• AKT vaziri bilan Qiziltepa tumani yoshlari o‘rtasida ochiq muloqot bo‘lib o‘tdi
Bugun, 11 -iyun kuni O‘zbekiston Respublikasi Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vaziri Sh. Sodiqov hamda Qiziltepa tumani hokimi birinchi o‘rinbosari N. Hayitov bilan tumani yoshlari o‘rtasida ochiq muloqot o‘tkazildi.
Bugungi kunda axborot va raqamli texnologiyalar hayotning barcha sohalarida keng qo‘llanilib, aynan ta’lim jarayonini ham tez sur’atlarda rivojlanishiga xizmat qilmoqda. Ta’lim berishda zamonaviy axborot texnologiyalaridan foydalanish, samarali yondashuvlarni ishlab chiqish, ta’lim berishning ilg‘or uslublarini joriy etish orqali o‘sib kelayotgan yosh avlodni jahon sivilizatsiyasi yutuqlari bilan yaqindan tanishtirish, salohiyatli mutaxassislarni tayyorlash tizimini tubdan takomillashtirish, hamda dunyo axborot resurslaridan keng ko‘lamda foydalanishlarini ta’minlash bugungi kundagi dolzarb masalalardan biri hisoblanadi.
Prezidentimiz tashabbusi bilan, bugungi kunda  yoshlar muammosini aniqlash, ularni hal qilish va yoshlarni birlashtirishga alohida e’tibor qaratilmoqda. Shu bilan birga zamonaviy ta’lim tizimida turli texnologiyalardan foydalanish, o‘quv jarayonida mavjud muammoni yangicha yondashuv asosida yechish, ta’lim tizimini isloh qilib jahon standartlariga mos ravishda shakllanishiga erishilmoqda.
Tadbir ochilishida AKT vaziri Sh. Sodiqov ta’kidlaganidek, hozirda yoshlar nihoyatda katta hajmdagi axborotlarga ega. Ular yaratilayotgan sharoitlardan kelib chiqqan holda, bilimlarini nafaqat yil, oy, balki kun sayin takomillashtirib borish, yangi texnologiyalar va startap g‘oyalar yaratish  ustida jiddiy o‘ylashi, innovatsion ishlanmalarni turmush tarzimizga joriy etilishiga o‘z hissalarini qo‘shishlari kerak.  Bugungi uchrashuvning asosiy maqsadi - dildan suhbatlashish va mavjud muammolarni muhokama qilib, ularni hal qilish hamda  samimiy muloqot o‘tkazishdan iboratdir.
Hozirgi kunda Ixtisoslashtirilgan IT maktablarni zamonaviy uskunalar, mebel, kompyuter texnikasi, shuningdek, o‘quv adabiyotlari, uslubiy qo‘llanmalar va boshqa vositalar bilan ta’minlash bo‘yicha namunaviy loyiha hamda me’yorlar ishlab chiqildi. 2021-2022-o‘quv yili davomida ushbu maktablarni to‘liq ishga tushirish maqsadida yagona namunaviy konsepsiya ishlab chiqish, maktablarning o‘quv dasturini xalqaro standartlarga muvofiq qayta ko‘rib chiqish, universitet talabalarining malakaviy amaliyotni hududlarda o‘tash tizimini yo‘lga qo‘yish bo‘yicha qator takliflar taqdim etildi.
Davlat rahbari tashabbusi bilan hayotga tatbiq etilib, Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligi hamda Birlashgan Arab Amirliklarining “Dubai Future Foundation” jamg‘armasi tomonidan Investitsiyalar va tashqi savdo vazirligi hamda Xalq ta’limi vazirliklari bilan hamkorlikda amalga oshirib kelinayotgan «Bir million dasturchi» (One Million Uzbek Coders) loyihasini istiqbol sari tashlangan muhim strategik qadam, deyish mumkin. Hozirgi kunda respublika miqyosida www.uzbekcoders.uz portali orqali ro‘yxatdan o‘tib “Bir million dasturchi” loyihasi doirasida ta’lim olayotganlar soni 200 mingdan oshdi. Ularning 50 ming nafardan ortig‘i bitiruvchi sertifikatini qo‘lga kiritdi.
Ayni paytda Muhammad al-Xorazmiy nomidagi Toshkent axborot texnologiyalari universiteti qoshidagi oltita litseyda jami ikki yarim mingdan ziyod o‘quvchi tahsil olmoqda. Shuningdek, Toshkent axborot texnologiyalari, Samarqand axborot texnologiyalari va Yangiqo‘rg‘on axborot texnologiyalari texnikumlari faoliyat ko‘rsatyapti. Bugunga qadar imtihon asosida 569 nafar o‘quvchi saralab olindi. 2021-yilda esa, hududlarda yana 11 ta shunday texnikum tashkil etiladi.
Masofaviy ta’limni boshqarish bo‘yicha axborot tizimining texnik topshirig‘i, texnik loyihasi hamda TATUda masofaviy ta’limni joriy etish konsepsiyasi ishlab chiqildi va tasdiqlandi. 2020-2021- o‘quv yilida o‘nta fanning masofaviy ta’lim kontentlari o‘zbek va rus tillarida tayyorlandi. Fanlar bo‘yicha jami 320 ta videodars tasvirga olinib, montaj ishlari yakunlandi. Taqdimot materiallari, nazariy bilimlar bo‘yicha ma’ruza matnlari va bilimlarni nazorat qilib borish bo‘yicha test savollari to‘plami tayyorlandi. Masofaviy ta’lim kontentlari fanlar va mavzular kesimida masofaviy ta’lim platformasiga joylandi.
