"O‘zbektelekom" AKning "UzMobile" filiali texnik xizmati Toshkent shahrida uyali aloqa tarmog‘ini modernizatsiya qilish va kengaytirish, shuningdek LTE qamrov zonasini kengaytirish loyihasi bo‘yicha ishlarni muvaffaqiyatli yakunladi. Natijada, LTE Internet standartidan foydalanish tezligi sezilarli darajada oshirildi.
Mobil Internet har qanday vaziyatda tengi yo‘q yordamchi hisoblanadi. Ishga oid muammolarni hal qilish, muhim ma’lumotlarni tez va darhol olish kerak bo‘lganda, o‘z-o‘zini izolyatsiya qilish sharoitida Internet tezligi muhim rol o‘ynaydi. Mobil Internet tezligi va ishonchliligi tufayli biz doimo aloqada bo‘lamiz va kerakli ma’lumotlarni olish imkoniyatiga egamiz.
Shu sabab kompaniya texnik jamoasi karantin davrida ham, barcha zarur xavfsizlik choralariga rioya qilgan holda tarmoqni kengaytirish va modernizatsiya qilish loyihasini amalga oshirish bo‘yicha rejalashtirilgan ishlarni davom ettirmoqda.
Ushbu loyihaning asosiy maqsadi - barcha mavjud 2G/3G baza stansiyalarini LTE (4G) standartiga o‘tkazish, bu esa o‘z navbatida UZMOBILE abonentlari uchun keng polosali mobil aloqa xizmatlaridan foydalanish tezligini va imkoniyatini oshirishdan iborat bo‘lib, shubhasiz, karantin davrida aholi uchun juda muhimdir.
Shuningdek, yil boshidan Bekobod, Bo‘ka, Pskent, Ohangaron, O‘rtachirchiq, Quyichirchiq, Oqqo‘rg‘on, Chinoz, Yangiyo‘l tumanlaridagi mavjud barcha baza stansiyalarini LTE (4G) texnologiyasiga modernizatsiyalash bo‘yicha rejalashtirilgan ishlar yakunlandi. Ta’kidlash joizki, tarmoqni kengaytirish va modernizatsiya qilish loyihasi doirasida respublikaning barcha hududlarida ishlar rejalashtirilgan.

• В Ташкенте скорость LTE (4G) увеличилась в несколько раз
Технической службой филиала АК «Узбектелеком» — «UzMobile» были успешно завершены работы в рамках проекта по модернизации и расширению мобильной сети, а также по расширению полосы покрытия LTE (4G) по городу Ташкенту. Таким образом, скорость доступа к Интернет-стандарту LTE увеличена в несколько раз.
Мобильный Интернет – незаменимый помощник в любых ситуациях. Скорость доступа к интернет играет важную роль в условиях самоизоляции, когда нужно решать рабочие вопросы, получать важные данные быстро и оперативно.
Именно поэтому, техническая команда Компании продолжает плановые работы по внедрению проекта расширения и модернизации сети даже в период карантина, соблюдая при этом все необходимые меры безопасности.
Основная цель данного проекта – перевод всех действующих базовых станций 2G/3G в стандарт LTE (4G), что позволит увеличить скорость и доступность услуг мобильного широкополосного доступа для абонентов Uzmobile, что особенно важно для населения в этот непростое время.
Следует добавить, что с начала года были завершены плановые работы по модернизации всех действующих базовых станций до технологии LTE (4G) в Бекабадском, Букинском, Пскентском, Ахангаранском, Уртачирчикском, Куйичирчикском, Аккурганском, Чиназском, Янгиюльском районах. В рамках планового проекта работы по расширению и модернизации сети запланированы во всех регионах республики.