• Muhammad al-Xorazmiy nomidagi maktabning 10-sinf o‘quvchilari qator imtiyozlarga ega bo‘lishadi
O‘zbekiston Respublikasi Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligi qoshidagi Muhammad al-Xorazmiy nomidagi axborot-kommunikatsiya texnologiyalari yo‘nalishiga oid fanlarni chuqurlashtirib o‘qitishga ixtisoslashtirilgan maktabda 2018 yil yurtimizda “Faol tadbirkorlik, innovatsion g‘oyalar va texnologiyalarni qo‘llab-quvvatlash yili” deb nomlanishi munosabati bilan maxsus aksiya o‘tkazilmoqda.
Ixtisoslashtirilgan maktab O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2017 yil 14 sentyabrdagi qarori asosida tashkil etildi. Ixtisoslashtirilgan maktab o‘quvchilari davlat umumiy o‘rta ta’lim standartlari asosida zamonaviy pedagogik va axborot-kommunikatsiya texnologiyalarini keng jalb qilgan holda matematika, fizika, informatika va chet tili fanlarini chuqur o‘zlashtirishadi.
Muhammad al-Xorazmiy nomidagi axborot-kommunikatsiya texnologiyalari yo‘nalishiga oid fanlarni chuqurlashtirib o‘qitishga ixtisoslashtirilgan maktab hozirda 2017-2018 o‘quv yili uchun 10-sinf o‘quvchilarini qabul qilish maqsadida tanlov e’lon qilgan. Imtihonlardan muvaffaqiyatli o‘tgan o‘quvchilar qator imtiyozlarga ega bo‘ladilar.
O‘qishni istagan yoshlar 2018 yilning 6 yanvar kuniga qadar kerakli xujjatlarni topshirishlari va matematika, fizika, ingliz tili fanlaridan yozma imtihonlardan o‘tishlari lozim bo‘ladi. Maktabning nizomiga ko‘ra, ta’lim o‘zbek tilida olib boriladi.
Imtihonlardan muvaffaqiyatli o‘tgan talabalar axborot texnologiyalari, fizika va matematika fanlarini chuqur o‘rganishlari bilan birga qator imtiyozlarga ega bo‘ladilar.
Jumladan, har bir o‘quvchiga oylik yo‘l chiptasi hamda o‘qish davomida foydalanish uchun kompyuter beriladi. Bundan tashqari fizika, matematika va ingliz tilidan Toshkent shahridagi Inha universiteti o‘qituvchilaridan qo‘shimcha darslarda ishtirok etish imkoniyatiga ega bo‘ladilar.
Ushbu aksiya 2018 yil yurtimizda “Faol tadbirkorlik, innovatsion g‘oyalar va texnologiyalarni qo‘llab-quvvatlash yili” deb nomlanishi munosabati bilan va yoshlarga ta’lim olishlari uchun qulay shart-sharoit yaratish maqsadida o‘tkazilmoqda.

• Ученики 10 класса специализированной школы имени Мухаммада ал-Хоразмий получат ряд льгот
Специализированная школа по углубленному изучению предметов направления информационно-коммуникационных технологий имени Мухаммада ал-Хоразмий, Министерство по развитию информационных технологий и коммуникаций Узбекистана и Университет Инха в г. Ташкенте объявляют акцию в связи с объявлением 2018 года «Годом поддержки активного предпринимательства, инновационных идей и технологий».
Напомним, что специализированная школа создана в соответствии с постановлением Президента Узбекистана «Об организации специализированной школы по углубленному изучению предметов направления информационно-коммуникационных технологий имени Мухаммада ал-Хоразмий» от 14 сентября 2017 года.
Специализированная школа проводит на конкурсной основе дополнительный прием учеников в 10 класс на 2017-2018 учебный год и ученики, которые успешно сдадут экзамены, получат льготы и преференции в рамках совместной акции.
Заинтересованные молодые люди должны сдать пакет документов до 6 января 2018 года и пройти письменное испытания по математике, физике и английскому языку. Обучение будет проводиться на узбекском языке.
Успешные ученики, кроме углубленного изучения предметов направления информационно-коммуникационных технологий, физики и математики, получат некоторые льготы.
В частности, ученики будут получать проездные карточки и персональные компьютеры для пользования во время учебы. Также ученики специализированной школы смогут принимать участие в дополнительных уроках по физике, математике и английскому языку, которые будут проводиться преподавателями Университета Инха в г. Ташкенте.
Данная акция проводится в связи с объявлением 2018 года «Годом поддержки активного предпринимательства, инновационных идей и технологий» и для создания благоприятных условий для обучения молодежи.
Для участия в отборе необходимо предоставить пакет документов:
• заявление на имя директора
• копия свидетельства о рождении
• медицинская справка формы 086
• справка с места жительства
• шесть фотографий размером 3х4,
• копия аттестата об окончании 9 класса
• копии паспортов родителей.
Документы принимаются в здании школы по адресу: город Ташкент, Мирзо-Улугбекский район, улица Тепамасжид, дом № 4. Для получения дополнительной информации: (+998 71) 262-48-87.