• “Radiochastota spektri va yoʻldoshli orbitalardan foydalanish” masalalari muhokama qilindi
2021 yilning 2-16 aprel kunlari Radiochastota spektri va Yoʻldoshli orbitalardan foydalanishni tartibga solish boʻyicha, Aloqa sohasidagi hududiy ham doʻstlik (ASHH) Komissiyasining 19-ishchi guruhi yigʻilishi onlayn tarzda boʻlib oʻtdi.
Yigʻilishda Oʻzbekiston, Rossiya Federatsiyasi, Qozogʻiston, Qirgʻiziston, Turkmaniston, Belarus, Armaniston, Ozarbayjon, Xalqaro elektraloqa ittifoqi (XEI), GSMA, GSA xalqaro tashkilotlari va ASHH qoʻmitasi vakillari hamda boshqa manfaatdor tashkilotlar ishtirok etdi.
Mazkur yigʻilishda Oʻzbekiston Respublikasi tomonidan Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligi, “UNICON.UZ” DUK va “EMMM” DUK mutaxassislari ishtirok etdilar.
ASHH Komissiyasi va uning ishchi guruhi yigʻilishida radioaloqa yo‘nalishidagi dolzarb masalalar shuningdek, ASHH mamlakatlarida raqamli yer usti televizion eshittirishning rivojlanish holati va boshqa bir qator masalalar koʻrib chiqildi.

• Обсуждены актуальные вопросы в области использования радиочастотного спектра и спутниковых орбит
С 2 по 16 апреля 2021 года в формате видеоконференцсвязи прошло 19-е заседание Комиссии Регионального содружества в области связи (РСС) по регулированию использования радиочастотного спектра и спутниковых орбит и её рабочих групп.
В работе заседаний приняли участие представители Администраций связи стран-участниц РСС, Узбекистана, Российской Федерации, Казахстана, Кыргызстана, Туркменистана, Беларуси, Армении, Азербайджана, а также Международного союза электросвязи (МСЭ) и Исполнительного комитета РСС, GSMA, GSA и других заинтересованных организаций.
От Республики Узбекистан в этих мероприятиях приняли участие специалисты Министерства по развитию информационных технологий и коммуникаций Республики Узбекистан, ГУП «UNICON.UZ» и ГУП «ЦЭМС».
На заседаниях Комиссии РСС и её рабочих групп были рассмотрены актуальные вопросы радиосвязи, состояние развития цифрового наземного телевидения в странах-участницах Регионального содружества в области связи и многие другие.