O‘zbekistonda koronavirus (COVID-19) epidemiyasi bo‘yicha e’lon qilingan karantin tartibi vaqtida fuqarolarimiz, ijtimoiy tarmoq foydalanuvchilari tomonidan axborot texnologiyalari sohasi bo‘yicha bir qator savollar va murojaatlar kelib tushmoqda. Bularning ichida eng ko‘p savollar va murojaatlar mobil aloqa operatorlarining internet xizmatlari talabga javob bermasligiga qaratilgan. Ana shu dolzarb savollarga AOKAda tashkil etilgan brifinglarda batafsil javob berilmoqda.
Aytish mumkinki, keyingi ikki yil ichida sohada tizimli ishlar amalga oshirildi. Avvalo, Vazirlik ishchi guruhi respublikamizning har bir hududida bo‘lib, joylardagi haqiqiy ahvol bilan tanishdi, muammo va kamchiliklarni bartaraf etish yuzasidan tegishli chora-tadbirlarni belgilab davlat darajasidagi dasturlar amalga oshirilmoqda. Eng muhimi, ushbu vazifalarning ijrosi doimiy nazoratga olingan. Bunda asosiy e’tibor muammmolarni izchillik bilan hal etishga qaratilgan.
Xususan, so‘ngi ikki yilda amalga oshirilgan ishlar tahliliga nazar soladigan bo‘lsak, mamlakatimizda zamonaviy elektron davlat xizmatlarini ko‘rsatishning yaxlit tizimini yaratish, davlat organlarining aholi va tadbirkorlik sub’ektlari bilan o‘zaro hamkorligining yangi mexanizmlarini joriy etish yuzasidan izchil ishlar olib borildi.
Xalqaro internet tarmog‘iga ulanishning umumiy o‘tkazuvchanlik qobiliyati 110 Gbit/s.dan 1 200 Gbit/s.gacha (10 barobardan ko‘proq) kengaytirildi. Telekommunikatsiya operator va provayderlari tomonidan ko‘rsatilayotgan xizmatlar sifati va ko‘lami oshirilishiga, asosan onlayn xizmatlarga ko‘proq e’tibor qaratilmoqda.
2020 yilning 1 yanvaridan operator va provayderlarga internet xizmatlari uchun tarif o‘tgan yilning shu davriga nisbatan 34 foizga arzonlashtirilib, 1 Mbit/s uchun 56,0 ming so‘mni tashkil etdi. E’tiborli jihati shundaki, bozor iqtisodiyoti talablariga ko‘ra, tizimli ravishda internet xizmatlari narxlari kamaytirilib borilmoqda.
Internet provayderlariga respublikaning turli hududlaridan tarmoqqa ulanish yagona tartibda va bir xil narxlarda tashkil etildi.
Respublika bo‘yicha 237 ta ob’ektda magistral telekommunikatsiya tarmoqlari kengaytirilib, telekommunikatsiya uskunalari modernizatsiya qilindi. Natijada magistral telekommunikatsiya tarmoqlarining o‘tkazuvchanlik qobiliyati viloyatlararo darajada 200 Gbit/s.ga, tumanlararo darajada esa 40 Gbit/s.ga yetkazildi.
Qishloq hududlarida mobil aloqa baza stansiyalarning texnik imkoniyatlaridan to‘liq foydalanish maqsadida elektromagnit nurlanish normalari qayta ko‘rib chiqildi va baza stansiyalar quvvatlari oshirildi.
Shu yerda bir ma’lumot aytib o‘tish mumkin, «Ookla» kompaniyasining Speedtest.net servisi internet tezligi bo‘yicha 2020 yil mart oyi natijalariga ko‘ra yangi ma’lumotlarni e’lon qildi va ushbu Speedtest Global Index reytingida O‘zbekiston yana 7 pog‘onaga ko‘tarildi.
Umuman, oxirgi yil natijalariga ko‘ra O‘zbekistonda simli internet tezligi 2,5 barobarga o‘sdi – 11,62 Mbit/s.dan (2019 yil mart holatiga) 26,92 Mbit/s.gacha (2020 yil mart holatiga).
Endi bevosita karantin tartibi vaqtida Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligi hamda telekommunikatsiya operator va provayderlari tomonidan koronavirus epidemiyasi tarqalishining oldini olish borasida amalga oshirilayotgan chora-tadbirlarga to‘xtalib o‘tsak.
