• AKT vaziri yoshlar bilan ochiq muloqot o‘tkazdi
2020 yil 29 dekabr kuni Davlatimiz rahbarining Oliy Majlis va xalqimizga yo‘llagan Murojaatnomasida bu yilni “Yoshlarni qo‘llab-quvvatlash va aholi salomatligini mustahkamlash yili” deb e’lon qildilar.
Prezidentimiz 2020 yil 25 dekabr kuni Yoshlar forumida yurtimizda qanday islohotlarga qo‘l urmaylik, avvalo, yoshlarga, ularning kuch-g‘ayratiga va azmu shijoatiga suyanishini alohida ta’kidlab o‘tdi.
Forumda juda ko‘plab sohalar qatori axborot-kommunikatsiya texnologiyalari sohasi oldiga ham bir qancha vazifalar qo‘yildi. Ana shu vazifalardan kelib chiqqan holda Vazirlik o‘z oldiga muhim vazifalarni belgilab oldi.
Shundan kelib chiqib, bugun 13 fevral kuni Dasturiy mahsulotlar va axborot texnologiyalari Texnologik parki (IT Park) majmua shou-rumida Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vaziri Sh. Sodiqov bilan Axborot texnologiyalari va kommunikatsiya tizimlarida faoliyat yuritayotgan hamda soha tizimidagi o‘quv yurtlarida tahsil olayotgan yoshlari o‘rtasida ochiq muloqot bo‘lib o‘tdi.
Ochiq muloqotda Vazir so‘z olib, qator dolzarb masalalarni o‘rtaga tashladi. Xususan, eng muhim yo‘nalishlardan biri axborot texnologiyalari sohasida yetuk kadrlar tayyorlash ekanini qayd etdi. Chunki, dunyo bo‘ylab kun sayin yangi va yangi nou-xaular yuzaga kelmoqda, jahon iqtisodiyotining raqamlashuvi va boshqa ko‘plab omillar texnologiyalar sohasi oldiga yuksak vazifalarni qo‘ymoqda. Ana shu tendensiyani yaxshi tushungan tizim jamoasi mamlakat yoshlarini jahon maydonida mustaqil va qat’iy yondashuviga ega bo‘lgan, ma’naviy va jismonan barkamol bo‘lib yetishishlari, zamonaviy yuqori texnologiyalardan foydalanish ko‘nikmalarini oshirish masalalariga katta e’tibor qaratmoqda.
“Yoshlarni qo‘llab-quvvatlash va aholi salomatligini mustahkamlash yili” Davlat dasturi doirasida vazirlik tomonidan ko‘plab amalga oshirish kerak bo‘lgan ishlar belgilab olingan. Yoshlar va mas’ullar o‘rtasida to‘g‘ridan-to‘g‘ri muloqot o‘rnatishga xizmat qiluvchi “Yoshlar murojaati” elektron platformasini yaratish, yoshlarni IT sohasiga yanada qiziqtirish, ularning bu boradagi bilim va ko‘nikmalarini oshirish maqsadida joriy yilda 100 dan ziyod shahar va tumanda Raqamli texnologiyalar o‘quv markazlari tashkil qilinadi.
Shu bilan birga, Toshkent viloyatida Axborot texnologiyalari universiteti filiali hamda barcha hududlarda mazkur yo‘nalishda texnikumlar faoliyatini yo‘lga qo‘yiladi.
2021 yildan boshlab xalqaro “IT” sertifikatlarini qo‘lga kiritgan yoshlarga xarajatlarining 50 foizgacha bo‘lgan qismini qoplab berish vazifalari belgilandi.
Keyingi ikki yilda “Bir million dasturchi” loyihasi doirasida 300 ming yoshni kompyuter texnologiyalari yo‘nalishida bepul o‘qitish, masofaviy ta’limni va darslarni onlayn o‘tkazish imkoniyatini yaratadigan “Onlayn, Raqamli, Xavfsiz ixtisoslashtirilgan maktab”, “Oliy ta’lim jarayonlarini boshqarish” axborot tizimlarini yaratish va ishga tushiriladi.
