30-may – 2-iyun kunlari Toshkent shahri Inha universitetida ShHT sammiti doirasida a’zo davlatlar o‘rtasida kibersport bo‘yicha SCO STUDENTS CUP chempionatining play off bosqichi va finali bo‘lib o‘tadi.
Tadbir IT Park tomonidan Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligi, O‘zbekiston kibersport assotsiatsiyasi ko‘magida va INHA universiteti bilan hamkorlikda tashkil etildi.
30-may kuni SCO Students cup xalqaro turnirining ochilish marosimi bo‘lib o‘tdi.
Marosimda Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vaziri Sherzod Shermatov ishtirok etdi va nutq so‘zladi.
AKT vaziri so‘nggi yillarda yurtimizda axborot texnologiyalari sohasini rivojlantirishga katta e’tibor qaratilayotgani, shular qatorida Kibersport rivoji uchun ham yetarlicha sharoitlar yaratib berilayotganini ta’kidlab, ushbu xalqaro turnirda ishtirok etayotgan jamoalarga mavaffaqiyatlar tiladi.
CS: GO va DOTA 2 bo‘yicha turnirlarda jami 50 ta jamoa ishtirok etadi. Ishtirokchilar geografiyasi O‘zbekiston, Qirzog‘iston, Tojikiston, Qirg‘iziston va Rossiya kabi mamlakatlar kiradi. Umuman olganda, turnir 1000 dan ortiq kibersportchilarni qamrab olgan.
Turnirning umumiy sovrin jamg‘armasi 200 million so‘mni tashkil qiladi. Ulardan har bir intizom bo‘yicha g‘oliblarga 50 million so‘mdan, 2-o‘rinni egallagan jamoalarga 30 million so‘mdan, yakuniy jadvalning 3- va 4-qatorlarida joylashgan jamoalarga 10 million so‘mdan beriladi.

• Стартовал плей-офф Чемпионата SCO STUDENTS CUP по киберспорту
С 30 мая по 2 июня в Университете Инха в Ташкенте пройдут плей-офф и финал чемпионата SCO STUDENTS CUP по киберспорту среди государств-членов ШОС в рамках Саммита данной организации.
Мероприятие организовано IT Park при поддержке Министерства по развитию информационных технологий и коммуникаций, Ассоциации киберспорта Узбекистана и Университета Инха в Ташкенте.
30 мая состоялась церемония открытия международного турнира «Студенческий кубок ШОС».
На церемонии присутствовал Министр информационных технологий и коммуникаций Шерзод Шерматов, который выступил с речью.
Министр ИКТ отметил, что в последние годы в нашей стране большое внимание уделяется развитию информационных технологий, в том числе созданию благоприятных условий для развития киберспорта, и пожелал успехов командам, участвующим в этом международном турнире.
Всего в турнирах по CS:GO и DOTA 2 примут участие 50 команд. География участников включает такие страны, как Узбекистан, Кыргызстан, Таджикистан, Кыргызстан и Россия. Всего в турнире приняли участие более 1000 киберспортсменов.
Общий призовой фонд турнира составляет 200 миллионов сумов. Победители каждой дисциплины получат по 50 миллионов сумов, команды, занявшие вторые места, получат по 30 миллионов сумов, а команды, занявшие 3-ю и 4-ю строчки итоговой таблицы, получат по 10 миллионов сумов.