Bugungi kunda mobil aloqa operatorlari tomonidan 302 tadan ortiq baza stansiyalar internet xizmatlarini ko‘rsatish uchun modernizatsiya qilindi.
Hozirgi kunda aholi, ayniqsa talabalar uylarida o‘tirgani aholi yashash mavzelarida va qishloq hududlarida tarmoqqa yuklamaning keskin ortishiga olib kelmoqda. Natijada, ayrim joylarda mobil internet tezligi kamayishi kuzatilmoqda.
Ushbu holatda tarmoqlardagi yuklamalar doimiy nazoratga olinib, tarmoqning ishonchli ishlashini ta’minlash uchun zarur texnik va tashkiliy choralar ko‘rilmoqda.
Respublikamizda koronavirus (COVID-19) bo‘yicha karantin tartibi e’lon qilingan vaqtdan boshlab barcha telekommunikatsiya operatorlari umumta’lim maktablari va maktabgacha ta’lim muassasalari tarbiyalanuvchilari uydan bemalol fanlarni o‘zlashtirish uchun ta’lim manbalarining veb-saytlarga bepul kirishni ta’minlab bermoqda.
Fuqarolarimizni oxirgi yangiliklardan xabardor qilish maqsadida telekommunikatsiya operatorlari abonentlariga eng ko‘p o‘qiladigan bir qator axborot-tahlili portallarining manbalaridan bepul foydalanish imkoni yaratildi.
Jamoatchilikni koronavirus (COVID-19) to‘g‘risida xabardor qilish va tarqalishining oldini olish uchun amalga oshirilayotgan chora-tadbirlar haqida xabar beruvchi http://coronavirus.uz/uz rasmiy veb-saytiga kirish ham bepul qilindi.
O‘zbekistonda koronavirus masalasida ishonchli ma’lumotga ega bo‘lish uchun 16 martdan Toshkentda fuqarolarimizdan koronavirus infeksiyasi yuzasidan tug‘ilgan savollariga o‘z vaqtida javob olish maqsadida Sog‘liqni saqlash vazirligi Sall-markazining qisqa “1003” yagona raqami 24 soat davomida ishlab turibdi.
Yordamga muxtoj aholiga zarur ko‘mak ko‘rsatishni tashkillashtirish uchun qisqa “1197” yagona raqami ishga tushirildi.
Mazkur raqamlarga fuqarolar tomonidan amalga oshiriladigan qo‘ng‘iroqlar barcha telekommunikatsiya operatorlari va provayderlari tomonidan respublikamizda bepul amalga oshirilmoqda.
Bundan tashqari, karantin tartibi vaqtida barcha telekommunikatsiya operatorlari va provayderlari tomonidan respublikamizda o‘z abonentlariga qulaylik yaratish maqsadida yangi tariflarni va yangi xizmatlarni joriy qildi. Masalan, "O‘zbektelekom" kompaniyasi internet-to‘lovlarni amalga oshirishda yangi va qulay tizimni joriy etdi. Xususan, milliy operator GSM standarti tarmog‘i abonentlari uchun 2020 yil 1 apreldan oddiy 10 tarif rejasiga BEPUL ULANIShNI taklif qilgan holda, maxsus “BAHORIY TAKLIF” AKSIYasini taqdim etdi.
UCELL™ kompaniyasi yangi xizmatni — o‘z abonentlarni masofaviy ravishda mobil aloqaga ulash xizmatini yo‘lga qo‘ydi. Ushbu xizmatlar 1 apreldan boshlab "Mobil o‘tkazma" va "Internet o‘tkazma" xizmatlari narxi 0 ga teng bo‘ldi, ya’ni siz o‘z yaqinlaringizning mobil hisobiga pul va internet-trafikni o‘tkazishingiz mumkin.
Ta’lim muassasalari o‘qituvchilariga yuqori darajada qulayliklar yaratish maqsadida, "O‘zbektelekom" AK joriy yil 10 apreldan boshlab maxsus “Talim” tarif rejasini joriy qildi. Ushbu “Talim” tarif rejasi bir oylik abonent to‘lovi 29900 so‘m bo‘lib, 1000 daqiqa limit, 4 ming megabayt limit va 200 SMS taqdim etiladi.