Qoraqalpog‘iston Respublikasi, Buxoro, Xorazm, Namangan viloyatlari va Toshkent shahrida IT-park filillari faoliyatini yo‘lga qo‘yish rejalashtirilgan.
2020 yilda IT-Park rezidentlari tomonidan jami 750 dan ortiq yangi ish o‘rinlari yaratildi, dasturiy mahsulotlar va xizmatlar hajmi 346,2 mlrd. so‘m, xususan, eksport hajmi 8,4 mln. dollarni tashkil etdi.
IT Parkning hududiy filiallari binolari Andijon (“Digital City” texnoparki), Farg‘ona (IT-Park Marg‘ilon filiali), Sirdaryo (IT-Park Guliston filiali) Qashqadaryo, Jizzax va Samarqand viloyatlarida foydalanishga topshirildi, Andijon filialida 10 ta va Marg‘ilon filialida 7 ta rezident faoliyat yuritmoqda.
«Bir million o‘zbek dasturchilari» loyihasi, O‘zbekiston Respublikasi Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligi, Birlashgan Arab Amirliklari “Dubai Future Foundation” fondi tomonidan, O‘zbekiston Respublikasi investitsiyalar va tashqi savdo vazirligi va O‘zbekiston Respublikasi Xalq ta’limi vazirligi hamkorligida tashkil etilgan.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2020 yil 6 oktyabrdagi PQ–4851-son qaroriga muvofiq 2020 yilda 14 ta ixtisoslashtirilgan tayanch maktablari tashkil etildi va jixozlandi. Ushbu vazifalarni amalga oshirishda soha tizimidagi korxona va tashkilotlar homiy sifatida biriktirildi va 10 mlrd. so‘mdan ortiq mablag‘lar ajratidi.
Shuningdek, 2021 yilda – 82 ta, 2022 yilda – 64 ta va 2023 yilda – 45 ta ixtisoslashtirilgan maktablar tashkil etilishi ko‘zda tutilgan.
Vazirlar Mahkamasining tegishli qarori bilan TATU tuzilmasida O‘zbek-Belarus qo‘shma fakulteti tashkil etilib, 2020/2021 o‘quv yili uchun qo‘shma fakultetga 500 nafar talaba qabul qilindi.
TATU va uning filiallarida jami 1 5000 nafarga yaqin talaba tahsil olmoqda.
Prezidentimizning 2019 yil 7 yanvardagi PQ-4097-son qarori bilan Toshkent shahrida Amiti universiteti tashkil etilgan va o‘z faoliyatini 2019/2020 o‘quv yilidan boshlagan Toshkent shahrida Amiti universitetiga xorijiy mamlakatlardan 17 nafar PhD darajasiga ega professor-o‘qituvchilar jalb qilingan bo‘lib, 2019/2020 o‘quv yilida 498 nafar talaba birinchi bosqichni yakunladi. Toshkent shahridagi Amiti universitetiga 2020/2021 o‘quv yili uchun kirish imtihonlari to‘liq onlayn shaklda tashkil etilib, 384 nafar talaba qabul qilindi.
Bugungi kunda Toshkent shahridagi Inha universitetida 51 nafar professor-o‘qituvchi va assistent faoliyat yuritib, talabalarning umumiy soni 1506 nafarni tashkil etadi. Toshkent shahridagi Inha universitetiga 2020/2021 o‘quv yili uchun kirish imtihonlari to‘liq onlayn shaklda tashkil etilib, 420 nafar talaba qabul qilindi.
Muhammad al-Xorazmiy nomidagi axborot-kommunikatsiya texnologiyalari yo‘nalishiga oid fanlarni chuqurlashtirib o‘qitishga ixtisoslashtirilgan maktab 2020/2021 o‘quv yili uchun qabul kvotasi 330 nafar etib belgilangan bo‘lib, kirish imtihonlari respublikamizda birinchi marotaba onlayn shaklda ikki bosqichda o‘tkazildi.
