• Axborot texnologiyalari iqtisodiy o‘sishning asosiy drayveri
Har birimizning xonadonimizga kirib borgan, kundalik hayotimizning ajralmas qismiga aylanib ulgurgan axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini yanada rivojlantirish, sohaning yuqori darajada yuksalishi hamda ravnaqi yo‘lida faoliyat olib borayotgan, yurtimizda raqamli iqtisodiyot rivojiga o‘zining salmoqli hissasini qo‘shib kelayotgan aloqa sohasi xodimlarini ushbu kasb bayrami bilan samimiy tabriklaymiz!
Hurmatli Prezidentimiz Sh.Mirziyoyev taʼkidlaganlaridek, iqtisodiyotimiz barqarorligi, har bir sohaning sifati va samaradorligi, aholiga qulayliklar yaratish axborot texnologiyalari bilan bog‘liq.
Shu o‘rinda sohada keyingi vaqtda amalga oshirilayotgan va erishilgan yutuqlarga to‘xtalib o‘tishni joiz deb topdik.
2011-yilda 1 Mb/s. xalqaro Internet kanalining narxi 939 816 so‘mni tashkil qilgan bo‘lsa, 2016-yil ushbu ko‘rsatkich  295 030 so‘mni ko‘rsatdi. Amalga oshirilayotgan keng qamrovli va samarali islohotlar natijasiga ko‘ra 2021-yil 1 maydan ushbu narx 32 000 so‘m miqdorida belgilandi va ushbu narx yana 30 foizga pasaydi.
2011-yilda xalqaro tarmoq, yaʼni internet kanali o‘tkazuvchanligi 7,8 Gbit/sni tashkil qilgan. 2020-yilning so‘ngida bu raqam 1 200 Gbit/sga yetkazildi kanallar hajmi 30 barobarga oshirildi.
Internet xizmatlarining sifati va yuqori tezligini taʼminlashga xizmat qiluvchi optik tolali tarmoqning uzunligi 2011-yilda respublika miqyosida 12,6 ming kmga teng bo‘lgan. 2020 yilda optik tolali tarmoqlarning umumiy uzunligi 68,6 ming kilometrni tashkil etdi, 2021 yilda birinchi chorakda esa 81,7 ming kilometrga yetkazildi. Joriy yil oxiriga qadar esa ushbu ko‘rsatkichni 118,6 ming kilomertgacha yetkazilishi rejalashtirilgan.
Ushbu optik tolali tarmoqlarning qurilishi natijasida butun mamlakat bo‘ylab 9 627 ta xalq taʼlimi obyektlari, 5 625 ta maktabgacha taʼlim muassasalari, 3 401 ta sog‘liqni saqlash obyektlari sifatli va tezkor Internet aloqasiga ulanish imkoniyatiga ega bo‘ldi.
2019-yilda yagona interaktiv davlat xizmatlari portali (my.gov.uz) orqali davlat organlari tomonidan ko‘rsatiladigan 173 ta xizmat ishga tushirilgan bo‘lsa, bu raqam 2020-yilda 218 taga yetkazildi. 2021-yil yakuniga qadar esa ularning sonini 278 taga yetkazish ustida ish olib borilmoqda (o‘sish 1,6 barobar).
Mazkur xizmatlar orqali 2018-yilda 2,4 mln.ta xizmat ko‘rsatilgan, 2019-yilda 5,8 mln.ta, 2020-yilda 9,8 mln.ta xizmat ko‘rsatilgan (o‘sish 4,1 barobar).
Davlat tashkilotlari va organlari tomonidan ko‘rsatilayotgan xizmatlardan 2018-yilda 38,7 ming, 2019-yilda 77,7 ming, 2020-yilda esa 380,0 ming nafar foydalanuvchi foydalangan (o‘sish 9,8 barobar).
Bundan tashqari, elektron hukumatning yagona billing tizimi yaratilgan bo‘lib, 2017-yilda umumiy qiymati 20 mlrd. so‘mga teng 16,6 ming ta tranzaksiyalar amalga oshirilgan bo‘lsa, 2020-yilda bu ko‘rsatkich 2,8 trln. so‘mga teng 11,5 mln.ta tranzaksiyani tashkil etgan (o‘sish mos ravishda 140 va 693 barobar).
Axborot texnologiyalari sohasini va dasturiy mahsulotlar ishlab chiqarishni yana-da rivojlantirish uchun qulay shart-sharoitlar yaratish, ushbu sohadagi startap-loyihalarni har tomonlama qo‘llab-quvvatlash, ichki va tashqi bozorlarda dasturiy va yuqori texnologiyali mahsulotlar va xizmatlarni targ‘ib qilishga ko‘maklashish maqsadida Dasturiy mahsulotlar va axborot texnologiyalari texnologik parki (IT-park) faoliyati yo‘lga qo‘yildi. IT-park va uning Andijon, Farg‘ona, Sirdaryo, Jizzax va Samarqand filiallarida 900 dan ortiq yangi ish o‘rinlari yaratildi. IT-Park rezidentlarining amalga oshiradigan faoliyat turlari 4 tadan 18 taga kengaytirilib, ularning rezidentlari soni 411 dan ortdi.
