• O'quv markazi ochish uchun subsidiya ajratish boshlandi
Avval xabar berganimizdek, endi qishloq hududlarida xorijiy tillarni o'qitish faoliyatini yoʻlga qoʻymoqchi boʻlgan nodavlat ta'lim tashkilotlari bir martalik subsidiya olish uchun onlayn ariza topshirishlari mumkin.
Buning uchun talabgor kalendar yilning har choragi birinchi oyining 10-sanasiga qadar my.gov.uz dagi “Qishloq hududlarida xorijiy tillarni o‘qitish faoliyatini tashkil etish uchun nodavlat ta'lim tashkilotlariga subsidiya ajratish” xizmatidan foydalanadi.
Bu turdagi subsidiya quyidagi maqsadlarda ajratiladi:
– bino va o'quv xonalarini zamonaviy axborot kommunikatsiya texnologiyalari, mebel, asbob-uskunalar, o'qitishning texnik vositalari va boshqa anjomlar bilan jixozlashga;
– zarur darsliklar, o'quv-metodik adabiyotlar va boshqa kutubxona-axborot resurslari hamda vositalari bilan ta'minlash, ta'lim jarayonini tashkil etishga jalb etiladigan pedagog kadrlar mehnatiga haq to'lashga.
Xizmatdan foydalanishda quyidagi hujjatlar talab etiladi:
– 2 yilga mo'ljallangan biznes reja;
– mahsulot yetkazib berish yoki ishlarni, xizmatlarni bajarish to'g'risida tuzilgan xo'jalik shartnomalari;
– pedagog kadrlar bilan tuzilgan mehnat shartnomalari;
– pedagog kadrlarning xorijiy tilni bilish darajasini tasdiqlovchi sertifikatlari;
– ta'lim jarayonida foydalanilayotgan bino yoki o'quv xonalarining ijara shartnomasi (ko'chmas mulk ijarasi asosida faoliyat yuritayotgan nodavlat ta'lim tashkilotlari uchun).

• Начато выделение субсидии на открытие учебного центра
Как мы сообщали ранее, негосударственные образовательные организации, желающие начать преподавание иностранных языков в сельской местности, теперь могут подать онлайн-заявку на единовременную субсидию.
Для этого заявитель использует услугу «Выделение субсидии негосударственным образовательным организациям на организацию работы по обучению иностранным языкам в сельской местности» на сайте my.gov.uz до 10 числа первого месяца каждого квартала календарного года.
Данный вид субсидии выделяется на следующие цели:
– оснащение здание и учебные классы современными информационно-коммуникационными технологиями, мебелью, оборудованием, техническими средствами обучения и другим оборудованием;
– обеспечение необходимыми учебниками, учебно-методической литературой и другими библиотечно-информационными ресурсами и средствами, оплата заработной платы педагогам, участвующих в организации учебного процесса.
Для использования услуги необходимо следующие документы:
– бизнес-план на 2 года;
– хозяйственные договора, заключенные на поставку продукции или выполнение работ, оказание услуг;
– трудовые договора, заключенные с педагогическими кадрами;
– сертификаты, подтверждающие уровень владения иностранным языком педагогических кадров;
– договор аренды здания или учебных помещений, используемых в образовательном процессе (для негосударственных организаций образования, осуществляющих свою деятельность на условиях аренды недвижимого имущества).