• Vazirlikda Vebsters Universiteti (AQSh) delegatsiyasi bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi
6 dekabr kuni Amerika Qo‘shma Shtatlarining Webster Universiteti vitse-prezidenti Piter Maxer boshchiligida O‘zbekiston Respublikasi Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligiga tashrif buyurgan universitet delegatsiya a’zolari bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi. Delegatsiya a’zolari tarkibida, shuningdek, mazkur universitetning Biznes va texnologiya maktabi dekani Simmon Kummings hamda Ta’lim muassasalari bo‘yicha dekani Brenda Fayflar ham tashrif buyurishdi.
Delegatsiyaning tashrifidan ko‘zlangan maqsad — Toshkent shahrida Webster universitetining filialini tashkil qilish bilan bog‘liq texnik, huquqiy hamda iqtisodiy masalalarni yaqindan muhokama qilishdan iborat. Shu bilan birga, muzokaralar mobaynida yangi universitetning yurtimizdagi faoliyatini yangi o‘quv yili — 2018 yilning sentyabridan boshlab yo‘lga qo‘yish yuzasidan ko‘rilishi zarur bo‘lgan chora-tadbirlar ham muhokama qilindi.
Eslatib o‘tamiz, Webster universitetining Toshkent shahrida filialini ochish to‘g‘risida bitim Nyu-Yorkda O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev boshchiligida o‘tgan O‘zbekiston-Amerika biznes-forumi yakunlari bo‘yicha imzolangan edi. Bu AQSh oliy o‘quv yurtining MDH mamlakatlaridagi birinchi to‘laqonli filiali bo‘ladi.
Webster universitetining Toshkent shahridagi filialida o‘zbekistonlik talabalar axborot texnologiyalari, axborot xavfsizligi va boshqa yo‘nalishlarda bakalavrlik darajasini olishlari mumkin bo‘ladi.
Shu munosabat bilan, tomonlar axborot texnologiyalari sohasi uchun xalqaro talablarga javob beradigan malakali kadrlar tayyorlashga xizmat qiladigan ta’lim tizimini joriy qilish bo‘yicha ikkitomonlama hamkorlik tadbirlarini belgilab oldilar.
1915 yilda asos solingan Webster Universiteti AQSh ning Missuri shtatidagi Sent-Luis shahrida joylashgan. Webster xususiy nodavlat universitet bo‘lib, unda tahsil oluvchi talabalar soni bugunda 17 000 tani tashkil qiladi. Shuningdek, mazkur ta’lim maskani Yevropa, Osiyo va Afrika mintaqalarida ham bo‘linmalariga ega.

• В Мининфоком прошла встреча с делегацией Вебстерского Университета (США)
6 декабря в Министерстве по развитию информационных технологий и коммуникаций состоялась встреча с делегацией Университета Вебстера (США) во главе с вице-президентом Питером Махером. В делегации также были: деканы Школы бизнеса и технологий им. Уокера и Школы образования данного ВУЗа Симмон Куммингс и Бренда Файф.
Цель визита делегации — обсуждение с узбекской стороной технических, юридических и финансовых вопросов, связанных с открытием филиала Университета Вебстера в Ташкенте, а также достижение договоренностей о начале функционирования университета с нового учебного года — сентября 2018 года.
Напомним, соглашение между Министерством высшего и среднего специального образования Узбекистана и Университетом Вебстера по открытию первого филиала американского ВУЗа в Ташкенте было подписано по итогам Узбекско-американского бизнес-форума, состоявшегося в рамках сентябрьского визита Президента Узбекистана Шавката Мирзиёева в Нью-Йорк.
В филиале Университета Вебстера узбекские студенты смогут получать степень бакалавра и магистра по таким направлениям, как  «информационные технологии» и «информационная безопасность»и другие.
В связи с этим, в ходе встречи стороны обсудили предстоящие задачи по организации качественной подготовки студентов и повышению квалификации специалистов в сфере информационных технологий  на уровне международных стандартов.
Основанный в 1915 году, Университет Вебстер находится в Сент-Луисе, штат Миссури, США. Вебстер является частным некоммерческим университетом, в котором обучаются около 17 000 студентов в кампусах в США, а также международных кампусах, расположенных в Европе, Азии и Африке.