• Samarqand shahrida IT maktab ochildi
Bugun 29 yanvar kuni Samarqand shahridagi 9-son umumta’lim maktabi negizida​ informatika va axborot texnologiyalarini chuqurlashtirib o‘qitishga ixtisoslashtirilgan tayanch maktabning ochilish marosimi bo‘lib ot‘di.
Ochilish marosimida  Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vaziri o‘rinbosari J.Maxsudov, Axborot-kommunikatsiya texnologiyalarini rivojlantirish jamg‘armasi direktori O.Omonov,  Xalq ta’limi vazir o‘rinbosari R.Karimjonov, “Uzinfocom Davlat axborot tizimlarini yaratish va qo‘llab-quvvatlash bo‘yicha yagona integrator” MChJ direktori E.Gimranov, Samarqand viloyat hokimining birinchi o‘rinbosari J.Urakov, viloyat hokimi o‘rinbosari X.Ochilov, viloyat faollari hamda 200 nafarga yaqin yoshlar ishtirok etdilar.
Mazkur maktabni tashkil etish uchun yaqin oylar ichida informatika va robototexnika sinf xonalari tashkil etildi. Ushbu sinfxonalar Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligi, Axborot-kommunikatsiya texnologiyalarini rivojlantirish jamg‘armasi, «UZINFOCOM» davlat axborot tizimlarini yaratish va qo‘llab-quvvatlash bo‘yicha yagona integrator» MChJ va viloyat hokimligi tomonidan zamonaviy ko‘rinishda ta’mirlandi hamda mebel jihozlari, kompyuter texnikasi, robototexnika va boshqa qurilmalar bilan jihozlandi.
Bu yilgi o‘quv yili uchun 5-sinfga kirish imtihonlari bo‘lib o‘tib, imtihon natijalariga asosan 60 nafar o‘quvchilar maktabga qabul qilindi. Mazkur o‘quvchilarga informatika fanini chuqurlashtirib o‘qishlari, soha korxona va tashkilotlari faoliyati bilan yaqindan tanishishlari va amaliyot o‘tashlari imkoniyati yaratib beriladi.

• В Самарканде открылась IT-школа
Сегодня, 29 января на базе общеобразовательной школы №9 в городе Самарканд была открыта специализированная школа с углубленным изучением информатики и информационных технологий.
В церемонии открытия приняли участие заместитель Министра по развитию информационных технологий и коммуникаций Ж. Махсудов, заместитель Министра народного образования Р. Каримжонов, директор Фонда по развитию информационно-коммуникационных технологий О. Омонов, директор ООО «Единый интегратор по созданию и поддержке государственных информационных систем UZINFOCOM» Э. Гимранов, первый заместитель хокима Самаркандской области Х. Очилов, активисты области, а также местная молодежь.
В рамках организации данной школы были организованы классные комнаты по информатике и робототехнике. Данные классные комнаты были капитально отремонтированы и оснащены мебелью, компьютерной техникой, робототехникой и другой аппаратурой со стороны Министерства по развитию информационных технологий и коммуникаций, Фондом по развитию информационно-коммуникационных технологий, ООО «Единый интегратор по созданию и поддержке государственных информационных систем UZINFOCOM» и хокимиятом Самаркандской области.
Прошли вступительные экзамены в пятый класс, по итогам которых было принято на учебу 60 учеников. Для них будут созданы все условия для углубленного изучения информатики, непосредственного и тесного изучения деятельности и прохождения практики на подведомственных предприятиях и организациях.