• Bosh maqsad – aholiga sifatli telekommunikatsiya va internet xizmatlarni ko‘rsatish
Raqamli islohotlarning bosh maqsadlaridan biri – aholini tezkorli ravishda axborot bilan ta’minlash va bilim olish yo‘lida sifatli telekommunikatsiya va internet xizmatlarini ko‘rsatish.
Shu maqsadda yurtimizda keng ko‘lamli ishlar amalga oshirilmoqda. Jumladan, 2016-yilda Respublika bo‘yicha 22,2 ming kilometr optik  tolali liniyalar o‘tkazilgan bo‘lsa, 2021-yilda esa ushbu ko‘rsatqich 68.6 ming kilometrgacha yetkazildi. 2021-yil oxiriga qadar 50 ming kilometr optik tolali liniyalarni o‘tkazish va umumiy uzunligini 118,6 ming kilometrgacha yetkazilishi rejalashtirilgan.
Keng polosali portlarni o‘rnatish orqali keng polosali internet aloqaning ommabopligi ham oshirilib kelinmoqda. Jumladan, 2016-yilda o‘rnatilgan keng polosali portlarning umumiy soni 800 mingdan oshmagan bo‘lsa, 2020-yil natijalari bo‘yicha ushbu ko‘rsatgich 3 milliongacha, ya’ni 3 barovar o‘sgan. Shuning natijasida 2,9 mln uy xo‘jaliklari, tadbirkorlik subyektlari va ijtimoiy soha obyektlarining keng polosali Internetga ulanish imkoniyati yaratildi. 2023-yilga kelib o‘rnatilgan keng polosali portlaning umumiy sonini 5,8 milliongacha yetkazilishi rejalashtirilgan.
Aloqa kanallarning umumiy o‘tkazuvchanlik qobiliyati ham izchil o‘sib kelinmoqda. Jumladan, 2011-yilda internet-kanallarning umumiy o‘tkazuvchanlik qobiliyati 7,8 Gbit/s ni tashkil etgan bo‘lsa, 2020-yil natijalariga ko‘ra ushbu ko‘rsatqich 1 200 Gbit/s ga teng. 2021-yil 1-oktyabrga qadar xalqaro internet tarmog‘iga ulanishning umumiy o‘tkazuvchanlik imkoniyatini 1 200 Gbit/s.dan 1 800 Gbit/s.gacha kengaytirishni, 2023-yil yakuniga qadar esa 4 500 Gbit/s.ga oshirish va hududlararo magistral telekommunikatsiya tarmoqlari o‘tkazuvchanlik qobiliyatini viloyatlar darajasida 800 Gbit/s. gacha oshirishni belgilangan.
O‘z navbatida, Internet xizmatlari narxlari ham pasayib kelinmoqda. Jumladan, so‘nggi o‘n yil ichida provayderlar uchun tashqi kanallarining xizmatlari uchun narxlari 30 barovarga pasaydi, ya’ni 2011-yilda 939 816 so‘m bo‘lgan bo‘lsa, 2021-yil may oyi holatiga ko‘ra, 32 ming so‘mni tashkil etadi.  Shu bois Cable.co.uk portali natijalariga ko‘ra O‘zbekiston Internet arzonligi bo‘yicha jahondagi 230 mamlakat orasida 21-o‘rinni egallamoqda.
Respublikamizning telekommunikatsiya infratuzilmasini rivojlantirish bosh maqsadlaridan biri – ijtimoiy obyektlarni yuqori tezligi internet aloqa bilan ta’minlash. Hozirgi kunda umumiy ta’lim maktablarning 87 foizi, mahalla fuqarolar yig‘inglarning 82 foizi, militsiya tayanch punktlarning 56 foizi, hamda barcha maktabgacha ta’lim va tibbiyot muasassalari yuqori tezligi internet aloqaga ulangan. Joriy yil oxiriga qadar barcha ijtimoiy obyektlarni yuqori tezlikdagi internet bilan ta’minlashi rejalashtirilgan.
Respublikaning telekommunikatsiya infratuzilmani rivojlantirish yana bir muhim yo‘nalishlaridan biri – mobil aloqa xizmatlari. Shu maqsadda yurtimizda mobil aloqa tayanch stansiyalarining umumiy sonini ko‘paytirish bo‘yicha ishlar amalga oshirilmoqda. Jumladan, 2016-yilda tayanch stansiyalarining umumiy soni 17 721 tani tashkil etgan bo‘lsa, 2020-yilga kelib ushbu ko‘rsatgich 31 740 ni tashkil etdi, Joriy yilda yana 2 ming tayanch stansiyalarini o‘rnatilishi belgilangan.
