2019 yil 12 sentabr kuni Oliy Majlis Qonunchilik palatasidagi O‘zLiDeP va “Milliy tiklanish” demokratik partiyasi fraksiyalari deputatlaridan iborat Demokratik kuchlar bloki tashabbusi bilan “Axborot tarqatish sohasidagi qonunchilikni yanada takomillashtirish” mavzusida parlament eshituvi bo‘lib o‘tdi.
Majlis kun tartibidagi masala yuzasidan O‘zbekiston Respublikasi axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vaziri Shuhrat Sodiqov va bir qator vazirliklar rahbarlarining  axborotlari tinglandi.
— Internet tarmog‘idagi axborotdan samarali va maqsadli foydalanishni shakllantirish uchun birinchi navbatda undan foydalanish madaniyatini yuksaltirish hamda xavfsiz internet muhitini shakllantirish borasidagi ishlar samaradorligini oshirish muhim ahamiyat kasb etadi. Internet tarmog‘ining milliy segmentini yanada boyitish, aholining axborotga ega bo‘lgan ehtirojlarini qondirish, yoshlarimiz tarbiyasiga salbiy ta’sir ko‘rsatuvchi xorijiy axborot resurslardan himoya qilish borasida milliy ma’naviy va tarbiyaviy axborot  resurslarini ishlab chiqish ishlarini yanada samarali olib borishimiz kerak,  — dedi AKT vaziri Sh.Sodiqov o‘z axborotida.
Bugungi kunda O‘zbekistonda axborotni tarqatish sohasini rivojlantirish va uning xavfsizligini ta’minlash yo‘nalishini tartibga soluvchi 20dan ortiq qonunlarda konstitutsiyaviy tamoyillar (so‘z erkinligi, axborotdan foydalanish erkinligi, shaxsiy ma’lumotlar himoyalanishi va boshqalar) o‘z ifodasini topgan.
Parlament eshituvida Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vaziri Shuhrat Sodiqov  internet tarmog‘ida milliy kontentni rivojlantirish, axborot tarqatishda axborot xavfsizligini ta’minlash va telekommunikatsiya texnologiyalari infratuzilmasini rivojlantirish, qonun hujjatlari loyihalarini aholi va tadbirkorlik sub’yektlari bilan muhokama qilish, teleradioeshittirishlar va davriy nashrlarni tarqatish yo‘nalishlarda vazirlik tomonidan amalga oshirilgan va oshirilayotgan ishlar, kelgusidagi asosiy vazifalarga batafsil to‘xtaldi. Shuningdek, vazir Oliy Majlis Qonunchilik palatasi deputatlarining savollariga atroflicha javob berdi.

• Парламентское слушание по дальнейшему совершенствованию законодательства в сфере распространения информации
13.09.2019
12 сентября 2019 года по инициативе блока демократических сил Законодательной палаты Олий Мажлиса в составе депутатов фракций УзЛиДеП и Демократической партии “Миллий тикланиш” состоялись парламентские слушания на тему “Дальнейшее совершенствование законодательства в сфере распространения информации”.
По вопросу повестки дня заседания заслушана информация министра по развитию информационных технологий и коммуникаций Республики Узбекистан Шухрата Садыкова и руководителей ряда министерств.
- Для формирования эффективного и целевого использования информации в сети Интернет важное значение имеет повышение эффективности работы, прежде всего, по повышению культуры ее использования и формированию безопасной интернет-среды. Мы должны более эффективно вести работу по разработке национальных духовных и воспитательных информационных ресурсов по дальнейшему обогащению национального сегмента сети Интернет, удовлетворению потребностей населения, по получению информации от зарубежных информационных ресурсов, оказывающих негативное влияние на воспитание молодежи, — сказал министр ИКТ Ш.Садыков в своей информации.
На сегодняшний день в более чем 20 законах, регулирующих развитие сферы распространения информации в Узбекистане и обеспечение ее безопасности, изложены конституционные принципы (свобода слова, свобода доступа к информации, защита персональных данных и другие).
На парламентском слушании министр по развитию информационных технологий и коммуникаций Шухрат Садыков подробно остановился на проводимой министерством работе по развитию национального контента в сети Интернет, обеспечению информационной безопасности и развитию инфраструктуры телекоммуникационных технологий при распространении информации, обсуждению проектов законов с населением и субъектами предпринимательства, распространению телерадиопередач и периодических изданий, основных задачах на будущее. Министр также подробно ответил на вопросы депутатов Законодательной палаты Олий Мажлиса.