• Mehnat yarmarkasida 2 mingga yaqin yoshlarga yo’llanma berildi
Bugun Muhammad Al-Xorazmiy nomidagi Toshkent axborot texnologiyalari universiteti va uning hududiy bo‘linmalarida axborot-kommunikatsiya texnologiyalari sohasida bo‘sh ish o‘rinlari yarmarkasi bo‘lib o‘tdi.
Mehnat yarmarkasida 130 ga yaqin tashkilot-muassasalar hamda vazirlik-idoralar o‘zlarida mavjud 1030 ming bo‘sh ish o‘rinlari bilan ishtirok etdilar.
Aytish joizki, butun jahonda kuzayotilayotgani kabi, yurtimizda axborot-kommunikatsiya texnologiyalari sohasi mutaxassislarga ehtiyoj juda yuqori. Mazkur tendensiya axborot texnologiyalarining sohalarga chuqur kirib borayotgani bilan bog‘liq.
AKT foydalanuvchilarining talab va ehtiyojlari, hukumat tomonidan soha rivoji uchun amalga oshirilayotgan istiqbolli loyihalarni muvaffaqiyatli amalga oshirishga ishtirok eta oladigan, mustaqil fikrli, o‘z ustida ishlaydigan bilimli IT-mutaxassislar hech bir qiyinchiliksiz jamiyatda o‘z o‘rnini topib ketmoqda.
Mehnat yarmarkasiga tashrif buyurgan 2 mingga yaqin ishtirokchilarga ishga kirish uchun o‘tkaziladigan suhbatga yo‘llanmalar taqdim qilindi.

• В Узбекистане прошли ярмарки вакансий для IT-специалистов
Ежегодная ярмарка проводится с целью привлечения ИКТ-кадров компаниями и организациями, а также оказания содействия молодым специалистам в трудоустройстве.
В этом году в ней приняли участие более 130 предприятий, осуществляющих деятельность в сфере информационных технологий и коммуникаций, а также органы государственного и хозяйственного управления. В общей сложности, было представлено 1030 вакансий, в том числе в специализированных структурных подразделениях государственных органов, ответственных за внедрение и развитие ИКТ.
В Ташкенте ярмарка проходила в спортивном комплексе Ташкентского университета информационных технологий им. Мухаммада аль-Хорезмий. Аналогичные ярмарки прошли и во всех региональных филиалах ТУИТ. Около 2000 студентов были приглашены на интервью в компании.
Ярмарка, которая проводится уже 8-й год подряд для студентов и выпускников ТУИТ и его региональных филиалов, способствует налаживанию связей между работодателями, учебными заведениями и молодыми специалистами.