O'zbekiston Respublikasi Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vaziri Azim Axmedxadjayev yurtimizga IT-sanoati imkoniyatlarini o'rganish uchun tashrif buyurgan EPAM Systems Direktorlar kengashi prezidenti Arkadiy Dobkin hamda kengash vakillarini qabul qildi.
Yurtimizda dastur ishlab chiqaruvchilari uchun qulay sharoit yaratish hamda axborot texnologiyalari sohasida loyihalarni amalga oshirishda xalqaro hamkorlikni rivojlantirish uchun «Mirzo Ulugbek Innovation Center» (MUIC) Innovatsiyalar makrazi tomonidan tadbirlar amalga oshirilmoqda. EPAM Systems bilan aloqalarning mustahkamlanayotgani ham ana shu sa'y-harakatlarning bir qismidir.
Uchrashuvda o'zbekistonlik mutaxassislarning malakasini oshirish uchun zarur sharoitlarni yaratish, IT-biznesni yuritish, shuningdek sohada investitsion loyihalarni joriy qilishda hamkorlik qilish istiqbollari muhokama qilindi.
Amerikaning EPAM Systems kompaniyasi buyurtma bo'yicha dasturiy ta'minot ishlab chiqaruvchi va axborot texnologiyalari sohasida konsalting xizmatlarini ko'rsatuvchi jahonning nufuzli IT-kompaniyalarida biri bo'lib, unga 1993 yilda asos solingan. EPAM Systems dasturiy ta'minot ishlab chiqarish, tizimlarni markazlashtirish, raqamli rivojlantirish strategiyalarini ishlab chiqish, axborot texnologiyalari ishlanmalarini uchun markaz va laboratoriyalar tashkil qiladi. Amazon, Google, IBM, Microsoft, Oracle, SAP va boshqa yirik kompaniyalar uning bosh buyurtmachilari hisoblanishadi.

• Глава Мининфокома встретился с президентом и председателем Совета директоров EPAM Systems
Глава Мининфокома Азим Ахмедхаджаев встретился с президентом и председателем Совета директоров компании EPAM Systems Аркадием Добкиным, прибывшим в Узбекистан для ознакомления с потенциалом IT-отрасли страны.
В целях создания благоприятной среды для развития и внедрения проектов в сфере информационных технологий, Инновационным центром «Mirzo Ulugbek Innovation Center» (MUIC) ведется работа по установлению сотрудничества с ведущими международными IT-компаниями. В их числе и EPAM Systems.
В ходе встречи стороны обсудили вопросы по созданию условий для повышения квалификации узбекских IT-специалистов, обмена передовым международным опытом по ведению IT-бизнеса, а также проработки возможностей реализации совместных инвестиционных проектов в сфере.
EPAM Systems – американская IT-компания, основанная в 1993 году, крупнейший мировой производитель заказного программного обеспечения, специалист по консалтингу, резидент Белорусского парка высоких технологий. Штаб-квартира компании расположена в Ньютауне, штат Пенсильвания, её отделения представлены в 25 странах мира. Количество сотрудников составляет 25 962, оборот компании в 2017 году составил $1,45 млрд, а операционная прибыль – $172,9 млн. Компания специализируется на разработке программного обеспечения, интеграции, а также разработке цифровых стратегий, создании центров разработки (лаборатории) на базе EPAM Systems и IT-консалтинг. Основными заказчиками EPAM являются Amazon, Google, IBM, Microsoft, Oracle, SAP и другие.