• Afgʻoniston kommunikatsiyalar va axborot texnologiyalari vaziri oʻrinbosari bilan uchrashuv
17-iyul kuni Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vaziri oʻrinbosari Q.Yuldashev Afgʻoniston kommunikatsiyalar va axborot texnologiyalari vaziri oʻrinbosari X.Xedoyati bilan uchrashdi.
Muloqot chogʻida tomonlar axborot-kommunikatsiya texnologiyalari sohasida ikki tomonlama hamkorlik ulkan salohiyatga ega ekanini qayd etdilar va oʻzaro manfaatli boʻlgan ustuvor yoʻnalishlarda sheriklikni kengaytirish istiqbollari yuzasidan fikr almashdilar.
Jumladan, tomonlar ikki mamlakat aloqa operatorlari oʻrtasida telekommunikatsiya xizmatlarining oʻzaro hajmini oshirish masalalarini qoʻllab-quvvatlashlarini bildirdilar.
Oʻzbekistondagi soha oliy ta'lim muassasalari bazasida kadrlar tayyorlash va IT-mutaxassislarning malakasini oshirish boʻyicha hamkorlik istiqbollariga alohida eʼtibor qaratildi.
Uchrashuv yakunlariga koʻra, ekspertlar darajasida muzokaralarni davom ettirish uchun hamkorlikdagi ishchi guruhini tashkil etish boʻyicha kelishuvga erishildi.

• Встреча с заместителем министра коммуникаций и информационных технологий Афганистана
17 июля состоялась встреча заместителя министра по развитию информационных технологий и коммуникаций Республики Узбекистан К.Юлдашева с заместителем министра коммуникаций и информационных технологий Афганистана Х.Хедаяти.
В ходе беседы стороны отметили большой потенциал двустороннего сотрудничества в области информационно-коммуникационных технологий и обменялись мнениями по перспективам дальнейшего расширения партнерства в приоритетных направлениях, представляющих взаимный интерес.
В частности, стороны выразили поддержку расширения объемов взаимных услуг телекоммуникаций между операторами связи двух стран, прежде всего услуг доступа к международной сети Интернет и высокоскоростных транзитных каналов связи.
Отдельное внимание было уделено перспективам сотрудничества в области подготовки кадров и повышения квалификации IT-специалистов на базе профильных высших учебных заведений Узбекистана.
По итогам встречи достигнута договоренность создать совместную рабочую группу для продолжения переговоров на экспертном уровне.