• Mirzo Ulug‘bek tumanida Raqamli texnologiyalar o‘quv markazi o‘z faoliyatini boshladi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti tomonidan ilgari surilgan 5 ta muhim tashabbusining 3-tashabbusi doirasida bir qator ishlar olib borilmoqda. Shu asosda Toshkent shahrining Mirzo Ulug‘bek tumanida Raqamli texnologiyalar o‘quv markazi o‘z faoliyatini boshladi.
Markazda aholi, tuman yoshlari hamda davlat boshqaruv organlari xodimlari axborot-kommunikatsiya texnologiyalari yo‘nalishida bilim va ko‘nikmalarini oshirishlari uchun barcha shart-sharoitlar yaratilgan.
Raqamli texnologiyalar o‘quv markazining avvalo vazifasi o‘sib kelayotgan yosh avlodni ilm-fanga keng jalb etish, ularni axborot-kommunikatsiya texnologiyalari bo‘yicha savodxonligini oshirishga, kelajakda yetuk IT mutaxassislarni yetishtirib chiqarishga qaratiladi va birinchi bosqichdagi barcha yoshlarga ta’lim bepul o‘qitiladi.
Kelgusida tuman yoshlari ushbu o‘quv markazlarida kompyuter savodxonligi, dasturlash, robototexnika, internetdan foydalanish hamda boshqa bir qator yo‘nalishlarda o‘z bilimlarini oshiradilar. Shuningdek, axborot-kommunikatsiya texnologiyalari sohasida innovatsion ishlanmalarni yaratish, start-ap loyihalarni ishlab chiqishga jalb qilish ham mo‘ljallangan.

• В Мирзо-Улугбекском районе начал свою работу Учебный центр цифровых технологий
В рамках третьего направления Пяти инициатив, выдвинутых Президентом Республики Узбекистан, осуществляется масштабная работа. В соответствии с этим в Мирзо-Улугбекском районе города Ташкента начал свою работу Учебный центр цифровых технологий.
В учебном центре созданы все условия для молодежи, населения и сотрудников органов государственного управления по повышению знаний и навыков в области информационно-коммуникационных технологий.
Основная, первоочередная цель учебного центра — широкое привлечение молодого поколения к науке, повышение их знаний в сфере ИКТ. На первом этапе все молодые люди будут обучаться на бесплатной основе.
В дальнейшем местная молодежь в данном учебном центре будет обучаться основам компьютерной грамотности, программирования, робототехники, пользования интернетом и по другим направлениям. Также намечается привлекать их к созданию инновационных разработок и проектов в области ИКТ.