Mazkur superkompyuter yangi avlod katta hajmdagi sun’iy intellekt modellarni sinovdan o‘tkazish uchun yaratilgan. Gap shundaki, yangi sun’iy intellekt modellari foydalanuvchi maqsadlarga oid yanada ko‘proq funksiyalarini bajarishlari mumkin.
Ammo mazkur vazifalarni ijro etish uchun tegishli infratuzilma ham talab etiladi. Microsoft tomonidan taqdim etilgan superkompyuter — bu o‘z ichiga 286 mingdan ortiq protsessor yadrolarni (CPU core), 10 mingdan ortiq grafik protsessorlarni (GPU) qamrab oladi va har bir GPU-server uchun tarmoqqa ulanish tezligi 400 Gbit./s. tashkil etadi. Microsoft tomonidan yaratilgan Azure bulutli platformada joylashtirish orqali mazkur superkompyuter zamonaviy bulutli infratuzilmaning barcha imkoniyatlariga egadir. Jumladan jarayonlarni tezkorlik bilan yo‘lga qo‘yish, data-markazlarning yuqori havfsizlik darajasi va Azure servislardan to‘liq foydalanishni aytib o‘tish mumkin.
Sony PlayStation 5 ni taqdim etdi
Sony kompaniyasi Future of Gaming onlayn-taqdimotida PlayStation 5ning rasmiy taqdimotini o‘tkazdi
PlayStation 5ning dizayni oq-qora gammada ishlab chiqilgan. Uning ichki tartibi SSD to‘plagichi, AMD sakkiz yadroli protsessori, operativ xotirasi esa 16 gigabaytga teng. Pristavkadan tashqari geympad, naushniklar, pult va veb-kameralar taqdim etiladi.
PlayStation 5ning narxi taxminlarga ko‘ra, 450 yevroga teng bo‘lishi mumkin. Bundan tashqari, onlayn-taqdimotda PlayStation 5 uchun o‘yinlar taqdimoti ham o‘tkazildi. Ularning qatorida Grand Theft Auto V, Hitman 3, Resident Evil 8: Village va boshqalar ham bor.
Google Android 11 sinov darajadagi beta-versiyasini keng ommaga chiqardi
Google taqdimot o‘rniga Android 11 to‘g‘risida o‘z blog sahifasida dastlabki rasmiy postni chop etdi. Bundan tashqari, IT-kompaniya Android operatsion tizimning yangi versiyasi imkoniyatlarini batafsil ochib berilayotgan video to‘plamlarini ham yuklab oldi.
Taqdim etilgan videolardan tashqari Google yana 11 ta tematik haftaliklarini o‘tkazishni mo‘lljalamoqda.
Bulutli texnologiyalar bozori yilliga 16% o‘sishni ko‘rsatilishi taxmin qilinmoqda
Joriy iqtisodiyot inqirozi bulutli texnologiyalar bozoriga ham bevosita ta’sir o‘tkazdi. Hozirda kompaniyalar zamonaviy AKT-ixtirolarni joriy etishga yanada ko‘p sarmoya kiritadi. Bulutli texnologiyalar, birinchi navbatda, masofaviy ish tashkil etish va virtual maydonida katta hajmdagi ma’lumotlarni saqlash hisobidan shtat va joriy harajatlarni keskin kamaytirishga zamin yaratadi.
Hozirgi kunda bulutli texnologiyalar sohasida eng yirik Adobe, Alibaba Cloud, Amazon Web Services, Google, Hewlett Packard Enterprise, IBM, Microsoft, Oracle Salesforce.com va SAP IT-kompaniyalari yetakchilik qiladi.
Apple bozor narxi $1,5 trln. dan oshdi
Apple Inc. aksiyalarning narxi oxirgi juma birja savdolarida tarixiy maksimal natijalarini ko‘rsatib, har bitta dona aksiyaning narxi 323,34 dollarga teng bo‘ldi. Shunday qiliyu kompaniyaning kapitalizatsiya narxi 1,5 trillion dollardan oshdi, va Apple shu darajaga yetakchilik qilgan birinchi amerikalik kompaniya bo‘lib tarixga kirdi. https://3dnews.ru/1012756
Ta’kidlash kerakki, mart oyi oxirida Apple aksiyalarining narxi bir donasi uchun 212,61 dollarni tashkil etgan bo‘lsa, pandemiyaga qat’iy nazar izchil o‘sib bordi. Bu yutuqqa erishishda ham kompaniya tomonidan yangillangan mahsulotlarni bozorga chiqarishi hamda planshet va noutbuklarga bozorda talab orttirishi ijobiy ta’sir ko‘rsatgan.
