• Samarqand viloyatida 3,7 ming kmdan ortiq optik tolali aloqa liniyalari quriladi, tumanlarda 5 ta o‘quv markazi hamda 7 ta ixtisoslashgan maktablar tashkil etiladi
20.04.2021
Yangilanayotgan O‘zbekiston o‘z oldiga bugun shunchaki rivojlanishni emas, balki jamiyat hayotining turli sohalarida amalga oshirilayotgan keng qamrovli islohotlar natijasida eng kuchli davlatlar qatoridan o‘rin olishni asosiy marra qilib qo‘ygan. Bu borada, Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligi tomonidan so‘nggi yillarda xududlarda ham bir qator kompleks ishlar olib borildi.
Ayniqsa, Prezidentimizning Samarqand viloyatiga joriy yilning 15-16 aprel kunlari qilgan tashrifidan so‘ng Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vaziri Sh.Sodiqov boshchiligida ishchi guruh tomonidan Samarqan viloyatida amalga oshirilishi lozim bo‘lgan ishlar belgilanib, sohaning har bir yo‘nalishi joyida o‘rganilib vazifalar belgilanmoqda.
Sohaning ustuvor yo‘nalishlaridan kelib chiqib, Samarqand viloyatida telekommunikatsiya infratuzilmasini va raqamli texnologiyalarni rivojlantirish hamda axborot-kommunikatsiya texnologiyalari sohasida kadrlarni tayyorlash va malakasini oshirish bo‘yicha 2021 yilda amalga oshiriladigan vazifalar belgilab olinmoqda.
Birinchi navbatda, 3,7 ming kmdan ortiq optik tolali aloqa liniyalari quriladi va 134,1 ming raqamli qurilmalar o‘rnatiladi.
125 ta qo‘shimcha mobil aloqa tayanch baza stansiyalarini o‘rnatish va 156 ta mavjud tayanch baza stansiyalarini modernizatsiya qilish orqali hududda mobil Internet qamrovi darajasi 82 foizga yetkaziladi.
Mahalla fuqarolar yig‘inlarining barchasida 1 ming 100 ta (100 foiz) yuqori tezlikdagi Internet xizmatlaridan foydalanish imkoniyati yaratiladi.
Ikkinchi navbatda, pochta aloqasi sohasini isloh qilish doirasida Paxtachi, Payariq va Qo‘shrabot tumanlaridagi pochta aloqa bog‘lamalari raqamli transformatsiya qilinadi va ularda 15 turdagi elektron hukumat va bank xizmatlari ko‘rsatilishi yo‘lga qo‘yiladi.
Uchinchi navbatda, viloyatda IT sohasida yoshlarga sharoit yaratish, kadrlar malakasini oshirish va mutaxassislarni tayyorlash maqsadida, Qo‘shrabot, Payariq, Kattaqo‘rg‘on, Narpay va Paxtachi tumanlarida “Raqamli texnologiyalar o‘quv markazlari” tashkil qilinadi.
To‘rtinchi navbatda, tumanlar hokimliklari bilan birgalikda Jomboy, Qo‘shrabot, Narpay, Oqdaryo, Pastdarg‘om, Samarqand va Toyloq tumanlarida informatika va axborot texnologiyalariga ixtisoslashgan maktablar tashkil etiladi.
Ushbu belgilangan vazifalar Samarqand viloyatida axborot texnologiyalarni joriy qilish sohasida asosiy poydevor vazifasini bajaradi.
Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vaziri Samarqand viloyatidagi soha obyektlariga ham borib joyida vazifalar belgilamoqda.
Samarqand viloyatida 2021 yilning birinchi choragida telekommunikatsiya xizmatlaridan foydalanish imkoniyatlarini kengaytirish maqsadida 3,6 ming sig‘imli zamonaviy qurilmalar o‘rnatilib, umumiy sig‘imi 296 mingga yetkazildi. Shuningdek, 2 ming kilometr optik tolali aloqa liniyalari qurilib, umumiy uzunligi 10,1 ming kilometrga yetkazildi.
Ko‘rsatilayotgan xizmatlar hajmini kengaytirish maqsadida telekommunikatsiya transport tarmog‘ining o‘tkazuvchanlik qobiliyati viloyat markazi darajasida 400 Gbit/sekundga oshirildi.
Viloyatdagi 1 ming 100 ta mahalla fuqarolar yig‘inlaridan 752 tasida optik tolali aloqa liniyalari qurildi. Mobil aloqa qamrovini kengaytirish va sifatini yaxshilash maqsadida joriy yilda 46 ta yangi baza stansiyalari o‘rnatildi va modernizatsiya qilindi. Natijada hududdagi aholi maskanlarida mobil aloqa qamrovi 99,3 foiz hamda tezkor mobil internet qamrovi 79,2 foizga yetdi. Hozirgi kunda mobil aloqa stansiyalarining umumiy soni 4 ming113 tani va mobil abonentlar soni 2,39 million nafarni tashkil etmoqda. Viloyat bo‘yicha aholi yashash maskanlari 100 foiz raqamli televideniye signallari bilan qamrab olingan.
