Bugun, 15-dekabr kuni Seul (Koreya Respublikasi) shahrida rasmiy tashrif bilan bo‘lib turgan O‘zbekiston Respublikasi Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vaziri Sherzod Shermatov “Global Optical Communication Co., Ltd.” kompaniyasi prezidenti Inchul Park bilan uchrashuvi bo‘lib o‘tdi.
Uchrashuv chog‘ida tomonlar optik tolali mahsulotini ishlab chiqarish loyihasi bo‘yicha o‘zaro hamkorlikni kengaytirish va istiqbolli yo‘nalishlarni muhokama qildi.
Bugungi kunda “Global Optical Communication Co., Ltd.” kompaniyasining Jizzax viloyatidagi “Jizzax” erkin iqtisodiy zonasida optik tolali kabellar ishlab chiqarishga ixtisoslashgan “Global Optical Communication Uzbekistan” MChJ Qo‘shma korxonasi faoliyat yurutmoqda.
Optik tolali kabellar ishlab chiqarishga ixtisoslashgan qo‘shma korxonaga 2019-yil oktabr oyida “O‘zbektelekom” AK va Janubiy Koreyaning “Global Optical Communication Co. Ltd.:” va Uni Asset Global Co. Ltd.” kompaniyalari bilan birgalikda asos solingan.
2020-yilda birinchi bosqichda qo‘shma korxonaning “Jizzax” EIZdagi mavjud binosida tayyor mahsulotlar ishlab chiqarilmoqda.
Ayni paytda “Optik-tolali aloqa kabellari ishlab chiqarishni tashkil qilish” loyihasi “Global Optical Communication Uzbekistan” MChJ QK tomonidan 2 ta bosqichda amalga oshirilmoqda:
• qo‘shma korxonaga “O‘zbektelekom” AKning ulushi sifatida kiritilgan “Jizzax” EIZ hududidagi 1,6 gektar maydon va undagi ishlab chiqarish bino-inshootlarida uskunalar keltirildi va o‘rnatildi. O‘rnatilgan uskunalar yiliga import o‘rnini bosuvchi 20 ming kilometr optik-tolali aloqa kabeli ishlab chiqarish boshlangan edi.
• Erkin iqtisodiy zonalar va kichik sanoat zonalari Ma’muriy kengashining 2020-yil 25-yanvardagi Qaroriga ko‘ra, “Jizzax” EIZ hududidan belgilangan tartibda qo‘shimcha 4,5 ga yer maydoni ajratilgan. Ushbu maydonda import o‘rnini bosuvchi 30 ming kilometr optik tolali aloqa kabeli chiqarish quvvatiga ega kompleks qurilib ishga tushirildi.
Bugunga kelib qo‘shma korxona tomonidan 50 ming kilometr optik-tolali aloqa kabeli ishlab chiqarilmoqda.
“GOC-UZ” yangi ishlab chiqarish korxonasi nafaqat O‘zbekiston telekommunikatsiya infratuzilmasini avvallari xorijiy valyutaga sotib olingan mahsulotlar bilan ta’minlash masalalarini hal etibgina qolmay, balki yuzdan ortiq nafargacha kishilarni, shu jumladan, Jizzax shahridagi kasb-hunar kollejlari bitiruvchilarini ham ish bilan ta’minlaydi.
Uchrashuv doirasida optik tolali kabellarni (FTTH/Drop) ishlab chiqarish quvvatlarni kengaytirish hamda 2022-yilda patch-kord va pigteyllarni ishlab chiqarishni yo‘lga qo‘yish masalalari ko‘rib chiqildi. Shunigdek, ixtisoslashtirilgan klaster va ilmiy-tadqiqot markazni (R&D) tashkil etish masalalari ham muhokama qilindi.

• Министр ИКТ встретился с президентом компании «Global Optical Communication Co., Ltd.»
Сегодня, 15 декабря, в рамках визита в город Сеул (Республика Корея) состоялась встреча Министра по развитию информационных технологий и коммуникаций Республики Узбекистан Шерзода Шерматова с президентом компании «Global Optical Communication Co., Ltd.» Инчул Парком.
В ходе встречи были обсуждены вопросы расширения двустороннего сотрудничества в рамках реализации проекта по производству оптоволоконной продукции и перспективные направления.
Сегодня в свободной экономической зоне «Джизак» с участием компании «Global Optical Communication Co., Ltd.» осуществляет свою деятельность специализированное предприятие по производству волоконно-оптической продукции СП ООО «Global Optical Communication Uzbekistan».
Совместное предприятие «Global Optical Communication Uzbekistan», специализирующееся на производстве волоконно-оптических кабелей связи, было создано в октябре 2019 года АК «O‘zbektelekom» совместно с южнокорейскими компаниями «Global Оptical Communication Co. Ltd. » и «Uni Asset Global Co. Ltd.».
На первом этапе в 2020 году в здании СП Global Optical Communication Uzbekistan в свободной экономической зоне «Джизак» налажено производство готовой продукции.
В настоящее время в два этапа реализуется проект по организации производства оптоволоконных кабелей со стороны ООО «Global Optical Communication Uzbekistan»:
• в рамках вклада в предприятие со стороны АК «O‘zbektelekom» в предприятие ООО «Global Optical Communication Uzbekistan» на 1,6 гектара площади и производственных сооружениях доставлено и установлено оборудование. Производственная мощность оборудования позволяет производить до 20 тысяч километров оптоволоконных кабелей в качестве импортозамещаемой продукции. Налажено производство, продукция доставляется до потребителей.
• в соответствии с решением Административного совета свободных экономических зон и малых промышленных зон от 25 января 2020 года на территории СЭЗ «Джизак» в установленном порядке выделена дополнительная площадь в 4,5 гектара. На ней был возведен и введен в строй производственный комплекс с мощностью в 30 тысяч километров оптовоколонных кабелей в качестве импортозамещаемой продукции.
В настоящее время ООО «Global Optical Communication Uzbekistan» производит до 50 тысяч километров оптоволоконных кабелей в год.
Новое производственное предприятие «GOC-UZ» не только решает вопросы обеспечения телекоммуникационной инфраструктуры Узбекистана продукцией, которая раньше закупалась за иностранную валюту, но и обеспечит рабочими местами более ста человек, в том числе из числа выпускников профессиональных колледжей города Джизака.
В ходе встречи были обсуждены вопросы увеличения производственных мощностей волоконно-оптических (FTTH/Drop) кабелей и налаживания производства патч-корда и пигтейлов в 2022 году. Предлагается создание специализированного кластера и научно-исследовательского центра (R&D).