• Davlat organlari orasida ichki hujjatlarni va ma'lumotlarni almashishni osonlashtirish va kengroq joriy etish vazifalari belgilandi
25.11.2021
AKT vaziri Sherzod Shermatov “Fan-texnika va marketing tadqiqotlari markazi - UNICON.UZ” faoliyati bilan tanishib, ishlab chiqarilayotgan loyihalarini jadallashtirish va barcha davlat organlari orasida o'zaro hujjat va ma'lumotlar almashishni oson qilib tezroq joriy etish vazifalarini belgiladi.
AKT vaziri Sh. Shermatov korxona xodimlari bilan suhbatlashdi. Unda joriy yil avgustda ochilgan “UNICON.UZ” yangi binosida ular uchun barcha sharoitlar yaratilganligi to‘g‘risida alohida ta’kidlandi.
Bugungi kunda markazda 220 nafar xodimlar faoliyat ko‘rsatib kelmoqda. Xodimlarining 41 nafari ilmiy-tadqiqot faoliyat bilan shug‘ullanib, 10 nafari fan nomzodlari va 1 nafari fan doktori hisoblanmoqda. 28 nafar mustaqil tadqiqotchilar ilmiy ishlar ustida faoliyat olib bormoqda. Joriy yilda 71 nafar xodimlarning malakasi oshirildi.
Uchrashuv doirasida markaz faoliyati to‘g‘risida taqdimot bo‘lib o‘tdi. Markazda bitta ilmiy-tadqiqot department va 6 ta ilmiy-tadqiqot bo‘limlari, shuningdek ishlab chiqarish departamenti hamda 6 ta sinov laboratoriyalari faoliyat olib bormoqda.
“UNICON.UZ” respublikamizda axborot-kommunikatsiya texnologiyalari sohasida yetakchilik qilayotgan ilmiy maskan hisoblanib, aloqa sohasi me’yoriy-huquqiy bazasini yaratish, standartlashtirish, metrologiya, telekommunikatsiya tarmoqlarida ishlatiladigan asbob-uskunalarni sertifikatlashtirish, yangi texnika va texnologiyalarni joriy etish kabi yo‘nalishlarda faoliyat yuritib kelmoqda.
Jumladan, 2018-2021-yillar davomida markaz tomonidan 23 ta mavzudagi ilmiy-tadqiqot ishlari olib borildi, 66 ta normativ-huquqiy, 30 ta rahbariy hujjatlar va 57 ta davlat standartlari ishlab chiqildi.
Markaz faolilyatining muhim yo‘nalishlaridan biri sertifikatsiyani amalga oshirish va yangi texnika va texnologiyalarini laboratoriya sinovlaridan o‘tkazish ham hisoblanadi. 2018-2021-yillar davomida markaz tomonidan jami 8,5 mingdan ortiq laboratoriya sinovlari o‘tkazildi va 4,8 mingdan ortiq sertifikatlar topshirildi.
“UNICON.UZ” qator strategik ahamiyatga ega loyihalarda ham ishtirok etmoqda. Ular qatorida Saylov jarayonini boshqarish tizimi, O‘zbekiston Respublikasining seysmik faol hududlarda joylashgan bino va inshootlarning elektron texnik pasportlari tizimi, “E-kasb.uz” onlayn kasb-hunarlar platformasi shular jumlasidandir.
Taqdimot doirasida soha rahbari markazning faoliyatini yanada takomillashtirishga qaratilgan taklif va mulohazalarini bildirdi, xususan, dolzarb va muhim yo‘nalishlar bo‘yicha ilmiy-tadqiqot ishlarini olib borish, xodimlarning malakasini oshirish, ularni ilmiy-tadqiqot faoliyatiga keng jalb qilish masalalariga alohida e’tibor qaratildi.

• Определены задачи по упрощению обмена внутренних документов и сведений среди государственных органов и их широкого применения
25.11.2021
Министр ИКТ Шерзод Шерматов ознакомился с деятельностью Центра научно-технических и маркетинговых исследований «UNICON.UZ» и поставил задачи по ускорению реализации разрабатываемых проектов, оперативному внедрению упрощенного обмена документов и сведений между государственными органами.
Министр ИКТ Ш. Шерматов побеседовал с сотрудниками предприятия. Было отмечено, что в новом здании «UNICON.UZ», открытым в августе этого года, созданы все условия для работников.
В настоящее время в центре работает порядка 220 сотрудников. Из них 41 занимаются научно-исследовательской деятельностью, в том числе 10 кандидатов и один доктор наук.  Проводятся независимые научные изыскания по 28 направлениям. 71 сотрудник повысил свою квалификацию в этом году.
В рамках встречи прошла презентация о деятельности центра. В центре действует один научно-исследовательский департамент и 6 научно-исследовательских отделов, производственный департамент и 6 испытательных лабораторий.
«UNICON.UZ», являясь передовым научным центром в сфере информационно-коммуникационных технологий в республике, осуществляет свою деятельность в рамках создания нормативно-правовой базы сферы связи, развития таких направлений, как стандартизация, метрология, сертификация применяемого на сетях телекоммуникаций оборудования, научно-технической поддержки и внедрения новой техники и технологий.
«UNICON.UZ» принимает непосредственное участие в ряде цифровых проектов стратегического значения. В их числе — разработка Информационная система по управлению избирательным процессом, Система электронных технических паспортов зданий и сооружений в сейсмоактивных регионах, онлайн-платформа профессий «E-kasb.uz».
В ходе презентации глава отрасли высказал свои предложения и мнения, направленные на дальнейшее совершенствование деятельности центра, в том числе проведение научно-исследовательских разработок по актуальным и важным направлениям, повышение квалификации сотрудников, их широкое вовлечение в научно-исследовательскую деятельность.