Beeline kompaniyasi shu kunlarda tibbiyot xodimlariga, maxsus "Shifokor" tarif rejasi doirasida yangi bonuslarni taqdim etmoqda. Jumladan, tibbiyot xodimlari 2020 yilning 10 mayigacha 5 ming daqiqa va 5 ming megabaytdan bepul foydalanishlari mumkin.
Karantin davrida foydalanuvchilar tomonidan internet trafikdan foydalanish hajmi sezilarli darajada ortayotgan holatda tarmoqning ishonchli ishlashini ta’minlash uchun zarur texnik va tashkiliy choralar ko‘rilmoqda.
Eslatib o‘tamiz, keyingi 2 yilda jami 12 mingta ijtimoiy soha ob’ektlari, ya’ni sog‘liqni saqlash, maktabgacha ta’lim muassalari va umumta’lim maktablarining yuqori tezlikdagi internetga ulanishi ta’minlanadi. Shu yilning o‘zida optik tolali aloqa liniyalari qurish orqali jami sog‘liqni saqlash muassasalarining 95 foizi, umumta’lim maktablarning 86 foizi hamda barcha maktabgacha ta’lim muassasalarini yuqori tezlikdagi internet tarmog‘iga ulanishi ta’minlanadi.

• Растёт спрос на Интернет-услуги
В период карантина в связи с коронавирусом (COVID-19) в Узбекистане со стороны граждан и пользователей социальных сетей поступает много вопросов и обращений, связанных с информационно-коммуникационными технологиями. В их числе наиболее частые вопросы и обращения касаются низкое качество интернет-услуг со стороны мобильных операторов связи. Именно на эти вопросы даются подробные разъяснения в ходе брифингов, организованных в Агентстве информации и массовых коммуникаций.
Следует отметить, за последние два года была проведена серьёзная системная работа в сфере информационно-коммуникационных технологий. Прежде всего рабочая группа Министерства посетила каждый регион республики, ознакомилась с реальной ситуацией на месте и деятельностью подведомственных предприятий и организаций,  определила меры по устранению недостатков в их работе. Самое важное, установлен постоянный контроль за исполнением этих задач.
В частности, если мы проанализируем итоги проделанной работы за два года, в прошлом году была проделана серьёзная работа по созданию целостной современной системы оказания электронных государственных услуг, внедрению новых механизмов взаимодействия государственных органов с населением и предпринимателями.
Если мы рассмотрим этот вопрос более подробно, на сегодняшний день в республике осуществляет деятельность 5 мобильных операторов и более 30 провайдеров, оказывающих телекоммуникационные услуги посредством проводных систем связи. Все операторы и провайдеры совместно и скоординировано осуществляют услуги с помощью различных технологических решений.
На текущий момент количество пользователей Интернета выросло до 22 миллионов, в том числе пользователей мобильного Интернета — 19 миллионов. Количество пользователей, использующих интернет-услуги посредством проводных систем связи, составляет 3 миллиона человек.
Так, общая пропускная способность в международной сети Интернет была увеличена в 10 раз — с 110 Гбит/с. до 1 200 Гбит/с.! Большое внимание уделяется повышению качества и объёмов услуг, в том числе и онлайн-услуг, оказываемых телекоммуникационными операторами и провайдерами.
А с 1 января 2020 года тарифы для операторов и провайдеров за Интернет-услуги были снижены на 34 процента по сравнению с аналогичным периодом прошлого года, составив тем самым 56,0 тысяч сумов. Заслуживает внимания тот факт, что цена за интернет-услуги была снижена в соответствии с требованиями рынка.
По республике на 237 объектах были расширены магистральные телекоммуникации, модернизировано телекоммуникационное оборудование. Тем самым пропускная способность магистральных телекоммуникаций в областях составляет 200 Гбит/с.., в районах — 40 Гбит/с.
Также в ходе реализации проекта по строительству оптоволоконных линий связи было возведено 10,0 тысяч километров оптоволоконных линий, и тем самым их общая протяженность составляет 36,6 тысячи километра.
С целью полноценного использования технических возможностей базовых станций мобильной связи в сельской местности были пересмотрены нормы электромагнитного излучения и увеличены мощности базовых станций.
