• Informatika va axborot texnologiyalarini chuqurlashtirib o‘qitishga ixtisoslashtirilgan maktablarda saralab olish uchun test sinovlari bo‘lib o‘tmoqda
2021 yil 12-yanvar kuni Toshkent viloyati O‘rtachirchiq tumanidagi Informatika va axborot texnologiyalarini chuqurlashtirib o‘qitishga ixtisoslashtirilgan 3-tayanch maktabida o‘quvchilarni tanlab olish  maqsadida Davlat test markazi tomonidan Axborot texnologiyalari  va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligi hamkorligida test sinovlari bo‘lib o‘tdi.
Informatikava axborot texnologiyalarini chuqurlashtirib o‘qitishga ixtisoslashtirilgan  ushbu maktabga  2020/2021 o‘quv yilida o‘qishni istagan  143 nafar 5-sinf o‘quvchilari saralash tanlovlari uchun test topshirdilar. Yuqori natijalarni ko‘rsatgan 60 nafar o‘quvchi o‘qishga qabul qilinadi.
Hozirgi kunda O‘zbekiston Respublikasi Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligi tomonidan IT mutahassislarni tayyorlashda ixtisoslashtirilgan tizimni yaratish, keng aholi va yoshlarni dolzarb AKT yo‘nalishi bo‘yicha o‘qitish maqsadida yirik ishlarni amalga oshirmoqda.
Shu qaror asosida, respublika tuman (shahar)larida mavjud umumta’lim maktablari negizida informatika va axborot texnologiyalarini chuqurlashtirib o‘qitishga ixtisoslashtirilgan maktablar bosqichma-bosqich tashkil etiladi. Shunga ko‘ra, 2020-yilda mazkur yo‘nalishda 14 ta tayanch maktab ochilib, 2021-yilda esa 82 ta, 2022-yilda 64 ta va 2023-yilda 45 ta ixtisoslashtirilgan maktablarni tashkil etilishi belgilangan.

• В специализированных школах с углубленным изучением информатики и информационных технологий проходят отборочные тестовые испытания
12 января текущего года в базовой специализированной школе с углубленным изучением информатики и информационных технологий №3, расположенной в Уртачирчикском районе Ташкентской области, Государственным тестовым центром в сотрудничестве с Министерством по развитию информационных технологий и коммуникаций были проведены тестовые испытания с целью отбора учащихся для обучения в данном учебном заведении.
Всего подали заявку на обучение в 2020/2021 году подали 143 ученика пятых классов. Ученики, занявшие 60 первых мест по итогам отборочных тестовых испытаний, будут приняты на обучение в специализированную школу.
С целью дальнейшего совершенствования системы обучения молодежи современным цифровым технологиям принято постановление Президента Республики Узбекистан от 6 октября 2020 года №ПП-4851 «О мерах по дальнейшему совершенствованию системы образования в области информационных технологий, развитию и интеграции научных исследований с IT-индустрией».
В соответствии с данным постановлением, на базе действующих общеобразовательных школ в районах (городах) республики поэтапно будут созданы специализированные школы с углубленным изучением информатики и информационных технологий. В 2020 году в республике было создано 14 базовых школ. В 2021 году намечается организовать 82, в 2022 году64 и в 2023 году45 таких школ.
Одна из таких специализированных школ с углубленным изучением информатики и информационных технологий открылась в Уртачирчикском районе Ташкентской области.