• AKT vaziri “Qo‘ytosh” radioteleuzatish stansiyasi faoliyatini ko‘zdan kechirdi
O‘zbekiston Respublikasi Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vaziri Sh. Sodiqov Jizzax viloyatidagi xizmat safari doirasida “Radioaloqa, radioeshittirish va televideniye markazi” DUK Samarqand radioteleuzatish markaziga qarashli Jizzax viloyati G‘allaorol tumanidagi “Qo‘ytosh” radioteleuzatish stansiyasi faoliyati bilan tanishdi.
“Qo‘ytosh” radioteleuzatish stansiyasi (RTS) Jizzax viloyati G‘allaorol tumani, Qo‘ytosh shaharchasidan 10 kilometr uzoqlikda dengiz sathidan 1905 metr balandlikda joylashtirilgan. Stansiyada 72 metr balandlikdagi antena machta inshooti mavjud bo‘lib, unga o‘rnatilgan antenalar orqali Jizzax, Samarqand, Navoiy, Sirdaryo viloyatlari aholisiga televideniye va radio signallarni uzatib berish imkoniyati mavjud.
Ko‘rilayotgan choralar doirasida “Qo‘ytosh” radioteleuzatish stansiyasida qator analog va raqamli televideniye va radiokanallarni uzatilishi yo‘lga qo‘yildi.
2020-yildan boshlab esa stansiyada olib borilgan modernizatsiya ishlari natijasida “UzdigitalTV” MChJga qarashli 1-yopiq to‘plam efirga uzatilishi yo‘lga qo‘yildi.
AKT vaziri Sh.Sodiqov bevosita tashabbusi bilan ko‘p yillardan buyon RTSdagi avtotransport muammosi ijobiy hal qilinib, Rossiyada ishlab chiqarilgan «YENESEY» STM-1993055 rusumli maxsus ishlab-chiqarish texnologik transport vositasi xarid qilindi va 2020-yil yanvar oyida olib kelinib “Qo‘ytosh “ RTSga yetkazildi.
Mazkur maxsus avtotransport vositasi bilan ushbu RTSda o‘rnatilgan barcha texnik qurilmalarni uzluksiz va barqaror ishlashi, ishchi xodimlarni obyektga kelib-ketishiga,obyekt faoliyati uchun zarur bo‘ladigan qurilma va yoqilg‘i-moylash maxsulotlarini tashish uchun juda qulay sharoit yaratmoqda.
2021-yil yanvar oyida Jizzax viloyatida “Jizzax” radiodasturlarining qamrov hududini viloyat miqyosida kengaytirish maqsadida, Qo‘ytosh RTSda modernizatsiya qilish orqali radiouzatkich quvvati kuchaytirildi va hududga uzatilayotgan MTRKning viloyat radiosining qamrovi bir necha borabar kengaydi.
Shuningdek, AKT vaziri Sh. Sodiqov RTSning xodimlari bilan suhbatlashib, RTSda o‘rnatilgan yangi zamonaviy raqamli teleuzatkichlarni ko‘zdan kechirdi va 2021-yilda “Qo‘ytosh” RTS hududida olib borilgan obodonlashtirish va texnik xodimlarga qulay shart-sharoitlar yaratish borasida amalga oshirilgan qurilish-ta’mirlash ishlari bilan yaqindan tanishdi.

• Министр ИКТ ознакомился с деятельностью радиотелевещательной станции «Куйтош»
Министр по развитию информационных технологий и коммуникаций Республики Узбекистан Ш. Садиков в ходе рабочего визита в Джизакскую область непосредственно ознакомился с деятельностью радиотелевещательнйо станции «Куйтош» Самаркандского радиотелевещательного центра ГУП «Центр радиосвязи, радиовещания и телевидения», расположенного в Галляаральском районе Джизакской области.
Радиотелевещательная станция «Куйтош» возведена на высоте 1905 метров от уровня моря в Галляаралськом районе Джизакской области, в десяти километрах от городка Куйтош. На станции установлена антенная мачта высотой в 72 метра, что позволяет обеспечить теле- и радиовещание для населения Джизакской, Самаркандской, Навоийской, Сырдарьинской областей.
В рамках проводимых мер на радиотелевещательной станции «Куйтош» налажено вещание аналоговых и цифровых радио- и телевизионных каналов.
В результате модернизационных работ начиная с 2020 года налажено также эфирное вещание первого закрытого пакета данных ООО «UzdigitalТV».
По инициативе Министра ИКТ Ш. Садикова был решен вопрос с автотранспортом на станции «Лангар». Был приобретен специальный технологический транспорт «Енисей» СТМ-1993055 российского производства, который был передан для эксплуатации работникам станции.
В свою очередь, данный автотранспорт выполняет услуги по обеспечению бесперебойной и стабильной работы всех технических сооружений, транспортировке персонала и горюче-смазочных материалов для объекта.
В январе 2021 года с целью расширения охвата радиопередач в масштабе области были проведены модернизационные работы на радиотелестанции «Куйтош». В результате была усилена мощность радиопередатчиков и в несколько раз увеличен охват радиостанциями НТРК по всему региону.
В ходе визита Министр ИКТ Ш. Садиков побеседовал с сотрудниками станции, наблюдал за работой нового радиотелевещательного оборудования и ознакомился с благоустроительными и строительно-ремонтными работами на станции в рамках создания удобных условий для работы технического персонала.