• DIGITAL UZBEKISTAN – Forumi bo‘lib o‘tdi
Bugun, 25 sentabr kuni Toshkent shahrida “ICTWEEK 2019” haftaligi doirasida “DIGITAL UZBEKISTAN” Forumi bo‘lib o‘tdi.
Forum ishtirokchilarini O‘zbekiston Respublikasi axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vaziri Shuhrat Sodiqov tabrik so‘zi bilan qutladi.
Belarus va O'zbekiston o'rtasidagi aloqalarni mustahkamlash, yaqin hamkorlikni yanada davom ettirish maqsadida, Belarus Respublikasi aloqa va axborotlashtirish vaziri Konstantin Shulgan hamkorlik istiqbollari haqida ma’lumot berdi.
Shu bilan birga , Belarusiya, Rossiya, Xitoy, Buyuk Britaniya, Ukraina,  Janubiy Koreya davlatlari vakillari ham ishtirok etdi.  Forumda IT-kompaniyalarning taqdimotlari ham bo‘lib o‘tdi.
Forum axborot texnologiyalari sohasidagi zamonaviy tendensiyalar to‘g‘risidagi masalalarni muhokama qilish uchun o‘ziga xos maydonchaga aylandi.
Forumda qarama-qarshiliklar tahlil qilindi, uning rivojlanish salohiyati va uni amalga oshirish imkoniyatlari baholandi. Tadbirda davlat organlari rahbarlari, axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalar sohasidagi korxona va tashkilot rahbarlari, xalqaro ekspertlar va tahlilchilar, yirik mahalliy va xorijiy IT-kompaniyalari vakillari ishtirok etdi.
Mazkur forum axborot-kommunikatsiya texnologiyalarini yanada rivojlantirish, iqtisodiyot va jamiyatni raqamli shakllantirish masalalarini hal etishga o'zining munosib hissasini qo'shib, jahon axborot makonida O'zbekistonning pozitsiyasini mustahkamlashga o‘z hissasini qo'shadi.

• Состоялся форум «DIGITAL UZBEKISTAN»
Сегодня, 25 сентября, в Ташкенте в рамках Недели "ICTWEEK 2019” состоялся форум «DIGITAL UZBEKISTAN».
С приветственным словом к участникам форума обратился министр по развитию информационных технологий и коммуникаций Республики Узбекистан Шухрат Садиков.
Он отметил, что данный форум вносит достойный вклад в решение вопросов дальнейшего развития информационно-коммуникационных технологий, цифрового формирования экономики и общества, способствует укреплению позиций Узбекистана в мировом информационном пространстве.
В целях укрепления связей между Беларусью и Узбекистаном, дальнейшего тесного сотрудничества с приветственным словом на форуме выступил Министр связи и информации Республики Беларусь – Константин Шульган. Он кратко рассказал о перспективах сотрудничества между странами.
На форуме  присутствовали представители Республики Беларусь, России, Китая, Великобритании, Украины,  Южной Кореи.  Во время форума также состоялись презентации ряда IT-компаний.
Форум стал своеобразной площадкой для обсуждения вопросов о современных тенденциях в сфере информационных технологий.
На Форуме проводится анализ противоречий, оценивается потенциал развития и возможности для его реализации.
На форуме были проанализированы противоречия, оценен потенциал развития и возможности его реализации. В мероприятии приняли участие руководители государственных органов, руководители предприятий и организаций в сфере информационных технологий и коммуникаций, международные эксперты и аналитики, представители крупных отечественных и зарубежных IT-компаний.