• Asosiy maqsad — qurilish sohasida shaffoflikni ta’minlash va nazoratni kuchaytirish
O‘zbekistonda 2020 yil “Ilm, ma’rifat va raqamli iqtisodiyotni rivojlanish yili” deb e’lon qilingani bejiz emas. “Ilm, ma’rifat va raqamli iqtisodiyotni rivojlantirish yili” uchun qabul qilingan Davlat dasturi joriy yilda Prezident tomonidan qo‘yilgan bir qator yirik vazifa va loyihalarni amalga oshirish ham ko‘zda tutilgan.
Shu yil 28 aprelda davlatimiz rahbarining “Raqamli iqtisodiyot va elektron hukumatni keng joriy etish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi qarori qabul qilingan edi. Qarorda belgilangan vazifalarni sifatli amalga oshirish uchun chora-tadbirlar belgilangan edi.
Bugungi kunda ushbu qaror asosida barcha iqtisodiy va ijtimoiy sohalarga raqamli texnologiyalari keng joriy etilmoqda. Mazkur dasturning dolzarb yo‘nalishlaridan biri qurilish sohasidir.
Masalan, qurilish sohasida “Shaffof qurilish” milliy axborot tizimini joriy etilishi va boshqa axborot tizimlari va ma’lumotlar bazalari bilan integratsiya qilinishi loyihalarni amalga oshirish jarayonlarda mablag‘lardan maqsadli foydalanishga va barcha tomonlar o‘rtasida paydo bo‘lishi mumkin bo‘lgan muammo va ziddiyatlarini oldini olishda ko‘maklashadi.
O‘z navbatida, shaxarsozlik kadastri geoaxborot tizimi (geoportal)ni shakllantirilishi va joriy etilishi shaharlarimiz va katta aholi punktlarimizning uzoq yil strategik rivojlanishini rejalashtirishda katta ko‘mak beradi, vaqt va pul xarajatlarini keskin sarflaydi.
Qurilish sohasida e’tiborga sazovor yana bir muhim loyiha — qurilish sohasidagi (qurilishga ruxsat berish, loyiha hujjatlarini ekspertizadan o‘tkazish) elektron davlat xizmatlarini joriy etilishi mazkur sohada nafaqat qurilish ishlarini olib borilayotgan shaxslarga qulaylik yaratadi, nazoratni samarali olib borishiga ham imkon beradi.
“Elektron hukumat” kompleks dasturi doirasida qurilish sohasini yanada rivojlantirishga yo‘naltirilgan loyihalar, shubhasiz, yuqori dolzarblik va muhimligiga ega. Va ularning amalga oshirilishi va joriy etilishi, o‘z navbatida, aholi uchun taqdim etilayotgan xizmatlarning sifatini oshirishga va fuqarolarimizning turmush darajasini ko‘tarishga yordam beradi.

• Основная задача — повысить прозрачность и контроль в сфере строительства
Символично, что 2020 год был объявлен Годом развития науки, просвещения и цифровой экономики. В рамках Государственной программы в Год развития науки, просвещения и цифровой экономики также намечено реализовать ряд серьёзных задач и проектов в соответствии с поручениями Президента.
В настоящее время на основе данного постановления осуществляется широкое внедрение цифровых технологий во все отрасли экономики и сферы общественной жизни. И одним из актуальных направлений данной программы является сфера строительства.
К примеру, внедрение национальной информационной системы «Прозрачное строительство» и её интеграция с другими информационными системами и базами данных позволит в ходе реализации проектов обеспечить целевое использование средств и предотвратить все возможные споры и противоречия между сторонами.
В свою очередь, формирование и внедрение геоинформационной системы градостроительного кадастра (геопортала) послужит хорошим подспорьем в деле долгосрочного стратегического планирования развития городов и крупных населённых пунктов республики, позволит значительно сэкономить временные и денежные расходы.
Ещё один проект, заслуживающий внимания в сфере строительства  —  внедрение электронных государственных услуг в сфере строительства (выдача разрешений, проведение экспертизы проектной документации) не только создаст удобства для ведущих строительство лиц, но и позволит вести эффективный контроль в данной сфере.
Все проекты в рамках программы «Электронное правительство», направленные на совершенствование сферы строительства, безусловно, носят актуальный характер. Их реализация и внедрение, в свою очередь, позволит повысить качество услуг для населения и сделать комфортнее жизнь наших граждан.