Согласно результатам прошедшего года за последний год скорость фиксированного Интернета в Узбекистане выросла почти в 2,3  раза с 11,62 Мбит/c в марте 2019,  до 26,92 Мбит/c в марте 2020 года.
А теперь давайте рассмотрим работу, проводимую в период карантина Министерством по развитию информационных технологий и коммуникаций, а также телекоммуникационными операторами и провайдерами работу по предотвращению распространения коронавируса.
На сегодняшний день мобильными операторами была осуществлена модернизация более 302 базовых станций для оказания интернет-услуг.
В настоящее время в связи с присутствием населения, в особенности студентов, дома в населенных местностях и сельских районах наблюдается высокая перегруженность сетевых узлов. В результате в ряде районов наблюдается снижение скорости мобильного интернета.
Сегодня эти сетевые узлы были взяты под постоянный контроль, и были приняты необходимые технические и организационные меры по обеспечению надёжной работы сетей.
С момента объявления карантина в связи с коронавирусом (COVID-19) в Узбекистане все телекоммуникационные операторы предоставили бесплатный доступ на веб-сайты образовательных ресурсов для того, чтобы ученики общеобразовательных школ и воспитанники дошкольных образовательных организаций могли беспрепятственно, в домашних условиях осваивать школьные предметы.
Для того, чтобы граждане были в курсе всех последних новостей, телекоммуникационными операторами для своих абонентов были созданы возможности по бесплатному доступу на наиболее читаемые новостные интернет-ресурсы.
С целью информирования общественности о коронавирусе (COVID-19) и о мерах по предупреждению распространения коронавируса был предоставлен бесплатный доступ на официальный веб-сайт — http://coronavirus.uz/ru.
Для предоставления объективной и достоверной информации и оперативного реагирования на вопросы граждан по коронавирусной инфекции с 16 марта в Ташкенте работает круглосуточный колл-центр Министерства здравоохранения по короткому единому номеру 1003. Все телекоммуникационные операторы и провайдеры предоставили для граждан бесплатный доступ по этому номеру по всей республике.
С целью создания удобств для населения и возможности быстро и удобно дозвониться до центров организован единый короткий номер 1197.
Всеми телекоммуникационными операторами и провайдерами обеспечена бесплатная телефонная связь на короткий номер колл-центра 1197.
Помимо этого, в условиях карантинного режима все телекоммуникационные операторы и провайдеры предоставили новые, более выгодные тарифы и внедрили новые услуги в целях создания дополнительных удобств для своих абонентов. Так, АК “Узбектелеком” внедрила новую и удобную услугу по осуществлению оплаты интернет-услуг. В частности, с 1 апреля 2020 года национальный оператор предоставил новую акцию для своих абонентов сети стандарта GSM — «Весеннее предложение».
Компания UCELL™ внедрила новую услугу по дистанционному подключению абонентов к мобильной связи. Начиная с 1 апреля компания стоимость услуг «Мобильный интернет» и «Интернет-перевод» становится равной нулю, что позволяет абонентам беспрепятственно переводить денежные средства и интернет-трафик на мобильный баланс своих родных и близких.
В целях создания максимальных удобств для преподавателей образовательных учреждений АК «Узбектелеком» ввела с 10 апреля специальный тарифный план «Таълим». Стоимость тарифного плана «Таълим» составляет 29 900 сумов в месяц, и при его приобретении предоставляет 1000 минут, 4000 мегабайт, а также 200 SMS.
Для подключения или перехода на ТП «Таълим» работникам системы Министерства народного образования необходимо предъявить паспорт, удостоверение (оригинал), или документ подтверждающий, что абонент является работником данной системы. Данный тарифный план доступен для физических лиц.
Компания Beeline на днях предоставила новые бонусы по специальному тарифу «Shifokor». Работники медицинский сферы — абоненты Beeline могут бесплатно до 10 мая 2020 года пользоваться 5 тысячами минут разговоров и 5 тысячами мегабайт.
Напоминаем, что в ближайшие 2 года будет обеспечено высокоскоростное подключение к интернету 12 тысяч объектов социальной сферы, а именно здравоохранения, дошкольных образовательных учреждений и общеобразовательных школ. Только в 2020 году будут построены оптоволоконные линии связи и обеспечено высокоскоростное подключение к сети Интернет 95 процентов объектов здравоохранения, 86 процентов общеобразовательных школ и всех дошкольных образовательных учреждений.