• Vazirlik delegatsiyasining Hindistonga tashrifi yuzasidan
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining Toshkent shahrida Amiti universitetini ochish toʻgʻrisidagi qarori ijrosini taʼminlash doirasida Oʻzbekiston Respublikasi Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirining birinchi oʻrinbosari O. Umarov boshchiligida Vazirlik delegatsiyasining Hindistonga tashrifi amalga oshirildi.
Tashrifning asosiy maqsadi Amiti universitetining Noida (Hindiston) shahrida joylashgan amaldagi kampusi bilan yaqindan tanishish va hamkorlikdagi “Yoʻl xaritasi”ni tasdiqlashdan iborat. Ushbu “Yoʻl xaritasi”da Toshkent shahrida Amiti universitetini ochish boʻyicha harakatlar qadamba-qadam aks ettirilgan. Universitet axborot-kommunikatsiya texnologiyalari, sunʼiy intellekt (idrok) va menejment sohasida mutaxassislar tayyorlaydi.
Hindiston tomoni Oʻzbekiston Respublikasi bilan kelgusida ham samarali hamkorlik qilish boʻyicha qatʼiy nuqtai nazarini bildirdi.

• О визите делегации Министерства в Индию
В рамках реализации постановления Президента Республики Узбекистан по созданию Университета Амити в городе Ташкенте организован визит делегации Мининфоком во главе с первым заместителем министра по развитию информационных технологий и коммуникаций Республики Узбекистан О. Умаровым в Индию.
Основная цель визита заключалась в посещении действующего кампуса Университета Амити в городе Ноида (Индия) и утверждение совместной «Дорожной карты», в которой отражены пошаговые действия по открытию Университета Амити в городе Ташкенте. Университет будет готовить специалистов в сфере информационно-коммуникационных технологий, искусственного интеллекта и менеджмента.
Индийская сторона выразила своё уверенное намерение по дальнейшему плодотворному сотрудничеству с Республикой Узбекистан.