Bu esa, o‘z navbatiga mobil aloqa abonentlar bazasini o‘sishiga zamin bermoqda. 2021-yil birinchi yarim yiligi natijalariga ko‘ra mobil aloqa foydalanuvchilarining soni 27 millionga, mobil internet foydalanuvchilar soni esa 23,1 millionga yetkazilgan.
Mobil aloqani rivojlantirish muhim yo‘nalishlaridan biri – izchil ravishda modernizatsiya ishlarini amalga oshirishdir. Taʼkidlash kerakki, 2020-yilga qadar, asosan, telefon xizmatlarini koʻrsatuvchi 2G mobil tarmoqlarini kengaytirish vazifasi bajarilgan boʻlsa, hozir tarmoq qamrovini oshirish boʻyicha loyihalar 3G/4G texnologiyalariga asoslanmoqda. Xususan, 2020-yilda 3 ming 600 ta 2G baza stansiya 3G/4G standartiga modernizatsiya qilingan.
Eng ilgʻor texnologik ishlanmalarni joriy etishga ham katta eʼtibor qaratildi. 2019-yil sentyabrdan ikkita mahalliy mobil operator - “UZMOBILE” hamda “UCELL” 5G texnologiyasini test sinovidan oʻtkazishni boshlagan va bugungi kunda Toshkent shahrining markazlaridan biri – Tashkent City hududida UCell kompaniyasi tomonidan 5G-aloqasi ishga tushurilgan.
Ikki yil ichida mobil aloqani rivojlantishga qaratilgan ustuvor vazifalar:
• Aholining mobil internet bilan qamrovini 95 foizgacha yetkazish;
• 18 ming km. avtomobil yo‘llari xalqaro va davlat ahamiyatiga molik avtomobil yo‘llarini mobil aloqa tarmoqlari bilan to‘liq qamrab olishni ta’minlash;
• barcha aholi maskanlarini kamida 10 Mbit/s. tezlikdagi internet tarmog‘iga keng polosali ulanish bilan qamrab olish;
• barcha viloyatlar markazlarida beshinchi avlod tarmoqlarini joriy etishni ko‘zlagan holda mobil aloqa tarmoqlarini yanada kengaytirish va modernizatsiya qilish, shuningdek, olis va yetib borish qiyin bo‘lgan aholi maskanlarini mobil aloqa tarmog‘i bilan qamrab olish.
O‘zbekistonning raqamli iqtisodiyotini rivojlantirish uchun zamonaviy yuqori tezlikdagi va ishonchli telekommunikatsiya tarmog‘i zarur. Shuni inobatga olgan holda 2020-yil oktabr oyida “Jizzah” erkin iqtisodiy zonasida Koreya Respublikasi hamkorlari bilan birgalikda yiliga 50 ming kilometr quvvatiga teng optik tolali kabel mahsulotlarini ishlab chiqarishga mo‘ljallangan «Global Optical Communication Uzbekistan» («GOC-UZ») MChJ Qo‘shma korxonasi ishga tushirildi. Shunday qilib, respublikamiz nafaqat o‘z ehtiyojlarni qondirishga, ishlab chiqarayotgan mahsulotni eksport qilishga ham erishdi.
Yildan-yilga o‘sib kelayotgan telekommunikatsiya quvvatlari, o‘z navbatida, ma’lumotlarni qayta ishlash va saqlash quvvatlarni oshirishini ham talab qilmoqda. Shu maqsadda respublikamizda 5 petabayt sig‘imli ma’lumotlarni qayta ishlash va saqlash markazi ishga tushirildi. Joriy yil yakuniga qadar 25 petabayt sig‘imiga ega qo‘shimcha data-markazlarni ishga tushirilishi belgilangan.

• Главная цель - оказание населению качественных телекоммуникационных и Интернет-услуг
Одна из приоритетных задач цифровых реформ - оказание населению качественных телекоммуникационных услуг, создание для них возможностей по получению знаний и информации в оперативном порядке.
С этой целью сегодня в республике осуществляется широкомасштабная работа. Так, если в 2016 году в целом по республике было проложено 22,2 тысячи километров оптовоколонных линий, то уже к концу 2020 года этот показатель вырос до 68,6 тысячи километров. К концу 2021 года намечено проложить 50 тысяч километров оптоволоконных линий связи и тем самым довести их общую протяженность до 118,6 тысячи километров.
