• "Al-Xorazmiy izdoshlari" ko'rik-tanlovi ta'sis etildi
O'zbekistonda 10-11 sinf o'quvchilari o'rtasida matematika, fizika hamda informatika fanlari bo'yicha "Al-Xorazmiy izdoshlari" nomli an'anaviy ko'rik-tanlov ta'sis qilindi. Tanlov Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligi tashabbusi va Xalq ta'limi vazirligi bilan hamkorlikda o'tkaziladi.
Ko'rik-tanlovning asosiy maqsadi buyuk olim va matematik Muhammad Al-Xorazmiyning ilmiy merosini targ'ib qilish, yosh avlodning aniq fanlarga bo'lgan qiziqishlarini qo'llab-quvvatlash, shuningdek axborot texnologiyalari sohasida iqtidorli yoshlarni yuzaga chiqarish, ularga salohiyatlarini namoyish qilishlari uchun zarur sharoitlarni yaratib berishdan iborat.
Ko'rik-tanlov aprel oyida start oladi va uch bosqichda tashkil qilinadi. Birinchi bosqichda ishtirokchilar o'z maktablarida matematika, fizika hamda informatika fanlaridan onlayn usulda imtihon topshiradilar. 80 balldan yuqori ball to'plagan yoshlar tanlovning keyingi bosqichiga yo'l olishadi. Ikkinchi bosqich mintaqaviy shaklda bo'lib o'tadi va ishtirokchilar uchala fanga doir jami 9 ta topshiriqni uddalashlari kerak bo'ladi. 100 balldan 75 ball to'plaganlar so'nggi bosqichda ishtirok etish huquqini qo'lga kiritadilar.
Toshkent shahridagi Inha universitetida o'tkaziladigan so'nggi bosqichda tanlov qatnashchilari e'tiboriga matematika, fizika hamda informatika fanlariga doir 15 ta vazifa havola qilinadi. Tanlovda eng yuqori ball to'plagan olti nafar g'oliblarga «Muhammad Al-Xorazmiy izdoshlari» tanlovining diplomi hamda eng kam oylik ish haqining 100 barobaridan 65 barobari miqdorigacha pul mukofoti topshiriladi.

• Последователи Мухаммада аль-Хоразмий: в Узбекистане пройдет смотр-конкурс среди юных гениев
В Узбекистане ежегодно будет проходить смотр-конкурс по математике, физике и информатике среди одаренных школьников 10-11 классов. Соответствующее положение было утверждено Министерством по развитию информационных технологий и коммуникаций и Министерством народного образования Узбекистана.
Основная цель смотра-конкурса – сохранение и пропаганда наследия Мухаммада аль-Хоразмий, повышение интереса к изучению точных наук среди молодого поколения, а также выявление талантов в сфере информационных технологий и создание условий для реализации их потенциала.
Смотр-конкурс включит в себя три этапа. На первом этапе участники пройдут онлайн-тест в своих школах по трем предметам: математике, физике и информатике. Набравшие 80 баллов и более получат право на участие во втором этапе.
Во втором - региональном этапе школьникам предстоит решить 9 задач по трем предметам и набрать 75 баллов и более для перехода в следующий этап.
Финал смотра-конкурса пройдет в Университете Инха в г. Ташкенте. На этом этапе участники должны будут решить уже 15 задач.
Победитель и призеры смотра-конкурса будут удостоены награды «Мухаммад аль-Хоразмий издошлари» («Последователи Мухаммада ал-Хоразмий»). Кроме того, обладатель первого места получит денежное вознаграждение в размере 100 минимальных заработных плат (МРЗП), второго – 75 МРЗП и третьего – 65 МРЗП.