Raqamli iqtisodiyotni jadal rivojlantirishga hissa qo‘shadigan, zamonaviy talablarga javob beradigan va axborot-kommunikatsiya texnologiyalari sohasida ilg‘or texnologiyalar bo‘yicha bilim va ko‘nikmalarni egallagan yuqori malakali kadrlarni tayyorlash bugungi kunning dolzarb vazifalaridan biri hisoblanadi.
Jumladan, O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2021 yil 7 maydagi “Axborot kommunikatsiya texnologiyalari sohasida kadrlar tayyorlash tizimini yanada takmollashtirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi 288-sonli qarori va Andijon viloyat Hokimining 2021 yil 10 maydagi 161- sonli qarorlari asosida Andijon tumanidagi Mashinasozlik texnikumi negizida “Andijon axborot texnologiyalari texnikumi” tashkil etildi.
Viloyat mahalliy byudjet mablag‘lari hisobidan 1 mlrd. so‘m mablag‘ ajratilib, IT-texnikumning bino va inshootlari rekonstruksiya qilindi, hududlarini obodonlashtirish ishlari yakuniga yetkazildi, moddiy-texnik bazasini mustahkamlash bo‘yicha amaliy ishlar natijasida 150 o‘rinli yotoqxona tashkil etilib qayta jihozlandi va foydalanishga topshirilishga tayyor holatga keltirildi, shuningdek, 2 ta kompyuter sinf xonalari zamonaviy ko‘rinishga keltirilib, 40 ta monoblok jamlanmasi va mebellar bilan ta’minlandi.
Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalari yo‘nalishi bo‘yicha o‘rta bo‘g‘in mutaxassislarni tayyorlash uchun tashkil etilgan texnikumga 2021/2022 o‘quv yilida talabalarni qabul qilish bo‘yicha 540 ta kvota ajratilgan.

• В Андижанской был организован первый IT-техникум
Одной из актуальных задач сегодняшнего дня является подготовка высококвалифицированных кадров, которая вносит вклад в ускоренное развитие цифровой экономики, владеющих передовыми знаниями и навыками в сфере ИКТ и отвечающих современным требованиям.
В частности, в соответствии с постановлением Кабинета Министров Республики Узбекистан от 7 мая 2021 года №288 «О мерах по дальнейшему совершенствованию системы подготовки кадров в сфере информационно-коммуникационных технологий», а также приказом хокимията Андижанской области от 10 мая 2021 года №161 в Андижанском районе на базе машиностроительного техникума был организован Андижанский техникум информационных технологий.
За счет средств местного бюджета был выделен 1 миллиард сумов, были реконструированы здания и и сооружения IT-техникума, завершены работы по благоустройству территорий, с целью укрепления материально-технической базы организовано и полностью переоборудовано здание общежития вместимостью 150 мест и приведено в полную готовность, реконструировано на основе современных требований два компьютерных класса, которые были укомплектованы 40 моноблоками и мебелью.
Для техникума, организованного с целью подготовки IT-специалистов среднего звена, была выделена квота в 540 мест на 2021/2022 учебный год.