• "World AI & Data Challenge" xalqaro ma'lumotlar xakatoni o'tkaziladi
IT Park, Strategik tashabbuslar agentligi va BMT Taraqqiyot dasturi bilan birgalikda joriy yilning 21-22 avgust kunlari mukofot jamg'armasi 5,5 million rubl bo'lgan "World AI & Data Challenge" axborot-kommunikatsiya texnologiyalari sohasida ma'lumotlar xakatonini o'tkazadi.
Xakaton onlayn tarzda o'tkazilib, eng yaxshi ishlanmalar xalqaro darajadagi finalga chiqish imkoniyatiga ega bo'ladi. Bu xakatonda MDH davlatlari, jumladan, O'zbekiston, Qirg'iziston, Qozog'iston, Belarus, Moldova va Rossiyadan vakillar ishtirok etadi.
Ma'lumotlar xakatonida sun'iy intellekt va ma'lumotlar dasturlarini ishlab chiqishga qiziqqan mutaxassislar ishtirok etishlari mumkin. Tanlovning asosiy vazifalari: tibbiyot, ekologiya va ijtimoiy sohadagi innovatsion loyihalarni taqdim etishdir.
Musobaqa uch bosqichdan iborat bo'ladi:
1-bosqich - vazifalar bellashuvi - unga ko'ra xakaton ishtirokchilari (ishlab chiquvchilar) ochiq ma'lumotlardan foydalangan holda yechimlar ishlab chiqishlari kerak;
2 -bosqich - yechimlar tanlovi - xakaton ishtirokchilari tomonidan ijtimoiy muammolarni hal qilish yo'llarini ishlab chiqish bilan ikki kunlik onlayn xakaton o'tkazish rejalashtirilgan;
3 -bosqich - amalga oshirish tanlovi - bu bosqichda ishlab chiqilgan yechimlar vazifalarga muvofiq amalga oshiriladi.
IT Park, O'zbekiston vakili sifatida, tanlov doirasida ishtirokchilar oldiga uchta vazifani qo'ydi:
1. Mamlakatda kambagʻallikka qarshi kurashish profilaktika qilishning innovatsion usulini ishlab chiqish, maʼlumotlarni yigʻish va qayta ishlashni avtomatlashtirish;
2. Yurak-qon tomir kasalliklari bilan ogʻrigan bemorni miokard infarkti va yurak fibrilatsiyasini oldini olish maqsadida mashina oʻqitish yordamida arduino va smartfon orqali masofadan kuzatib borish tizimini ishlab chiqish;
3. Mamlakatdagi mehnat bozori – talab va taklifning tendentsiyalarini, ish beruvchilarning ish izlovchilarning malakalariga, shuningdek, ish izlovchilarning oʻzlarining xohishlariga boʻlgan talablarini tushunish kerak.
Tanlovning yakuniy bosqichiga chiqqan ishtirokchilar dunyoning etakchi maktablari va universitetlarining axborot texnologiyalari bo'yicha onlayn kurslariga to'liq kirish imkoniyatiga ega bo'ladilar. Bu ularga yakuniy taqdimotga yaxshiroq tayyorgarlik ko'rishga, notiqlik mahoratini oshirishga va innovatsion dizaynlarini maksimal darajada oshirishga yordam beradi.
Ro'yxatdan o'tish havolasi:
https://leader-id.ru/events/216501
Siz, shuningdek, quyidagi havola orqali xakatonda qatnashmasdan, loyihaga o'zingiz qo'shilishingiz va kerakli vazifalarni o'zingiz bajarishingiz mumkin:

• Состоится международный data-хакатон «World AI&Data Challenge»
IT Park совместно с Агентством Стратегических инициатив и ПРООН 21-22 августа этого года проведет data-хакатон в сфере информационно-коммуникационных технологий «World AI&Data Challenge» с призовым фондом в размере 5,5 млн рублей.
Хакатон будет проводиться в режиме онлайн, в ходе которого лучшие разработки получат возможность выйти в финал на международный уровень. Участие в данном хакатоне примут представители из стран СНГ, в том числе из Узбекистана, Кыргызстана, Казахстана, Беларуси, Молдовы и России.
В data-хакатоне могут принять участие специалисты и лица, интересующиеся вопросам искусственного интеллекта (ИИ) и разработки программного обеспечения данных. Основные задачи конкурса: представить инновационные проекты в сфере медицины, экологии, социальной сфере.
Конкурс будет состоять из трех этапов:
1-й этап - конкурс задач - страны-участницы подали задачи, в соответствии с которыми участники хакатона (разработчики) должны разработать решения при помощи открытых данных;
2-й этап - конкурс решений – запланировано проведение двухдневного онлайн-хакатона с разработкой со стороны участников хакатона решений для социальных задач;
3-й этап - конкурс внедрений – на данном этапе будет осуществляться внедрение разработанных решений в соответствии с задачами.
IT Park, выступающий в качестве представителя от Узбекистана, в рамках конкурса выдвинул три задачи для конкурсантов:
1. Профилирование бедности в стране (разработка инновационного метода для измерения показателей бедности в стране, автоматизация сбора и обработки данных);
2. Разработка системы удаленного контроля за пациентами, страдающими от сердечно-сосудистых заболеваний посредством технологии arduino и смартфона, с использованием машинного обучения в целях профилактики инфаркта миокарда и сердечной фибрилляции;
3. Рынок труда в стране (с учетом понимания трендов в вопросах стороны спроса и предложения на рынке, требований работодателей к навыкам и квалификациям соискателей, соискателей к условиям труда).
Участники, прошедшие в финальный этап конкурса, получат полный доступ к онлайн-курсам по информационным технологиям от ведущих школ и университетов мира. Это поможет им лучше подготовиться к финальной презентации, отточить свои ораторские навыки и максимально доработать свои инновационные разработки.
Ссылка для регистрации: https://leader-id.ru/events/216501
Также можно присоединиться к проекту самостоятельно и выполнять требуемые задания самостоятельно, без участия в хакатоне, по следующей ссылке: https://datamasters.ru/aianddata