Koronavirus pandemiyasining ta'sirini yumshatishga qaratilgan innovatsion vositalar va yechimlar uchun "COVID-19 Challenge 2020" onlayn tanlovida ishtirok etish uchun ikki hafta ichida jami 600ta ariza topshirildi. Ulardan 285 tasi rus tilida, 315 tasi oʻzbek tilida.
"COVID-19 Challenge 2020" — COVID-19 pandemiyasining ta'sirini yumshatishga qaratilgan innovatsion vositalar va yechimlar uchun onlayn tanlov bo'lib, unda O'zbekistonning barcha hududlaridan innovatorlar COVID-19 pandemiyasidan aziyat chekkanlarga yordam berish uchun bilim, texnologiya, tadbirkorlikni birlashtirib, hamkorlikda innovatsiyalarni yaratishlari mumkin.
Tanlovning tashkilotchilari: BMTTDning O‘zbekistondagi vakolatxonasi, IT-Park, O‘zbekiston Yoshlar Ittifoqi va Innovatsion Rivojlanish Vazirligi qoshidagi Yoshlar Akademiyasi, Bandlik va mehnat vazirligi, Sog‘likni saqlash vazirligi, O‘zbekiston savdo-sanoat palatasi, O‘zbekiston yoshlar tadbirkorligini qo‘llab-quvvatlash markazi, “Raqamli ishonch” jamg‘armasi, Jahon Banki va Yevropada Xavsizlik va Hamkorlik Tashkilotining O‘zbekistondagi Loyihalari Muvofiqlashtiruvchisi.
Tanlovga arizalar 7-apreldan 20-aprelgacha qabul qilindi. Arizalarni ko'rib chiqish va onlayn suhbat 24-aprel kuni o‘tkaziladi. Tanlangan loyihalarni sinovdan o'tkazish va e'lon qilish esa 30-aprel kuniga mo‘ljallangan.
Qiziqadigan shaxslar va kompaniyalar ro'yxatdan o'tish va taklif etilayotgan texnologik yechim g'oyasini onlayn shaklni to'ldirish orqali taqdim etishlari so’raladi. Arizalar qabul qilingandan keyin loyihalar ko'rib chiqiladi. Muvaffaqiyatli g’oya va loyihalar muallif va jamoalari onlayn suhbatga taklif etiladilar. Kamida 5 ta tanlangan loyihani sinovdan o'tkazish va taklif qilingan texnologik yechimlarni amalga oshirish uchun hamkorlar tomonidan taqdim etilgan 10 ming AQSh dollarigacha bo'lgan moliyaviy mablag’ bilan taminlanadi. Tanlangan loyihalar boshqa platformalarda ham keng namoyish etiladi.

• На конкурс "COVID-19 Challenge 2020" подано 600 заявок
Для участия в онлайн-конкурсе инновационных инструментов и решений для смягчения последствий пандемии коронавируса в Узбекистане «COVID-19 Challenge 2020» за две недели было подано 600 заявок. Из них на русском языке — 285, на узбекском языке — 315 заявок.
"COVID-19 Challenge 2020" — это онлайн-конкурс инновационных инструментов и решений для смягчения последствий пандемии COVID-19, где инноваторы со всего Узбекистана могут сотрудничать и создавать инновации, объединяя знания, технологии, предпринимательские навыки, чтобы помочь тем, кого так или иначе затронула пандемия COVID-19.
Организаторами конкурса являются: ПРООН в Узбекистане, IT-Park, Союз молодежи и Академия молодежи при Министерстве инновационного развития совместно с Министерством занятости и трудовых отношений, Министерством здравоохранения, Торгово-промышленной палатой Узбекистана, Центром поддержки развития молодежного предпринимательства Узбекистана, Фондом «Цифровое доверие», Всемирным Банком и Координатор проектов ОБСЕ в Узбекистане.
Заявки принимались с 7 по 20 апреля. Обзор заявок и онлайн-интервью пройдет 24 апреля, а тестирование и анонс выбранных проектов состоится 30 апреля 2020 года.
Заинтересованным лицам и компаниям для участия в конкурсе необходимо представить идею предлагаемого технологического решения и заполнить онлайн-форму. После получения заявок пройдет обзор проектов. Успешные команды будут приглашены на онлайн-интервью. Kак минимум 5 проектов будут поддержаны финансовыми взносами в размере до 10 тысяч долларов США, предоставленными партнерами для тестирования и дальнейшего внедрения предлагаемых технологических решений.
Заявки поданы по следующим направлениям конкурса:
1. Здравоохранение — 123 заявок;
2. Помощь уязвимым группам населения —48 заявок;
3. Поддержка малого предпринимательства — 130 заявок;
4. Поддержка сообществ — 21 заявка;
5. Образование — 136 заявок;
6. 6-повышение осведомленности и модели поведения — 32 заявки;
7. Досуг —35 заявок;
8. Остальные направления —75 заявок.
Для получения более подробной информации перейдите на веб-сайт конкурса: http://covid-19challenge.it-park.uz/