• Jamoat xavfsizligini taʼminlash sohasida Germaniya bilan hamkorlik kengaymoqda
2019 yilning 14 yanvar kuni Oʻzbek-German biznes forumi doirasida Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vaziri Sh. Sadikov tomonidan bir qator uchrashuvlar oʻtkazildi va germaniyalik hamkorlar bilan investitsiyaviy loyihalarni amalga oshirish sohasida kelishuvlar imzolandi.
Tadbir doirasida Germaniya bilan zamonaviy IT-texnologiyalarini joriy qilgan holda, Oʻzbekistonda yoʻl harakati xavfsizligini yanada kuchaytirish, yoʻl harakati qoidalarining buzilishi holatlariga zamonaviy foto-video qayd etish vositalarini joriy qilish borasida nemis hamkorlarining ishtirokini jadallashtirish masalalariga alohida eʼtibor qaratildi.
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining “Yoʻl harakati xavfsizligini taʼminlash sohasida investitsiyaviy loyihani amalga oshirish chora-tadbirlari toʻgʻrisida”gi 2018 yild 30 oktyabrdagi 3989-son Qarori ijrosini taʼminlash maqsadida Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligi mutaxassislari ATLAS International kompaniyalar guruhi bilan birgalikda istiqbolli vazifalarni bajarish yuzasidan yaqindan ish olib bormoqda.
Investitsiyaviy loyihani kelgusida yanada rivojlantirish va mustahkamlash maqsadida Oʻzbekiston Respublikasi Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligi, Oʻzbekiston Respublikasi Ichki ishlar vazirligi, “Oʻzstandart” Agentligi va “ATLAS International” kompaniyalar guruhi tomonidan “Oʻzbekiston Respublikasida yoʻl harakati qoidalari buzilishlarini foto-video qayd etish avtomatlashtirilgan tizimi” investitsiyaviy loyihasini amalga oshirish boʻyicha Kelishuv imzolandi.
Biznes forum doirasida Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vaziri Sh. Sadikov AKT sohasi va boshqa yoʻnalishlarda nemis kompaniyalarining yechimlarini keng joriy etish yuzasidan hamkorlikni yoʻlga qoʻyish va mustahkamlash boʻyicha “SIEMENS AG”, “DETECON”, “NOKIA”, “GEMALTO AG” kompaniyalari rahbarlari bilan uchrashuvlar oʻtkazdi.
Germaniyaning yoʻl harakati qoidalarini taʼminlash borasida zamonaviy tizimlarni joriy qilish boʻyicha yetakchi pozitsiyalarda ekanini hisobga olib, mamlakatimiz nemis kompaniyalari bilan uzoq muddatli, oʻzaro manfaatli hamkorlikni rivojlantirishdan manfaatdor.

• Расширяется сотрудничество с Германией в области обеспечения общественного порядка
14 января 2019 года в рамках Узбекско-Германского бизнес-форума Министром по развитию информационных технологий и коммуникаций Ш. Садиковым проведены ряд встреч и подписаны соглашения с немецкими партнерами в области реализации инвестиционных проектов.
В рамках мероприятия особое внимание уделено налаживанию сотрудничества с Германией в сфере усиления безопасности дорожного движения в Узбекистане путем применения современных IT-технологий, в активизации участия немецких партнеров во внедрении современных средств фото-видео фиксации нарушений правил дорожного движения.
Во исполнение Постановления Президента Республики Узбекистан «О мерах по реализации инвестиционного проекта в сфере обеспечения безопасности дорожного движения» от 30 октября 2018 года№ ПП-3989 специалистами Министерства по развитию информационных технологий и коммуникаций и группой компаний «ATLAS International» совместно проводится тесная работа по реализации приоритетных задач.
В целях дальнейшего развития и укрепления сотрудничества в рамках реализации инвестиционного проекта между Министерством по развитию информационных технологий и коммуникаций Республики Узбекистан, Министерством внутренних дел Республики Узбекистан, Агентством «Узстандарт» и группой компаний «ATLAS International» подписано Соглашение о реализации инвестиционного проекта «Автоматизированная система фото-видео фиксации нарушений правил дорожного движения
в Республике Узбекистан».
В рамках бизнес форума Министр по развитию информационных технологий и коммуникаций Ш. Садиков также провел встречи с руководителями компаний «SIEMENS AG», «DETECON», «NOKIA», «GEMALTO AG» по налаживанию и укреплению сотрудничества в сфере ИКТ и других направлениях по широкому применению решений немецких компаний.
Учитывая лидирующие позиции и огромный опыт Германии по внедрению современных систем в обеспечении правил дорожного движения, наша страна заинтересована в развитии долгосрочного и взаимовыгодного сотрудничества с немецкими компаниями.