• TATU talabalari bilan ochiq muloqot o‘tkazildi
Prezidentimiz Shavkat Mirziyoevning 2019-yil 27-dekabr kuni Muhammad al-Xorazmiy nomidagi ixtisoslashtirilgan maktabda yoshlar bilan o‘tkazgan yig‘ilishi muhim tarixiy ahamiyat kasb etib, mamlakatimizda yoshlarga oid davlat siyosati yangi bosqichga ko‘tarilganini ko‘rsatgandi
Bugun, 26 – yanvar kuni O‘zbekiston Respublikasi axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirining o‘rinbosari  B.Olmatov  Muhammad al-Xorazmiy nomidagi Toshkent axborot texnologiyalari universitetining Talabalar turar joylarida istiqomat qiluvchi yoshlar bilan ochiq muloqot o‘tkazildi.
Uchrashuvda O‘zbekiston Respublikasi axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligi mutasaddilari, soha vakillari, universitet rahbariyati hamda talabalar ishtirok etdi.
Ochiq muloqotni o‘tkazishdan ko‘zlangan maqsad – O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoevning 2019 yil 27 dekabr kuni axborot-kommunikatsiya texnologiyalari yo‘nalishiga oid fanlarni chuqurlashtirib o‘qitishga ixtisoslashtirilgan Muhammad al-Xorazmiy nomidagi maktabga tashrifi chog‘ida ta’kidlab o‘tgan yuqori bilimli dasturchi – mutaxassislar tayyorlash hamda joriy yilning 24 - yanvaridagi  Prezidentimiz Shavkat Mirziyoevning parlamentga 2019 yilda amalga oshirilgan asosiy ishlar yakuni va O‘zbekiston Respublikasini 2020 yilda ijtimoiy-iqtisodiy rivojlantirishning eng ustuvor yo‘nalishlariga bag‘ishlangan Murojaatnomasida belgilab berilgan vazifalar ijrosini ta’minlashda yosh AKT mutaxassislarining salohiyatini yanada oshirishdir.
Talabalar bilan suhbat davomida yoshlar mamlakatimizning ertangi kelajagi ekanligi, sohada yaratilayotgan barcha imkoniyatlardan samarali foydalanish zarurligi, taraqqiyotga erishish uchun zamonaviy axborot texnologiyalari bo‘yicha bilimlarni egallashimiz zarur va shart ekanligi haqida to‘xtalib o‘tdi.
Shuningdek, muhtaram Prezidentimiz tomonidan ilgari surilgan “Bir million dasturchi” loyihasida munosib ishtirok etib, mamlakat taraqqiyotiga yoshlarning ulkan hissa qo‘shishi zarurligini alohida ta’kidladi.
Uchrashuvlar davomida Talabalar turar joylaridagi mavjud shart – sharoitlar, yaratilgan imkoniyatlar bilan yaqindan tanishildi.
Xususan, TTJlarda imkoniyati cheklangan talabalar uchun yaratilgan maxsus sharoitlar, oshxonalar, yuvinish xonalari, talabalarning darsdan tashqari vaqtlarida shug‘ullanishlari uchun yaratilan o‘quv auditoriyalari ko‘zdan kechirildi.
Tadbir yakunida talabalar tomonidan bildirilgan taklif va mulohazalar yuzasidan  tegishli mutasaddilarga topshiriqlar berildi.

• Проведён открытый диалог со студентами ТУИТ
Встреча Президента Шавката Мирзиёева с молодежью в специализированной школе имени Мухаммеда аль-Хорезми 27 декабря 2019 года имела историческое значение и показала, что государственная молодежная политика в нашей стране вышла на новый уровень.
Сегодня, 26 января, заместитель министра по развитию информационных технологий и коммуникаций  Республики Узбекистан Б.Олматов провел открытый диалог со студентами, проживающими в студенческих общежитиях Ташкентского университета информационных технологий имени Мухаммеда аль-Хорезми.
Во встрече приняли участие представители Министерства по развитию информационных технологий и коммуникаций Республики Узбекистан, представители отрасли, администрация университета и студенты.
Цель открытого диалога - осветить визит Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева в Школу имени Мухаммеда аль-Хорезми 27 декабря 2019 года, которая специализируется на углубленное изучение информационных и коммуникационных технологий. Подготовка высококвалифицированных программистов - специалистов и выполнение задач, определенных в Послании Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева от 24 января этого года, с обобщением основных направлений деятельности страны в 2019 году и приоритетов социально-экономического развития на 2020 года. Для дальнейшего развития потенциала молодых специалистов в области ИКТ.
Во время беседы со студентами молодые люди говорили, что будущее нашей страны - это будущее, где все возможности, созданные в этой области, должны использоваться эффективно, и что нам необходимо приобретать современные знания в области информационных технологий. Достойное участие в проекте «Один миллион программистов», выдвинутом нашим уважаемым Президентом, это важны вклад    молодежи в развитие страны, подчеркнул заместитель министра Б.Олматов.Руководство министерства во время встречи со студентамы было близко ознакомлено с условиями их жизни и возможностями.В частности, в зданиях  были осмотрены специальные помещения для студентов с ограниченными возможностями, кухни, ванные комнаты, классные комнаты для внеклассных занятий студентов.
В конце мероприятия по предложениям  которые были выдвинуты студентами  были даны задания ответсвенным лицам   для их реализации.