• Internetda o‘zbek domen “.UZ” yaratilganiga 26 yil bo‘ldi
Domen zonasi uchun ariza 1995-yilda ICANN (Internet Corporation for Assigned Names and Numbers) tomonidan ma’qullandi va “.UZ”- O‘zbekiston Respublikasining yuqori darajadagi milliy domeni” paydo bo‘ldi.
Taqqoslash uchun aytadigan bo‘lsak, domen soni 23 yil davomida 60 mingni tashkil etgan bo‘lsa, so‘nggi 3 yil ichida 32 mingtaga ko‘payib bugungi kunda domenlarning umumiy soni 92 mingni tashkil etadi. O‘zbekistonning domen zonasi faol rivojlanmoqda.
2003-yil mart oyidan buyon “.UZ” — milliy domenining ma’muri Yagona integrator UZINFOCOM hisoblanadi. Milliy domenni boshqarish huquqi ICANN Internet korporatsiyasi bilan imzolangan shartnomaga muvofiq belgilangan bo’lib,  “.UZ” domenni ro‘yxatdan o‘tkazish bo‘yicha xizmatlar 25 tashkilot tomonidan taqdim etiladi.

• Исполнилось 26 лет Интернет-домену «.UZ»
Заявка на доменную зону была одобрена ICANN (Internet Corporation for Assigned Names and Numbers – международной организацией, созданной для регулирования вопросов, связанных с доменными именами, IP-адресами и прочими аспектами функционирования Интернета) в 1995 году и появился Национальный домен верхнего уровня Республики Узбекистан «.UZ».
Для сравнения, количество в 60 тысяч доменов набиралось 23 года, а за последние 3 года прирост составил 32 тысячи доменов, и на на сегодняшний день общее количество доменов в узбекском сегменте достигло 92 тысяч.
С марта 2003 года Администратором национального домена .UZ является Единый интегратор UZINFOCOM. Право на администрирование национального домена было предоставлено в соответствии с подписанным с интернет-корпорацией ICANN соглашением. Услуги регистрации доменов в зоне .UZ оказывают 25 организаций. В 2021 году доменной зоне .UZ исполнилось 26 лет.