Litsenziya va ruxsat berish bilan bog‘liq masalalar litsenziya berish tartibi qisqartirish va soddalashtirish bo‘yicha aniq takliflar amaliyotga joriy etildi, jumladan tadbirkorlik subyektlaridan talab etiladigan hujjatlar 4 taga va litsenziyalar soni 40 tadan 28 tagacha kamaytirildi.
Soha oldiga belgilab berilgan vazifalarni ma’suliyat bilan bajarayotgan soha xodimlarining xizmatlari katta va beqiyosdir. Shunday ekan, Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligi sohada olib borayotgan yaratuvchanlik, bunyodkorlik hamda ezgu ishlaringizda ulkan zafarlar tilaydi.
Axborort texnologiyalari iqtisodiy o‘sishning asosiy drayveriga aylanib, shiddat bilan rivojlanib borayotgan davrda mashaqqatli va ma’suliyatli, shu bilan birga, sharafli ishlaringizda mustahkam sog‘liq, oilaviy tinchlik-xotirjamlik, kuch va g‘ayrat hamisha hamrohingiz bo‘lsin.

• ИКТ – основной драйвер экономического развития
Коллектив Министерства по развитию информационных технологий и коммуникаций от всей души поздравляет работников сферы связи с их профессиональным праздником, осуществляющих достойный вклад в развитие сферы информационно-коммуникационных технологий и цифровой экономики в республике.
Как отмечал Президент Шавкат Мирзиёев, экономическое процветание, уровень развития и эффективности любой сферы, создание удобств для населения неразрывно связано с информационными технологиями.
В связи с этим хотим отметить достижения в этой сфере за последние годы.
В 2011 году если цена за аренду 1 Мбит/с за международные каналы связи достигала 939 816 сумов, то в 2016 этот показатель уже составлял 295 030 сумов.  В результате широкомасштабных и действенных мер цена за аренду 1 Мбит/с с 1 мая 2021 года уже составляет 32 000 сумов и подешевела еще на 30 процентов по сравнению с началом текушего года.
Если в 2011 году проводимость интернет-каналов составляла 7,8 Гбит/с, то к концу 2020 года этот показатель достиг 1 200 Гбит/с, т.е. вырос в 30 раз.
Общая протяженность оптовоколонных линий связи в 2011 году составляла всего 12,6 тысячи километров. А на сегодняшний день этот показатель по итогам 2020 года уже равняется 68,6 тысячи километров, а по итогам первого квартала 2021 года — 81,7 тысячи километра. К концу этого года намеревается довести этот показатель до 118,6 тысячи километров.
В результате  работ по созданию оптоволоконной сети в республике к ней уже подключены 9 627 общеобразовательных школ, 5 625 дошкольных образовательных учреждений и 3 401 объект здравоохранения.
Если в 2019 году в системе Единого портала интерактивных государственных услуг оказывалось 173 видов госуслуг, то к концу 2020 года этот показатель уже составлял 218. В настоящее время ведется работа по доведению этого показателя до 278 (рост в 1,6 раза).
Последовательно растет и объем оказываемых услуг через ЕПИГУ. Так, если в 2018 году он составлял 2,4 миллиона, в 2019 году вырос до 5,8 миллиона, а в 2020 году достиг 9,8 миллиона (рост в 4,1 раза).
Последовательно увеличивается и количество пользователей ЕПИГУ. В 2018 году услугами Единого портала воспользовались 38,7 тысячи, в 2019 году – 77,7 тысячи, а в 2020 году — уже 380 тысяч человек (рост в 9,8 раза).
Создана Единая биллинговая система электронного правительства, где также наблюдается прогрессивный рост. Так, в 2017 году через данную систему было оказано 16,6 тысячи транзакций на сумму 20 миллиардов сумов. А по итогам 2020 года этот показатель составил 11,5 миллиона транзакций на сумму в 2,8 триллиона сумов (рост в 140 и 693 раза соответственно).
С целью создания условий по дальнейшему развитию сферы ИКТ и производства программных продуктов, всесторонней поддержки стартап-проектов, реализации высокотехнологичной продукции и услуг на внутреннем и внешнем рынках был создан Технологический парк программных продуктов и информационных технологий (IT Park). В IT Park и его территориальных филиалах в Андижанской, Ферганской, Сырдарьинской, Джизакской и Самаркандской областях сегодня осуществляет свою деятельность порядка 411 резидентов, ими было создано свыше 900 рабочих мест. Выросло и количество оказываемых резидентами видов услуг.
Претворены в жизнь конкретные предложения, направленные на сокращение и упрощение выдачи лицензий. В частности, количество требуемых со стороны субъектов предпринимательства документов было сокращено до 4 видов, а лицензий – с 40 до 28 видов.
Роль работников сферы ИКТ в реализации поставленных задач весьма важна. Учитывая это, Министерство по развитию информационных технологий и коммуникаций желает всем работникам связи еще больших побед в их созидательной деятельности.
Информационно-коммуникационные технологии, несомненно, стали главным драйвером экономического развития. Мы желаем вам крепкого здоровья, семейного благополучия, еще больших сил и рвения в вашей почетной работе.