Yana bir qiziqarli fakt: Apple brendi hozirgi kunda jahon miqyosida eng qimmatbaho brend deb hisoblanadi. Reyting agenliklari ekspertlarning xulosalariga ko‘ra, uning qiymati 205,5 milliard dollarga teng

Microsoft создал один из пяти мощнейших суперкомпьютеров в мире
Компания Microsoft разработала новый суперкомпьютер в сотрудничестве и эксклюзивно для OpenAI — некоммерческой исследовательской организации. Он стал одним из 5 самых мощных суперкомпьютеров в мире.
Суперкомпьютер создан специально для тренировки нового поколения массивных ИИ-моделей. Эти модели способны выполнять более широкий спектр функции в соответствии с целями пользователей.
Однако для выполнения таких задач требуется наличие соответствующей инфраструктуры. Суперкомпьютер от Microsoft — это единая система, включающая более чем 285 тысяч процессорных ядер (CPU core), 10 тысяч графических процессоров (GPU) и со скоростью сетевого подключения 400 Гбит./с. в секунду для каждого GPU-сервера. Благодаря размещению в виртуальном облаке Azure — собственной облачной платформы Microsoft, суперкомпьютер обладает преимуществами современной облачной инфраструктуры, включая быстрое развертывание, надежность дата-центров и полный доступ к сервисам Azure.
Sony представила PlayStation 5
На онлайн-презентации Future of Gaming компания Sony представила новую игровую приставку PlayStation 5.
Дизайн приставки выполнен в строгой чёрно-белой цветовой гамме. Внутри приставки — накопитель SSD, восьмиядерный процессор от AMD, оперативная память составляет 16 гигабайт. Кроме приставки были также презентованы геймпад, наушники, пульт и веб-камера для приставки.
Стоимость PlayStation 5 пока не называется. Предположительно, новая игровая приставка PS 5 обойдётся примерно в 450 евро.
Также на онлайн-презентации были показаны игры, которые будет поддерживать PlayStation 5. В их числе такие как Grand Theft Auto V, Hitman 3, Resident Evil 8: Village и другие.
Google выпустил пробную бета-версию Android 11
Компания Google вместо полноценной презентации Android 11 опубликовала официальный пост в в своём блоге. Помимо этого, IT-компания опубликовала ряд видеозаписей, подробно рассказывающих о новой версии операционной системы Android.
Помимо уже опубликованных видео, Google собирается провести ещё и 11 тематических недель, где будет подробно рассказано о возможностях Android 11.
Рынок облачных технологий будет расти на 16% в год
А глобальные расходы на облачные технологии в 2023 году поднимутся на 190,32 миллиарда долларов относительно 2018 года.
Нынешний экономический кризис также оказал непосредственное воздействие на рынок облачных технологий: компании будут вкладывать всё больше денег во внедрение современных ИКТ-решений. Облачные сервисы, в свою очередь, позволяют значительно сократить штатные и текущие расходы за счёт удалённой работы и возможности хранения больших данных в виртуальном пространстве.
Сегодняшними лидерами в области области облачных технологий являются крупнешие IT-компании в мире: Adobe, Alibaba Cloud, Amazon Web Servises, Google, Hewlett Packard Enterprise, IBM, Microsoft, Oracle Salesforce.com и SAP.
Рыночная стоимость Apple превысила $1,5 трлн.
Стоимость акций Apple Inc. на последних биржевых пятничных торгах достигла исторического максимума, составив 323,23 доллара за одну акцию. Тем самым рыночная капитализация компании превысила полтора триллиона долларов. Apple вошла в историю, став первой американской компанией, перешагнувшей эту отметку.
Следует отметить, что в конце марта стоимость акций Apple составляла 212,61 доллара за акцию и продемонстрировала стабильный рост несмотря на пандемию. Этому поспособствовал выпуск новых обновлённых продуктов, а также росту спроса на планшеты и ноутбуки.
Ещё один интересный факт: брэнд Apple на сегодняшний день считается самым дорогим в мире: эксперты рейтинговых агентств оценивают его в 205,5 миллиарда долларов.