qo‘shildi
Raqamli mahsulotlar sotishga ixtisoslashgan Paddle.com IT-platformasi (Buyuk Britaniya) O‘zbekistonda soliq to‘lovchilar ro‘yxatiga kiritildi.
Ta‘kidlash kerakki, bugungi kunda O‘zbekistonda 14 ta xorijiy IT-kompaniyalari soliq to‘lovchi sifatida  ro‘yxatdan o‘tgan. Ulardan  eng mashhurlari Google, Apple, Samsung, Netflixlardir. Ushbu  Buyuk Britaniya kompaniyasi esa 15-chi  kompaniya bo‘lib royhatdan o‘tdi.
Kompaniyalar to‘liq ro‘yxati bilan Davlat soliq qo‘mitasi rasmiy saytida tanishishingiz mumkin: https://tax.uz/ru/site/companys
Mediapark O‘zbekistonda Apple’ning rasmiy sotuvchisi maqomiga ega bo‘ldi
Maishiy texnika va elektronika sotishga ixtisoslashgan Mediapark do‘koni Apple kompaniyasining Authorized Official Reselleravtorizatsiyadan o‘tgan reseller (sotuvchi) maqomiga ega bo‘ldi.
Apple rasmiy mahsulotlarga ega birinchi shourum poytaxtimizning Qoratosh dahasida joylashgan Mediapark filialida ochilgan. Do‘konda nafaqat rasmiy kafolatga ega Apple sertifikatlashgan mahsulotlarini xarid qilish balki malakali mutaxassislar tomonidan ham konsultatsiya olish mumkin. Bundan tashqari mijozlar uchun kafolat davri doirasida detallarni va qurilmalarni bepul almashtirishga yo‘naltirilgan bir qator dasturlari ham mavjud.

Центральный банк запустил новое интерактивное мобильное приложение
Центральный банк Республики Узбекистан запустил новое интерактивное мобильное приложение, позволяющее получать актуальную информацию и пользоваться интерактивными услугами банка.
Данное мобильное приложение полностью интегрировано с официальным сайтом Центробанка и функционирует на узбекском (кириллица и латиница), русском и английском языках. Сегодня мобильное приложение доступно в Google Play. В скором времени ожидается запуск мобильного приложения на базе операционной системы iOS.
С помощью приложения можно узнать текущие курсы валют и последние новости в банковской сфере, просмотреть интерактивную карту расположения банков, обменных пунктов, банкоматов, пунктов самообслуживания 24/7.
В числе полезных функций приложения — наличие законодательной базы о банковской сфере с системой поиска, благодаря которому можно легко и быстро найти нужный нормативно-правовой документ, а также скачать и просмотреть его в режиме онлайн.
Помимо этого  физические и юридические лица через приложение могут оперативно подать обращение в Центральный банк и проводить мониторинг его рассмотрения.
2GIS рассчитал «индекс восстановления» Ташкента в период пандемии COVID-19
Международная картографическая компания 2GIS рассчитала «индекс восстановления» в Ташкенте — уровень экономической активности населения в сравнении с докризисным периодом.
Индекс обновляется ежедневно и показывается в процентах. По состоянию на 18 июня 2020 года индекс восстановления Ташкента составил 58% от докризисного уровня.
Главной метрикой (расчётной единицей) для индекса послужили данные в городах о динамике спроса (поиска товаров и услуг) и построения маршрутов до организации (данные о доступности бизнеса).
На сегодняшний день 2GIS рассчитывает индекс для Ташкента и Бишкека, а также для 62 городов России, 10 городов Казахстана и 4 городов Украины.
В Узбекистане зарегистрирована первая система электронных денег
Разработчиком платёжной системы электронных денег под названием «ОSON» выступила отечественная компания Brio Group. Центробанк РУз включил её в реестр систем электронных денег.
Согласно постановлению Правления Центрального банка Республики Узбекистан «Об утверждении правил выпуска и обращения электронных денег на территории Республики Узбекистан», выпуск электронных денег в Узбекистане разрешается только банкам. Таким образом эмитентом первых электронных денег, выпущенных 16 июня, стал ЧАКБ «Туркистонбанк».  В свою очередь, компания Brio Group будет осуществлять функции оператора системы.
Paddle.com вошёл в число иностранных IT-компаний — налогоплательщиков в Узбекистане
Специализирующаяся на организации продаж цифровых продуктов IT-платформа Paddle.com (Великобритания) также встала на налоговый учёт в Узбекистане.
Следует отметить, что на сегодняшний момент в качестве налогоплательщиков в Узбекистане зарегистрировались 14 иностранных IT-компаний, в том числе такие всемирно известные как Google, Apple, Samsung, Netflix и другие. Британская компания стала 15-й по счёту.
С полным списком компании можно ознакомиться на официальном сайте Государственного налогового комитета.
Mediapark получил статус официального продавца Apple в Узбекистане
Магазин бытовой техники и электроники MEDIAPARK получил статус Authorized Official Resellerавторизованного реселлера (продавца) продукции Apple.
Первый шоурум с официальной продукцией Apple открылся в филиале Mediapark на массиве Караташ в столице. В магазине можно не только приобрести сертифицированную продукцию Apple с официальной гарантией, но и получить консультации от квалифицированных специалистов. Также действует ряд программ по бесплатной замене деталей и устройств в течение гарантированного срока.