• Oleg Pekos vazirning birinchi o‘rinbosari lavozimiga tayinlandi
O‘zbekiston Respublikasi Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirining birinchi o‘rinbosari tayinlandi.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2020 yil 10 iyundagi qaroriga muvofiq, Pekos Oleg Andreyevich Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirining raqamli iqtisodiyot va elektron hukumat masalalari bo‘yicha birinchi o‘rinbosari lavozimiga tayinlandi. Shu munosabat bilan, bugun vazirlikda tayinlov bo‘lib o‘tdi.
O.Pekos shu vaqtga qadar “O‘zbektelekom” aksiyadorlik kompaniyasi “Telekommunikatsiya transport tarmog‘i” filiali direktori lavozimida faoliyat ko‘rsatib kelgan.
Shu bilan birga, O.Pekos faoliyati davomida “O‘zbektelekom” aksiyadorlik kompaniyasida bir qator rahbar lavozimlarida mehnat qilgan. M.A.Bonch-Bruyevich nomidagi Sankt-Peterburg davlat telekommunikatsiyalar universitetida “Axborot tizimlari va texnologiyalari muhandisi” mutaxassisligi bo‘yicha tahsil olgan.

• Олег Пекось назначен на пост первого заместителя министра
Состоялось назначение на пост первого заместителя Министра по развитию информационных технологий и коммуникаций.
В соответствии с постановлением Президента Республики Узбекистана от 10 июня 2020 года Пекось Олег Андреевич был назначен на пост первого заместителя Министра по развитию информационных технологий и коммуникаций по вопросам цифровой экономики и электронного правительства. В связи с этим сегодня в Министерстве прошло назначение.
О. Пекось до этого времени проработал на посту директора филиала «Телекоммуникационные транспортные сети» АК «Узбектелеком».
О. Пекось в ходе своей профессиональной деятельности также работал на различных руководящих должностях в АК «Узбектелеком». Окончил Санкт-Петербургский государственный университет телекоммуникаций имени М.А. Бонч-Бруевича по направлению «Факультет информационных систем и технологий».