AKT sohasi uchun mutaxassislarni tayyorlaydigan 3 ta oliy o‘quv yurti, ya’ni Muhammad al-Xorazmiy nomidagi Toshkent axborot texnologiyalari universiteti, Toshkent shahridagi Inxa va Amiti universitetlari o‘z faoliyatini olib bormoqda. Joriy yildan Toshkent axborot texnologiyalari universitetining Nurafshon filiali o‘z faoliyatini boshladi.
- Yurtimizda axborot texnologiyalari bozori jadal rivojlanishi barobarida IT mutaxassislarga ehtiyoj ham tobora oshmoqda. Mana shu talabni qoplash maqsadida korxonalarni malakali IT kadrlar bilan ta’minlash uchun mahalliy oliy ta’lim muassasalari qoshida IT inkubatsiya markazlari tashkil etilmoqda.Yoshlarning axborot-kommunikatsiya texnologiyalari sohasidagi bilim va ko‘nikmasini oshirishda IT-parklarning o‘rni beqiyosdir. Bundan tashqari, texnopark qoshida IT-akademiya ochilib, unda qator yo‘nalishlar bo‘yicha yetakchi ekspertlarni jalb qilgan holda o‘quv kurslari ham tashkil etilmoqda, deb so‘zladi AKT vaziri Sh. Sodiqov.

• Министр ИКТ провел открытую беседу с молодежью Кызылтепинского района
Сегодня, 11 июня Министр по развитию информационных технологий и коммуникаций Шухрат Садиков и первый заместитель хокима Кызылтепинского района Н. Хайитов провели открытую встречу с молодежью в Кызилтепинском районе Навоийской области.
Информационно-коммуникационные и цифровые технологии сегодня широко применяются во всех сферах, в том числе и в сфере образования. Ознакомление молодого поколения с достижениями мировой цивилизации, коренное совершенствование системы подготовки квалифицированных специалистов, обеспечение по широкому использованию мировых информационных ресурсов путем применения современных ИКТ в обучении, разработки эффективных методов с их помощью является одним из актуальных вопросов развития.
По инициативе Президента особое внимание уделяется решению проблемных вопросов, единению молодежи. Наряду с этим также успешно ведется работа по применению различных технологий в образовательной сфере, решению существующих вопросов в обучении с помощью новых технологий, реформированию сферы образования в соответствии с мировыми стандартами.
Как отметил в своем приветственном слове Министр ИКТ Ш. Садиков, сегодня у молодежи есть открытый доступ к информации. Сегодня у молодых людей имеются все возможности для беспрерывного совершенствования своих знаний, комплексной работы над созданием новых технологий и стартап-проектов, внедрения в жизнь инновационных разработок. Основная цель встречи — открытая беседа, обсуждение и решение проблемных вопросов.
Разработаны образцовые проекты и стандарты по обеспечению специализированных IT-школ современным оборудованием, мебелью, компьютерной техникой, а также учебной литературой, методическими пособиями и другими средствами. Были выдвинуты предложения по разработке единой концепций по созданию этих школ в 2021-2022 годах, пересмотру учебных школьных программ в соответствии с международными стандартами, налаживанию системы по прохождению практики студентами вуза в регионах.
В соответствии с  этим, в прошлом году были организованы и оснащены современным оборудованием базовые специализированные школы с углубленным изучением информатики и информационных технологий, за каждой из которых закреплены спонсорские организации и предприятия, выделены средства в размере свыше 10 миллиардов сумов. В прошлом году было открыто 14 специализированных IT-школ. В текущем году предусмотрена организация еще 85 таких школ, в 2022-м — 64 и в 2023 году — 45.
Было разработано и утверждено техническое задание и проект по управлению системой дистанционного образования, а также концепция по внедрению дистанционного образования в ТУИТ. В 2020-2021 учебном году были подготовлены содержательные материалы по десяти предметам для дистанционного обучения на узбекском и русском языках. Подготовлено 320 видеоуроков, а также презентационные материалы, тексты лекций и сборники тестов. Весь этот контент был размещен на платформе по дистанционному обучению.
В настоящее время в республике осуществляют свою деятельность три вуза, специализирующиеся на подготовке специалистов для сферы ИКТ: Ташкентский университет информационных технологий имени Мухаммада ал-Хоразмий, Университет Инха в Ташкенте и Университет Амити в Ташкенте. Начиная с этого года начал свою работу филиал ТУИТ в городе Нурафшон Ташкентской области.
- В контексте развития рынка информационно-коммуникационных технологий растет спрос и на IT-специалистов, - подчеркнул Министр ИКТ Ш. Садиков. — С целью удовлетворения спроса на них и обеспечения предприятий квалифицированными IT-специалистам при высших учебных заведениях организуются IT-инкубационные центры. В вопросах повышения знаний и навыков у молодежи также неоценима роль IT-парков. Так, при технопарке также действует IT-академия, где организованы учебные курсы с привлечением ведущих экспертов.