Bugungi kunda viloyat bo‘yicha jami 212 ta pochta aloqa bo‘limlari aholiga pochta aloqa xizmatlarini ko‘rsatib kelmoqda. “O‘zbekiston pochtasi” AJ Samarqand filiali tomonidan 2020 yilda jami 10,3 milliard so‘mlik pochta aloqasi xizmatlari ko‘rsatildi. Aholiga interaktiv davlat xizmatlaridan foydalanishda qulayliklar yaratish maqsadida “O‘zbekiston pochtasi” AJning 23 ta aloqa bo‘limlarida 15 turdagi elektron davlat xizmatlaridan foydalanish imkoniyati yaratildi.Shuningdek, 15 ta pochta aloqa bo‘limlarida autsorsing asosida bank xizmatlarini ko‘rsatish yo‘lga qo‘yildi.
“Besh muhim tashabbus” jumladan, 3-tashabbus doirasida viloyatning 11 ta shahar va tumanlarda Raqamli texnologiyalar o‘quv markazlari tashkil etildi. Mazkur o‘quv markazlarida joriy yilning o‘tgan davrida 978 nafar yoshlar o‘qishga jalb qilinib, 386 nafari o‘quv kurslarini muvaffaqiyatli tamomladi. Shuningdek, “Yoshlar daftari”ga kiritilgan 155 nafar yoshlar va “Ayollar daftari”ga kiritilgan 76 nafar xotin-qizlar o‘qitildi. Shu bilan birga viloyatdagi umumta’lim maktablarida tashkil etilgan 1ming 331 ta raqamli texnologiyalar yo‘nalishidagi to‘garaklarga 38 ming 358 nafar o‘quvchi - yoshlar jalb etildi.
“Bir million dasturchi” loyiha doirasida viloyatda hozirga qadar 19 ming 737 nafar yoshlar ro‘yxatdan o‘tib, ulardan 4 ming 935 nafari bitiruvchi sertifikatini oldi.
Toshkent axborot texnologiyalari universiteti Samarqand filialida inkubatsiya markazining ochilishi bo‘lib o‘tdi. Markaz IT-Park bilan hamkorlikda tashkil etildi. Markazda filial o‘qituvchilari ham o‘z loyihalar taqdimotini o‘tkazishdi. AKT vaziri oliy ta’lim muasasasi professor xodimlari bilan suhbatlashdi, ularning ilmiy izlanishlari haqida surishtirdi. Ishchi guruh a’zolari filial data markazi, kompyuter sinfxonasini ko‘zdan kechirishdi.
– Ilmiy daraja olish har bir yosh xodim uchun juda zarur, – dedi markaz ochilish marosimida ishtirok etayotgan AKT vaziri Shuhrat Sodiqov. – Ilmli ustozgina yoshlarni orqasidan ergashtira oladi. Bunday Inkubatsiya markazi oliy o‘quv yurti o‘qituvchi va talaba yoshlarining innovatsion g‘oyalarini rivojlantirishda muhim ahamiyatga ega. Albatta, ilmiy izlanishni, ixtirochilikni rag‘batlantirib borishdan aslo charchamaymiz.
Shu bilan birga, ishchi guruh Samarqand viloyatidagi “Radioaloqa, radioeshittirish va televideniye markazi” DUKning Samarqand radioteleuzatish markazida bo‘lib, uning faoliyati bilan yaqindan tanishdi. Bugungi kunda markazning 90 nafardan ziyod xodimi Kattaqo‘rg‘on, Nurobod, Cho‘ponota, Taxtaqoracha, Jizzax, Qo‘ytosh RTS va tog‘li hududlardagi 81 ta kam quvvatli radioteleuzatish stansiyalariga xizmat ko‘rsatadi.Uchrashuv davomida markaz mutaxassislari qilingan ishlar va kelgusi vazifalar to‘g‘risida taqdimot o‘tkazishdi.

• В Самаркандской области будет проложено 3,7 тысячи километра оптовоколонных линий, в районах будут организованы 5 учебных центров и 7 специализированных IT-школ
Новый Узбекистан поставил перед собой цель не только комплексного социально-экономического развития, но вхождение в число самых сильных и передовых государств путем реализации реформ в различных сферах общественной жизни. В этом плане Министерством по развитию информационных технологий и коммуникаций в последние годы осуществляются комплексные меры в регионах.
Так, после визита Президента в Самаркандскую область 15-16 апреля этого года рабочая группа Министерства под руководством Министра по развитию информационных технологий и коммуникаций Ш. Садикова определила актуальные задачи, требующие исполнения в регионе, и изучает проводимую работу по каждому направлению.
Исходя из приоритетных направлений сферы, были определены задачи по развитию телекоммуникационной инфраструктуры и цифровых технологий, а также по подготовке и повышению квалификации кадров в сфере ИКТ на 2021 год.
В первую очередь, будет проложено свыше 3,7 тысячи километра оптовоколонных линий связи, а также установлено 134,1 тысячи единиц цифрового оборудования.
Путем установки дополнительных 125 базовых станций мобильной связи и модернизации сушествующих 156 станций охват интернетом в регионе будет доведен до 82 процентов.
