O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Sh.M. Mirziyoyev tomonidan Yoshlar bilan ishlashni samarali tashkil qilish borasida ilgari surilgan 5 muhim tashabbusning 3-yo‘nalishi - aholi va yoshlar o‘rtasida kompyuter texnologiyalari va internetdan samarali foydalanishni tashkil etish bo‘yicha Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligi tomonidan jadal sur’atlarda ish olib borilmoqda.
Xususan, ushbu tashabbus doirasida IT-markazlar tomonidan karantin davrida aholini qo‘llab-quvvatlash maqsadida axborot texnologiyalari sohasida videodarslar tayyorlash yo‘lga qo‘yildi. IT-markazlarning sa’y - harakatlari tufayli 100 dan ortiq video darslar tayyorlandi, ularning ko‘rish soni 2000 dan oshdi!
Yoshlar yangi ko‘nikmalarni osongina o‘rganishlari va o‘z bilimlaridan erkin almashinuvlarda foydalanishlari, masofadan turib ishlashlari va tezkorlik bilan foydalanishlari uchun maxsus videodarslar mavzusi tanlab olingan.
So‘nggi yuklab olingan darslar orasida quyidagilar mavjud:
1. Upwork.com frilans birjasida ishlash;
2. Google Play dasturchilar paneli bilan ishlash ;
3. Android ilovalarni ishlab chiqish;
4. Adobe Illustrator bilan ishlash;
5. Freelancer.com saytida ish;
6. Internetda pul ishlashning 4 usuli.
Ta’kidlash joizki, videodarslar birato‘la uchta tilda: o‘zbek, rus va qoraqalpoq tillarida tayyorlanadi.
Yaqin kelajakda IT-markazlar tomonidan onlayn xizmatlar, elektron tijorat, Bootstrap va boshqa xizmatlardan foydalanish bo‘yicha darslar taqdim etiladi.
Videolar utube.uz va mover.uz video-xosting saytlarida joylashtirilgan bo‘lib, ular O‘zbekiston Respublikasi fuqarolari uchun bepul.

• IT-центрами подготовлено свыше 100 видеоуроков
Одним из важных направлений пяти инициатив, ранее выдвинутых Президентом Республики Узбекистан Шавкатом Мирзиёевым, является третье направление — организация эффективного использования использования населением и молодёжью компьютерных технологий и интернета. В соответствии с поставленными задачами сегодня ведется серьёзная работа в этом направлении.
В ходе реализации мероприятий по третьему направлению Министерством по развитию информационных технологий и коммуникаций организуются учебные центры цифровых технологий для обучения населения и молодёжи.
В частности, с целью поддержки населения в период карантина, IT-Центрами готовятся видеоуроки в сфере информационных технологий. На сегодня IT-центрами было подготовлено уже более 100 видеоуроков, а количество их просмотров перевалило за 2000!
Тематика видеоуроков затрагивает самые актуальные IT-направления, с помощью которых молодежь может без труда обучиться новым навыкам, а потом сразу же использовать свои полученные знания на популярных фриланс-биржах, работая удаленно и тем самым зарабатывая деньги.
Среди последних загруженных уроков можно отметить следующие:
1. Работа на фриланс-бирже Upwork.com;
2. Работа с панелью разработчиков Google Play;
3. Разработка Android-приложений;
4. Работа с Adobe Illustrator;
5. Работа на Freelancer.com;
6. 4 способа заработка денег в интернете.
Стоит отметить, что видеоуроки готовятся сразу на трёх языках: узбекском, русском и каракалпакском.
В ближайших планах у IT-Центров — подготовка уроков по пользованию онлайн-сервисами, электронной коммерции, Bootstrap и многого другого.
Видео размещаются на видеохостингах utube.uz и mover.uz, которые являются бесплатными для граждан Республики Узбекистан.