• Axborot xavfsizligini taʼminlash masalalari boʻyicha matbuot anjumani boʻlib oʻtdi
Bugun Oʻzbekiston Respublikasi Prezident huzuridagi Axborot va ommaviy kommunikatsiyalar agentligida Toshkentda Axborot xavfsizligini taʼminlash masalalari boʻyicha tashkil etiladigan xalqaro MDH ekspert forumiga bagʻishlangan matbuot anjumani boʻlib oʻtdi.
Unda Oʻzbekiston Respublikasi Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligi, Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Strategik va mintaqalararo tadqiqotlar instituti, Iqtisodiy tadqiqotlar va islohotlar markazi, Xalqaro munosabatlar axborot tahliliy markazi, "Oʻzkomnazorat" davlat inspeksiyasi va boshqa masʼul idoralar rahbarlari ishtirok etdi.
Matbuot anjumanda mazkur forum haqida maʼlumot berildi. Jumladan, forumda 50 dan ziyod yetakchi ekspertlarni jamlashi kutilmoqda. Unda nafaqat xalqaro tashkilotlar va MDH mamlakatlari yetakchi tahliliy markazlarining vakillari, balki tegishli vazirlik va idoralar rahbarlari ham ishtirok etadi.
Mazkur forum axborot xavfsizligini taʼminlash sohasidagi soʻnggi tendensiyalarni muhokama qilish, ushbu sohada noqonuniy holatlarga qarshi kurashishning maqbul usullarini ishlab chiqishda puxta oʻylangan va muvofiqlashtirilgan yondashuvni kelishib olish masalalari nazarda tutilgan.

• Состоялась пресс-конференция по вопросам обеспечения информационной безопасности
Сегодня в Агентстве информации и массовых коммуникаций при Президенте Республики Узбекистан состоялась пресс-конференция, посвященная вопросам Международного экспертного форума СНГ по вопросам обеспечения информационной безопасности, который состоится в Ташкенте 29 июня этого года.
В нем приняли участие руководители Министерства по развитию информационных технологий и коммуникаций Республики Узбекистан, Института стратегических и межрегиональных исследований при Президенте Республики Узбекистан, Центра экономических исследований и реформ, Информационно-аналитического центра международных отношений, Государственной инспекции «Узкомназорат» и других ведомств.
На пресс-конференции была дана информация о предстоящем форуме. В частности, предполагается привлечь к его участию более 50 ведущих экспертов. В нем примут участие как представители международных организаций и ведущих аналитических центров стран СНГ, так и руководители профильных министерств и ведомств.
Данный форум позволит обсудить последние тенденции в сфере обеспечения информационной безопасности, согласовать взвешенный и скоординированный подход при выработке оптимальных методов противодействия противоправным явлениям в данной сфере.