Joriy yilning, 20-iyun kuni kunning ikkinchi yarimida, Nyu-York shahrida Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vaziri Sherzod Shermatov va “Reface and Roosh Ventures Investment Fund” rahbari Sergey Tokarev o‘rtasida uchrashuv bo‘lib o‘tdi.
Uchrashuv davomida axborot texnologiyalari va tibbiyot sohasidagi loyihalar muhokama qilindi.
AKT vaziri Sh. Shermatov O‘zbekiston jahonning qator reytinglarida yuqori pog‘onadagi o‘rinlardan joy olayotgani hamda kelajakda O‘zbekistonni mintaqaviy yirik IT-xabga aylantirish bo‘yicha tizimli ishlar amalga oshirilayotganini ta’kidlandi.
Shuningdek, uchrushuvda O‘zbekistonda IT-kompaniyalar uchun qanday qulay ishbilarmonlik muhiti yaratilayotgani va joriy yilning oktabr oyida bo‘lib o‘tadigan AKT haftaligi haqida uchrashuvda gapirib berildi hamda kompaniya vakillarini ushbu haftalikda ishtirok etishlari uchun taklif etildi.

• Министр ИКТ встретился в США с главой инвестиционного фонда Reface и Roosh Ventures
Во второй половине дня 20 июня текущего года в Нью-Йорке состоялась встреча министра по развитию информационных технологий и коммуникаций Шерзода Шерматова с главой инвестиционного фонда Reface and Roosh Ventures Сергеем Токаревым.
В ходе встречи обсуждались проекты в сфере информационных технологий и медицины.
Министр ИКТ Ш.Шерматов отметил, что Узбекистан занимает высокие позиции в ряде мировых рейтингов, и в настоящее время ведется планомерная работа по дальнейшему превращению Узбекистана в крупный региональный IT-хаб.
На встрече также обсуждались вопросы создания благоприятной бизнес-среды для IT-компаний Узбекистана и проведения Недели ИКТ, которая состоится в октябре текущего года, и для участия в которой, на этой неделе, были приглашены представители крупных компаний.