Prezidentimiz tomonlaridan ilgari surilgan 5 ta muhim tashabbusning
3-tashabbusi doirasida Aholi va yoshlar o‘rtasida kompyuter texnologiyalari va internetdan samarali foydalanishni tashkil etishga qaratilgan, shuningdek, ularni axborot texnologiyalari sohasida tadbirkorlik faoliyatiga keng jalb qilish maqsadida respublika bo‘yicha 107 ta Raqamli texnologiyalar o‘quv markazlari tashkil etildi.
Yoshlarning maqsad-muddaolarini yaqindan bilish, ularni katta-katta ishlarga safarbar etish maqsadida tashkil etilgan ushbu muloqot salkam uch soat davom etdi, videokonferensaloqa orqali viloyatlardagi yoshlardan ham dolzarb takliflar bildirildi.
Tadbir yakunida Vazirlik stipendiyasi qo‘lga kiritganlarning va o‘z fidoiy mehnati uchun Vazirlik tomonidan minnatdorchilikka sazovor bo‘lgan yoshlarninig taqdirlash marosimi bo‘lib o‘tdi.

• Министр ИКТ провел открытую беседу с молодёжью
В своем Послании Олий Мажлису и народу Узбекистана от 29 декабря 2020 года руководитель нашей страны объявил этот год Годом поддержки молодежи и укрепления здоровья населения.
В своем выступлении на Форуме молодежи 25 декабря 2020 года Президент подчеркнул, что в вопросах расширения и дальнейшего повышения эффективности наших реформ своей опорой мы считаем нашу энергичную, инициативную, всесторонне развитую, владеющую современными знаниями и навыками молодежь.
На форуме были выдвинуты важные задачи перед рядом отраслей, в том числе и перед сферой информационно-коммуникационных технологий. В соответствии с этим Министерство определило важные задачи.
Исходя из этого, 13 февраля в шоуруме Технологического парка программных продуктов и информационных технологий (IT Park) состоялась открытая беседа Министра по развитию информационных технологий и коммуникаций Шухрата Садикова с молодыми людьми, работающими в сфере ИКТ, а также обучающимися в отраслевых учебных заведениях.
На встрече Министр выдвинул ряд актуальных и важных задач. В частности, отметил, что одним из важнейших направлений является подготовка кадров в сфере информационно-коммуникационных технлогий.
Поскольку в стремительно изменяющемся мире появляются все новые ноу-хау, цифровизация общества и другие факторы ставят новые вызовы перед сферой технологий. И общество, которое ясно понимает эти тенденции, уделяет важное внимание воспитанию гармонично развитой молодежи, повышению у них навыков владения цифровыми технологиями.
В рамках Государственной программы в Год поддержки молодежи и укрепления здоровья населения определен ряд задач, запланированных к реализации. С целью установления непосредственного взаимодействия между молодежью и ответственными лицами будет создана электронная платформа «Ёшлар мурожаати» («Обращение молодежи»), для повышения интереса у молодежи, их знаний и навыков в ИКТ-сфере в более чем 100 городах и районах республики будут организованы Учебные центры цифровых технологий.
Вместе с тем, в Ташкентской области будет создан филиал Ташкентского университета информационных технологий, а также во всех регионах откроются техникумы по подготовке кадров в сфере ИКТ.
Начиная с 2021 года будет внедрена система по возмещению из бюджета до 50 процентов расходов на получение международных IT-сертификатов молодыми гражданами.
В ближайшие два года в рамках проекта «Один миллион программистов» 300 тысяч молодых людей на бесплатной основе будут обучаться азам компьютерного программирования. Будут созданы и внедрены в работу информационные системы «Онлайн, цифровая, безопасная и специализированная школа», «Управление процессами в высшем образовании».
