• AKT sohasidagi korxonalar xodimlarining tantanali yigʻilishi
Bugun, Oʻzbekiston Respublikasi davlat mustaqilligining 27 yilligi arafasida Oʻzbekiston aloqa tarixi muzeyida axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalar sohasidagi korxonalar rahbarlari va xodimlari ishtirokida tantanali yigʻilish boʻlib oʻtdi.
Yigʻilishni Oʻzbekiston Respublikasi Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vaziri Shuxrat Sadikov tabrik soʻzi bilan ochib berdi. Jumladan, u mamlakatimizda axborot-kommunikatsiya texnologiyalarini yanada rivojlantirishga qaratilayotgan alohida eʼtibor, zamon talabalariga javob beradigan xizmatlarni joriy etish yuqori natijalar koʻrsatayotganini taʼkidlab oʻtdi. Bu borada davlatimiz rahbarining qator farmonlari va qarorlari mamlakatimizda telekommunikatsiya va axborot texnologiyalarini rivojlantirish boʻyicha strategik maqsadlarni amalga oshirish uchun imkoniyat yaratish yoʻlida muhim dasturilamal boʻldi.
Shuningdek, yigʻilishda, yaqin besh yil davomida mamlakatimiz yalpi ichki mahsulotida axborot texnologiyalari tarmogʻi ulushini kamida 4 foizga qadar oshirish va dasturiy mahsulotlar eksport qilish hajmini 10 barobar oshirish vazifasi qoʻyilgan. Bu vazifalarni amalga oshirishda oʻz mehnatlari va bilimlari bilan ishtirok etayotgan soha xodimlarining qoʻshayotgan hissasi beqiyosdir deya taʼkidlandi.
Tadbir davomida Oʻzbekiston Respublikasi Mustaqilligining 27 yilligi munosabati bilan Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Farmoniga muvofiq mukofotlangan bir guruh soha xodimlariga davlat mukofotlarini topshirish marosimi boʻlib oʻtdi. Vazir “UNICON.UZ” DUK direktorining birinchi oʻrinbosari Xasanov Xislat Poʻlatovichga hamda Maxsus avariya-tiklash boshqarmasi sanitar-yoʻriqchisi Nematillayev Baxodir Raxmatillayevichga “Shuhrat” medalini topshirdi.
Shuningdek, Oʻzbekiston Respublikasi Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligining buyrugʻi bilan axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalari sohasidagi uzoq yillik samarali va fidokorona mehnatlari uchun vazirlik tizimida hamda axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalar sohasida faoliyat yuritayotgan bir guruh xodimlarga “Mohir aloqachi” unvoni, “Faxriy yorliq” va “Oʻz kasbining ustasi” belgisi soha mukofotlari topshirildi.
Soha mukofotlari bilan taqdirlanganlarning toʻliq roʻyxati “Xabar” gazetasining 2018 yil 31 avgust kuni 35 sonida chop etiladi.

• Торжественное собрание сотрудников предприятий сферы ИКТ
Сегодня, накануне празднования 27-летия Государственной независимости Республики Узбекистан в Музее истории связи Узбекистана состоялось торжественное собрание с участием руководителей, работников предприятий сферы информационных технологий и коммуникаций.
На собрании с поздравительным словом выступил министр по развитию информационных технологий и коммуникаций Республики Узбекистан Шухрат Садиков. Он отметил, что уделяемое в нашей стране особое внимание дальнейшему развитию информационно-коммуникационных технологий, внедрению отвечающих требованиям времени услуг дает высокие результаты. Важным руководством к действию в этом направлении служит ряд указов и постановлений главы государства, которые создали возможность для осуществления стратегических задач по развитию телекоммуникаций и информационных технологий в стране.
Поставлена задача в ближайшие пять лет довести долю сектора информационных технологий в валовом внутреннем продукте страны минимум до 4% и обеспечить рост объема экспорта программных продуктов в 10 раз. В их реализации трудно переоценить вклад работников сферы, которые своим трудом и знаниями участвуют в достижении поставленных целей.
В ходе мероприятия состоялась церемония вручения государственных наград работников отрасли, награждённых Указами Президента Республики Узбекистан в связи с 27-й годовщиной независимости Республики Узбекистан. Министр вручил медали «Шуҳрат» первому заместителю директора ГУП «UNICON.UZ» Министерства по развитию информационных технологий и коммуникаций Хасанову Хислату Пулатовичу и санитар-инструктору Специального аварийно-восстановительного управления Нематиллаеву Баходиру Рахматиллаевичу.
Напоминаем, что Указом Президента Республики Узбекистан, также медалью «Шуҳрат» был награжден старший преподаватель кафедры систем телерадиовещания Ташкентского университета информационных технологий Кан Виталий Сергеевич.
Также были вручены отраслевые награды: звание «Моҳир алоқачи» (Мастер связи), «Фахрий ёрлиқ» (Почетная грамота) и знак «Ўз касбини устаси» (Мастер своего дела) группе работников сферы удостоенных приказом Министерства по развитию информационных технологий и коммуникаций за самоотверженный, эффективный долголетний труд в сфере награждена группа сотрудников, работающих в системе Министерства, а также в частном секторе сферы информационных технологий и телекоммуникаций.
Полный список награжденных отраслевыми наградами будет опубликован в 35 номере газеты «XABAR» от 31 августа 2018 года.