На всех 1 100 объектах махаллинских сходов граждан будет обеспечен стопроцентный доступ к высокоскоростному Интернету.
Во-вторых, в рамках реформирования системы почты будет произведена цифровая трансформация почтовых узлов связи в Пахтачинском, Пайарыкском и Кушрабатском районах, будет налажено оказание 15 видов электронных государственных и банковских услуг.
В-третьих, с целью создания условий в регионе для молодежи для обучения ИКТ, подготовки и повышения квалификации кадров в этой сфере в Кушрабатском, Пайарыкском, Каттакурганском, Нарпайском и Пахтачинском районах будут организованы Учебные центры цифровых технологий.
В-четвертых, совместно с хокимиятами районов в Джамбайском, Кушрабатском, Нарпайском, Акдарьинском, Пастдаргомском, Самаркандском и Тайлакском районах будут организованы специализированные школы с углубленным изучением информатики и информационных технологий.
Это, в свою очередь, станет фундаментом для широкого внедрения цифровых технологий в Самаркандской области.
Министр по развитию информационных технологий и коммуникаций посетил объекты связи в Самаркандской области. Были определены первостепенные задачи.
В Самаркандской области в первом квартале 2021 года с целью расширения оказания телекоммуникационных услуг было установлено 3,6 тысячи единиц современного оборудования, и их общая ёмкость была доведена до 296 тысяч. Также было проложено 2 тысячи километров оптоволоконных линий связи, и тем самым их общая протяженность была доведена до 10,1 тысячи километров.
С целью расширения объема оказываемых услуг пропускная способность телекоммуникационной сети на региональном уровне была доведена до 400 Гбит/сек.
Из 1 100 объектов махаллинских сходов граждан к 752 объектам были проложены оптовоколонные линии связи. С целью повышения охвата и улучшения качества мобильной связи в текущем году было установлено и модернизировано 46 новых станций. В результате охват мобильной связью в населенных пунктах Самаркандской области был доведен до 99,3 процента, а охват высокоскоростной мобильной Интернет-связью – 79,2 процента. К настоящему времени общее количество базовых станций мобильной связи достигло 4 113 единиц, а количество абонентов мобильной связи выросло до 2,39 миллиона человек. Также достигнут стопроцентный охват цифровым телевидением населенных пунктов в регионе.
В настоящее время в Самаркандской области населению оказывают услуги 212 почтовых отделений связи. Самаркандским филиалом АО «O‘zbekiston pochtasi» в 2020 году было оказано почтовых услуг на 10,3 миллиарда сумов. С целью создания удобств для населения при пользования интерактивными государственными услугами в 23 отделениях связи АО «O‘zbekiston pochtasi» была создана возможность по получению до 15 видов электронных государственных услуг. Также, в 15 почтовых отделениях связи налажено оказание банковских услуг на основе аутсорсинга.
В рамках Пяти инициатив, в том числе третьего направления в 11 городах и районах Самаркандской области были организованы Учебные центры цифровых технологий. В текущем году в данных учебных центрах прошли обучение 978 молодых людей, из которых 386 успешно закончили курсы. Также обучение прошли 155 молодых людей, включенных в молодежную тетрадь, и 76 девушек и женщин, включенных в женскую тетрадь. Также к участию в 1 331 кружках информатики и информационных технологий, организованных при общеобразовательных школах в области, было привлечено 38 358 молодых людей.
В рамках мегапроекта «Один миллион программистов» общее количество зарегистрированных участников по Самаркандской области составило 19 737 человек, из которых 4 935 выпускников получили сертификат об успешном окончании курса.
В Самаркандском филиале Ташкентского университета информационных технологий состоялось открытие IT-Инкубационного центра. В центре прошли презентации проектов со стороны учащихся. Министр ИКТ провел беседу с профессорами и преподавателями вуза на предмет проводимых ими научных изысканий. Члены рабочей группы ознакомились с дата-центром, компьютерной аудиторией.
– Получить ученую степень весьма важно для каждого молодого сотрудника, - отметил Министр ИКТ. – Только просвещенный учитель может повести за собой молодых людей. Инкубационный центр играет важную роль в реализации инновационных идей для преподавателей и студентов. В свою очередь, мы приложим все усилия для стимулирования и поддержки научных исследований.
Также рабочая группа ознакомилась с деятельностью Самаркандского радиотелевещательного центра ГУП «Центр радиосвязи, радиовещания и телевидения». В настоящее время 90 сотрудников центра оказывают услуги для Каттакурганского, Нурабадского, Чупонатинского, Тахтакорачинского, Джизакского, Койташского РТС, а также для 81 маломощных радиотелевещательных станций, расположенных в горной местности. Специалисты центра предоставили Рабочей группе информацию о проделанной работе и дальнейших задачах.
В ходе рабочей поездки по Самаркандской области Министр ИКТ также провел беседу с молодежью открытую встречу с молодежью, осуществляющей свою деятельность в филиале Технологического парка программных продуктов и информационных технологий (IT-Park).
Рабочая поездка рабочей группы Министерства во главе с Министром ИКТ по Самаркандской области продолжается.