• AKT vazirligi hamda Koreya Ichki ishlar va xavfsizlik vazirligi o‘rtasidagi hamkorlik kengaymoqda
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining joriy yil 22-25 noyabr kunlari Koreyaga qilgan tashrifi doirasida, Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligi delegatsiyasi Koreya Respublikasi Ichki ishlar va xavfsizlik vaziri Kim Bu Kyum bilan muzokaralar o‘tkazdi.
Ichki ishlar va xavfsizlik vazirligi Koreya davlat boshqaruvi va xavfsizlik vazirligi negizida tashkil qilingan bo‘lib, jamoat xavfsizligini ta’minlashga javob beradi. Shuningdek, “Aqlli shahar” va “Xavfsiz shahar” konsepsiyalarini amalga oshirishda “Elektron hukumat”ni ishlab chiqishga mas’ul bo‘ladi.
Muzokara vaqtida ikki vazirlik o‘rtasidagi hamkorlik istiqbollari muhokama qilindi. Asosiy e’tibor “Xavfsiz shahar” tizimini amalga oshirishda Koreya tajribasini o‘rganishga qaratildi. Hozirda ushbu loyihani ishga tushirishga AKT vazirligi mas’ul etib belgilangan.
Ma’lumki, Janubiy Koreya nafaqat “Elektron hukumat”, balki “Xavfsiz shahar” sohasida ham yetakchi davlatlardan hisoblanadi. Shuning uchun texnik topshiriqlarni ishlab chiqishda ularning tajribasini o‘rganish – O‘zbekistondagi loyihalarni sifatli amalga oshirish va jamoat xavfsizligi hamda mamlakatimiz fuqarolari xotirjamligi darajasini yanada yaxshilashda juda qo‘l keladi.
Uchrashuv so‘ngida uzoq muddatli hamkorlik istiqbollari bo‘yicha vazirliklar o‘rtasida memorandum imzolandi.
Koreya Ichki ishlar va xavfsizlik vaziri Kim Bu Kyum O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining Koreyaga davlat tashrifi naqadar ahamiyatli ekanini, shuningdek, huquqni muhofaza qilish organlari faoliyatida axborot tizimini joriy etish yuzasidan vazirliklararo o‘zaro hamkorlikni mustahkamlash muhimligini alohida ta’kidladi.

• Расширяется сотрудничество с Министерством внутренних дел и безопасности Республики Корея
В рамках государственного визита в Республику Корея Президента Узбекистана, состоявшегося с 22 по 25 ноября, делегация Министерства по развитию информационных технологий и коммуникаций провела переговоры с Министром внутренних дел и безопасности Республики Корея Ким Бу Кюм.
Министерство внутренних дел и безопасности было создано на базе Министерства государственного управления и безопасности Кореи. Оно является ответственным за обеспечение общественной безопасности, а также за вопросы внедрения «Электронного Правительства», включая вопросы реализации концепций «Умный город» и «Безопасный город».
Во время встречи были обсуждены вопросы дальнейшего развития сотрудничества между министерствами, в т.ч. в области изучения корейского опыта во внедрении системы «Безопасный город», так как решением Президента Узбекистана данные вопросы теперь возложены на Мининфоком.
Южная Корея является лидером не только в области внедрения «Электронного Правительства», но и «Безопасного города». Использование корейского опыта для разработки технических решений в нашей стране будет способствовать более качественной реализации проектов в Узбекистане и, в конечном счете, улучшению уровня общественной безопасности и спокойствия граждан республики.
По результатам встречи подписан меморандум между министерствами по дальнейшему расширению сотрудничества.
Министр внутренних дел и безопасности Кореи Ким Бу Кюм отметил важность государственного визита Президента Республики Узбекистан, а также готовность к дальнейшему укреплению сотрудничества между министерствами, в т.ч. в вопросах внедрения информационных систем в деятельности правоохранительных органов для улучшения их эффективности.