Увеличивается доступность к широкополосной интернет-связи путем установки портов широкополосного доступа. Так, если в 2016 году общее количество установленных портов не превышало 800 тысяч, то по итогам 2020 года этот показатель вырос до 3 миллионов единиц . Благодаря этому 2,9 миллиона домохозяйств, субъектов предпринимательства и социальных объектов получили доступ к интернету. В соответствии с планом, к 2023 году этот показатель будет доведен до 5,8 миллиона единиц.
Последовательно растет и пропускная способность каналов связи. Так, если в 2011 году общая пропускная способность интернет-каналов составляла всего лишь 7,8 Гбит/с., то по состоянию на конец 2020 года она выросла до 1200 Гбит/с. Поставлена задача довести этот показатель уже к октябрю этого года до 1800 Гбит/с., а в 2023 году – до 4500 Гбит/с. В свою очередь, общая пропускная способность магистральных телекоммуникаций между регионами ­к 2023 году будет доведена до 800 Гбит/с.
Планомерно также снижаются цены на интернет-услуги. Так, за последние десять лет стоимость тарифов на интернет-услуги внешнего канала для провайдеров снизилась в 30 раз: с 939 816 тысячи сумов в 2011 году до 32 тысячи сумов в 2021-м. Благодаря этому Узбекистан занял 21-место в мире среди 230 государств среди стран с самым дешевым интернетом, согласно данным британского портала Cable.co.uk.
В числе главных задач в рамках телекоммуникационного развития республики – обеспечение всех социальных объектов высокоскоростной интернет-связью. К настоящему времени 87 процентов общеобразовательных школ, 82 процента махаллинских сходов граждан, 56 процентов пунктов милиции, а также 100 процентов дошкольных образовательных и медицинских учреждений подключены к высокоскоростной интернет-сети. К концу этого года поставлена задача полностью обеспечить высокоскоростной интернет-связью все социальные объекты.
Вторым и важным направлением развития телекоммуникационной инфраструктуры республики является мобильная связь. С этой целью осуществляется планомерная работа по увеличению общего количества базовых станций мобильной связи. Так, если  в 2016 году общее количество базовых станций мобильной связи составляло 17721 единиц, то уже к 2020 году эта цифра достигла 31 740 единиц. В этом году намечена установка еще двух тысяч базовых станций.
Это, в свою очередь, позволило увеличить абонентскую базу мобильных операторов. Так, по итогам полугодия 2021 года количество пользователей мобильной связи достигло 27 миллионов, в том числе количество пользователей мобильной связи – 23, 1 миллиона.
В числе главных задач дальнейшего развития мобильной связи – осуществление модернизационных работ с целью оказания населению качественных услуг мобильной и интернет-связи. Так, если ранее расширение мобильных сетей осуществлялось на основе 2G-технологий, то сегодня реализуется проекты на основе 3G/4G-технологий. Так, в прошлом году на основе 3G/4G-технологий модернизировано 3 600 базовых станций.
Начиная с 2019 года два отечественных мобильных оператора – «UzMobile» и «UCell» ведут работы по внедрению 5G-технологии в Узбекистане. А с апреля текущего года в деловом квартале Ташкента – Tashkent City компания «UCell» запустила сеть пятого поколения.
Приоритетные задачи по развитию мобильной связи в республике на ближайшие два года:
• повысить охват мобильным интернетом населения до 95 процентов;
• обеспечить мобильной связью территорию дорог международного и государственного значения общей протяженностью 18 тысяч километров;
• подключить все населенные пункты к интернет-связи со скоростью не менее 10 Мбит./с.;
• внедрить 5G-сети в областных центрах, реализовать программу по охвату отдаленных и труднодоступных населенных пунктов мобильной связью.
Развитие цифровой экономики Узбекистана требует современной высокоскоростной и надежной телекоммуникационной сети. Учитывая это, в октябре 2020 года в свободной экономической зоне «Джизак» совместно с партнерами из Республики Корея было создано предприятие «Global Optical Communication Uzbekistan» (ООО СП «GOC-UZ») по производству оптоволоконной кабельной продукции с годовой мощностью 50 тысяч километров. Тем самым республика не только сможет удовлетворить собственные нужды в оптоволоконной продукции, но и продавать ее за рубеж.
Все увеличивающиеся телекоммуникационные мощности также требуют увеличения мощностей для обработки и хранения данных. С этой целью в 2020 году в республике был введен в строй Центр обработки данных с вместимостью 5 петабайт. К концу текущего года планируется запустить дополнительные дата-центры общей вместимостью 25 петабайт.