• Robototexnika va dasturlash texnologiyalari sohasida yoshlarning intelektual salohiyati namoyish etildi.
05.02.2020
Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligi tashabbusi bilan Amiti universitetida robototexnika bo‘yicha taqdimot, ko‘rgazma va mahorat darslari tashkil etildi. Dastlab, talaba yoshlarga axborot texnologiyalari tizimi oldida turgan dolzarb vazifalar, yoshlarni axborot va kommunikatsiya sohasiga bo‘lgan qiziqishini yanada oshirish, dasturlash asoslari, robototexnika, kompyuter o‘yinlari va kibersportni rivojlantirish ishlariga keng jalb qilishga qulay shart-sharoitlar yaratish, ularga zamonaviy raqamli texnologiyalar, elektron tijorat yo‘nalishlarini o‘rgatish maqsadida amalga oshirilayotgan yirik loyihalar xususida batafsil ma’lumot berildi.
Shuningdek uchrashuvda Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyevning 2019 yil 27 dekabrda Muhammad al-Xorazmiy nomidagi ixtisoslashtirilgan maktabda yoshlar bilan uchrashuvi chog‘ida yoshlarni qo‘llab-quvvatlashga doir bildirgan takliflari ham o‘rganildi. Davra suhbatida Prezidentimiz tomonidan ilgari surilgan 5 ta muhim tashabbusning 3-yo‘nalishi doirasida qilinayotgan ishlarga alohida to‘xtalib o‘tildi. Tadbirda “Robotics lab” kelajak texnologiyalari kompaniyasi va Muxammad al-Xorazmiy nomidagi AKT yo‘nalishiga ixtisoslashtirilgan maktab o‘quvchilari o‘z qo‘llari bilan yasagan turli xildagi robotlari bilan ishtirok etdilar. Mutaxassislar tomonidan bugungi kunda yoshlarni robototexnikaga qiziqtirish yo‘lida olib borilayotgan ishlar, yoshlar tomonidan ishlab chiqarilgan robot va texnikalar, ularni harakatga keltirish uchun dasturlar, dasturlash tillari haqida keng tushunchalar berib o‘tildi.
Shuningdek jahon miqyosida robotlarga bo‘lgan talab, ularni inson xayotidagi ahamiyati, iqtisodiyotning turli jabhalarida, ya’ni inson yetib borishi qiyin bo‘lgan joylarda robotlardan foydalanish ish unumdorligini oshirishga katta foyda keltirishi, algoritmlash, dasturlash va robomuhandislik to‘g‘risida ham ma’lumotlar berildi. Ma’ruzachilar tomonidan talabalarga C, C++, Objective C, Swift, Kotlin, Android, VMICRO, Java, Python, RxJava, Firebase, Unity va shu kabi boshqa dasturlash tillari haqida ham keng tushunchalar berildi.

• Был продемонстрирован интеллектуальный потенциал молодых людей в области робототехники и технологий программирования.
05.02.2020
По инициативе Министерства по развитию  информационных технологий и коммуникаций  была организована презентация, выставка и мастер-классы  по робототехнике в Университете Амити. Сначала  студентам   была предоставлена ​​подробная информация о задачах, стоящих перед системой, приоритетных направланиях  развития сетей телекоммуникаций,  расширении основы программирования, робототехники, компьютерных игр и киберспорта. подробная информация о масштабных проектах, реализуемых для создания условий, обучения их новейшим цифровым технологиям и направлениям электронной коммерции.
Также были изучены предложения  по поддержке молодежи, которые были выдвинуты Президентом Республики Узбекистан Шавкатом Мирзиёевым 27 декабря 2019 года на встрече с молодежью во время посещения школы имени Мухаммада ал-Хоразмий. На круглом столе была освещена работа, проводимая в рамках 3-ей инициативы  5 ключевых инициатив, выдвинутых Президентом. Специалисты  компании  Robotics lab и школы ИКТ имени Мухаммеда аль-Хорезми приняли участие в мероприятии с  различными роботами, изготовленными своими руками. Специалистами дано широкое объяснение  работ, проводимых для привлечения молодежи к робототехнике, роботам и технологиям, созданными молодежью, языкам программирования.
Также была предоставлена информация о глобальном спросе на роботов, их значении для жизни людей, использовании роботов в различных секторах экономики - в областях, где доступ людей затруднен - ​​для повышения производительности, алгоритмизации, программирования и робототехники. Эксперты  также предоставили студентам широкую информацию о языках  C, C ++, Objective C, Swift, Kotlin, Android, VMICRO, Java, Python, RxJava, Firebase, Unity и других языках программирования.