• Toshkent shahridagi barcha poliklinikalar to‘liq raqamlashtiriladi
Prezident Shavkat Mirziyoyev raisligida 18-may kuni sog‘liqni saqlash sohasidagi islohotlar samaradorligini oshirish chora-tadbirlari muhokamasi yuzasidan videoselektor yig‘ilishi o‘tkazildi.
Davlatimiz rahbari sohadagi vazifalarni 5 ta yo‘nalishda ko‘rsatib o‘tdi.
Birinchisi – birlamchi tibbiyot bo‘g‘inini kasallikni erta aniqlaydigan va davolaydigan tizimga aylantirish.
Ikkinchisi – ixtisoslashgan markazlar tomonidan joylarda tor doiradagi tibbiy xizmatlar hajmini oshirish va sifatini tubdan yaxshilash.
Uchinchisi – raqamlashtirish orqali sohada qog‘ozbozlik, byurokratiya va korrupsiyani keskin qisqartirish.
To‘rtinchisi – tibbiyotning barcha yo‘nalishlarida raqobatni rivojlantirish va xususiy sektor ishtirokini kengaytirish.
Beshinchisi – tibbiyot xodimlari bilimini oshirish, ta’lim va ilm-fanni rivojlantirish.
Yig‘ilishda ushbu vazifalarni bajarishning amaliy jihatlari muhokama qilindi.
Mamlakatimizda 3 mingdan ortiq tibbiyot muassasasi bo‘lib, ularning faoliyatiga zamonaviy texnologiyalar joriy etilmoqda. 423 ta birlamchi tibbiyot muassasasi “Elektron poliklinika” axborot tizimiga ulangan.
Lekin yangicha ishlash uchun hamma joyda ham sharoit zo‘r emas. Ayrim tibbiyot muassasalarida kompyuter yetishmaydi. Sohani raqamlashtirish uchun bu yil byudjetdan 28 milliard so‘m ajratilgan bo‘lsa-da, bu boradagi ishlar sust kechmoqda.
Shu bois, viloyat tibbiyot boshqarmalarida raqamlashtirish va davlat-xususiy sheriklikni rivojlantirish bo‘yicha o‘rinbosar lavozimi tashkil etilishi belgilandi. Shuningdek, barcha tibbiyot muassasalarida elektron tizim bilan ishlaydigan 2 mingta operator-hamshira vazifasi joriy etiladi.
Shu yil 1-avgustga qadar elektron order tizimini ishga tushirib, barcha hududlar va ixtisoslashgan markazlarni ulash, 1-noyabrga qadar Toshkent shahridagi barcha poliklinikalarni to‘liq raqamlashtirish bo‘yicha topshiriqlar berildi.

• Все поликлиники Ташкента будут оцифрованы
Под председательством Президента Шавката Мирзиёева 18 мая состоялось видеоселекторное совещание по мерам повышения эффективности реформ в сфере здравоохранения.
Глава государства обозначил пять направлений дальнейших преобразований.
Первое - превратить первичное звено медицины в систему раннего выявления и лечения заболеваний.
Второе - увеличить объем и кардинально улучшить качество узкопрофильных медицинских услуг через специализированные центры.
Третье - через цифровизацию резко сократить бумажную волокиту, бюрократию и коррупцию в сфере.
Четвертое - развить конкуренцию и расширить участие частного сектора во всех направлениях медицины.
Пятое - повысить уровень знаний медработников, развить медицинское образование и науку.
На совещании обсуждены практические аспекты выполнения этих задач.
Сегодня в деятельность медицинских учреждений, которых в стране насчитывается более 3 тысяч, внедряются внедряются современные технологии. К информационной системе «Электронная поликлиника» подключены 423 учреждения первичного звена.
Однако не везде созданы благоприятные условия для работы по-новому. В некоторых медицинских учреждениях не хватает компьютеров. Хотя на цифровизацию сферы из бюджета выделено 28 миллиардов сумов, работа в этом направлении продвигается медленно.
В связи с этим в областных управлениях здравоохранения планируется введение должности заместителя начальника по по цифровизации и развитию государственно-частного партнерства. Кроме того, во всех медицинских учреждениях будут введены 2 тысячи штатов медсестер-операторов.
Поручено запустить к 1 августа текущего года электронную системы выдачи ордеров, интегрировать с ней все региональные и специализированные центры, а также полностью цифровизировать бумажную работу всех поликлиник Ташкента до 1 ноября.