Запланировано открыть филиалы IT Park в Республике Каракалпакстан, Бухарской, Хорезмской и Наманганской областях.
Резидентами филиалов IT Park в 2020 году создано свыше 750 рабочих мест, объем производства программных продуктов и услуг составил 346,2 миллиарда сумов, в частности, объем экспорта достиг 8,4 миллиона долларов.
Уже открыты региональные филиалы IT Park в Андижанской (технопарк «Digital City»), Ферганской (Маргиланский филиал IT Park), Сырдарьинской (Гулистанский филиал IT Park), Кашкадарьинской, Джизакской и Самаркандской областях. В Андижанском осуществляют деятельность 10 резидентов, в Маргиланском – 7.
Мегапроект «Один миллион программистов» («One Million Uzbek Coders»), реализуется Министерством по развитию информационных технологий и коммуникаций, а также фондом Объединенных Арабских Эмиратов «Dubai Future Foundation» совместно с Министерством инвестиций и внешней торговли и Министерством народного образования.
В соответствии с постановлением Президента Республики Узбекистан «О мерах по дальнейшему совершенствованию системы образования в области информационных технологий, развитию и интеграции научных исследований с IT-индустрией» от 6 октября 2020 года в 2020 году было создано и укомплектовано 14 базовых школ с углубленным изучением информатики и информационных технологий. Для реализации поставленных целей были привлечены спонсорские организации и предприятия. Ими были выделены средства в размере свыше 10 миллиардов сумов.
В 2021 году предусмотрена организация еще 82 специализированных IT-школ, в 2022-м64 и в 2023 году45.
Соответствующим постановлением Кабинета Министров в структуре ТУИТ был открыт совместный Узбекско-Белорусский факультет. В 2019/2020 учебном году 505 студентов успешно окончили первый курс факультета. В 2020/2021 учебном году на совместный факультет поступило 500 студентов.
В настоящее время в ТУИТ и его филиалах в настоящее время обучается порядка 1500 студентов.
В соответствии с постановлением Президента от 7 января 2019 года был организован Университет Амити в Ташкенте. В начавшем в 2019/2020 учебном году свою работу университете преподают 17 профессоров и преподавателей со степенью PhD. В 2019/2020 учебном году 498 студентов успешно окончили первый этап обучения. В 2020/2021 учебном году по результатам онлайн-приема поступили 384 студента.
В настоящее время в Университете Инха в Ташкенте осуществляет свою деятельность 51 профессор, преподаватель и ассистент. Общее количество студентов университета составляет 1506 человек. Вступительные экзамены на 2020/2021 учебный год в университет также были полностью проведены в онлайн-формате, по итогам которых поступило 420 студентов.
Квота на поступление в Специализированную школу по углубленному изучению предметов направления информационно-коммуникационных технологий имени Мухаммада ал-Хоразмий в 2020/2021 году составила 330 человек, и вступительные экзамены в школу впервые были проведены в онлайн-формате.
В рамках третьего направления пяти важных инициатив, выдвинутых Президентом Республики Узбекистан— организация эффективного использования населением и молодежью компьютерных технологий и интернета по всей республике создаются учебные центры цифровых технологий. В 2020 году по стране было открыто 107 таких учебных центров.
На встрече было отмечено, что молодежные инициативы очень важны. Были даны рекомендации по созданию эффективной системы работы с молодежью как в индивидуальных рамках, так и на системной основе, и что руководители министерства должны уделять приоритетное внимание проблемам молодежи.
Как отмечалось на этом мероприятии, этот диалог еще раз продемонстрировал важность ознакомления с молодыми людьми, их целями и мобилизации их для более масштабной деловой активности.
В заключение мероприятия прошла церемония награждения обладателей стипендии Министерства, а также работников Министерства, подведомственных предприятий и организаций, заслуживших особую благодарность за свою самоотверженную и добросовестную работу.