• Mobil qurilmalarni ro‘yxatdan o‘tkazish jarayoniga o‘zgartirishlar va qo‘shimchalar kiritilgani to‘g‘risidagi masalalarga bag‘ishlangan matbuot anjumani bo‘lib o‘tdi
04.01.2021
Bugun 4-yanvar kuni Ozbekiston telekommunikatsiya tarmoqlarini boshqarish respublika markazida Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligi, “OzТТВRМ” DUK hamda Davlat Bojxona qomitasi va Ichki ishlar vazirligi  masul mutahassislari ishtirokida matbuot anjuman bolib  o'tdi.
Matbuot anjumanda O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2020 yil 31-dekabr kuni “Ozbekiston Respublikasi xududida foydalanilayotgan, sotish yoki shaxsiy foydalanish uchun olib kiriladigan va ishlab chiqariladigan mobil qurilmalarni royxatga olish tartibi togrisidagi nizomga ozgartirish va qoshimchalar kiritish haqida” 828-son qaroriga muvofiq mobil qurilmalarni ro‘yxatdan o‘tkazish jarayoniga o‘zgartirishlar va qo‘shimchalar kiritilgani to‘g‘risida masalalar muhokama qilindi.
Ta‘kidlash kerakki, ushbu qaror mobil qurilmalarni ro‘yxatga olish tizimi ishga tushirilganidan so‘ng fuqaro va tadbirkorlardan kelib tushgan murojaat va takliflardan kelib chiqqan holda iste’molchilarga sifatli mobil qurilmalardan foydalanish imkoniyatini yaratish, ichki bozorni kontrafakt mahsulotlarning olib kirilishi va sotilishidan himoya qilish, telekommunikatsiya bozorida sog‘lom raqobat muhitini shakllantirish hamda tizimni takomillashtirish va qulayliklar yaratish maqsadida ishlab chiqildi.
Kiritilgan o‘zgartirishlar va qo‘shimchalarga ko‘ra, endilikda respublika hududida mobil qurilmalar chakana savdosi bilan shug‘ullanuvchi tadbirkorlar mobil qurilmalarni respublika hududiga olib kirish sanasidan qat’iy nazar, ularni ro‘yxatdan o‘tkazish uchun javobgar bo‘ladilar.
Xorijiy davlatlarning O‘zbekistonda akkreditatsiyadan o‘tgan diplomatik vakolatxonalari, konsullik muassasalari mobil qurilmalari IMEI-kodlarini ro‘yxatdan o‘tkazish uchun Tashqi ishlar vazirligi huzuridagi Diplomatik korpusga xizmat ko‘rsatish byurosiga murojaat qiladi.
O‘z navbatida, mobil qurilmalarni ishlab chiqaruvchi tashkilotlar IMEI-kodlarini ro‘yxatdan o‘tkazish uchun qurilma ishlab chiqarish to‘g‘risida tegishli ruxsatnomalarni, shuningdek, vakolatli organlarni mahalliy ishlab chiqaruvchisi haqidagi ma’lumotlarni taqdim etishi kerak.
O‘zbekiston Respublikasida yashash guvohnomasiga ega bo‘lgan chet davlat fuqarosi va O‘zbekiston Respublikasida yashash guvohnomasiga ega fuqaroligi bo‘lmagan shaxs tomonidan mobil qurilmalar IMEI-kodlarini tizim operatori yoki tizim ro‘yxatga oluvchisiga shaxsan murojaat qilish yo‘li bilan ro‘yxatga olinadi.
Jismoniy shaxslar tomonidan xalqaro pochta yoki kurerlik jo‘natmalari orqali olib kiritilgan mobil qurilmalar Tizim operatori yoki Tizim ro‘yxatga oluvchisiga shaxsan murojaat etish yo‘li bilan, shuningdek, tizim operatorining sayti orqali, mos ravishda pochta identifikatorining shtrix kodi, kalendar shtempeli bo‘lgan konvert va jo‘natma oluvchining pasportini ko‘rsatgan holda amalga oshiriladi.
Jismoniy shaxslar tomonidan ro‘yxatga olish uchun ko‘rsatilgan mobil qurilmalar olib kirilgan, shu jumladan xalqaro pochta yoki kurerlik jo‘natmalari orqali keltirilgan mobil qurilmalar soni jismoniy shaxslar uchun O‘zbekiston Respublikasi qonun hujjatlarida belgilangan bojxona chegarasi orqali tovarlarni bojsiz olib kirishning cheklangan normalaridan oshmasligi lozim.
Bojxona chegarasidan tovarlarni bojsiz olib kirish normalariga rioya qilinmagan holda olib kirilgan mobil qurilmalar, ular uchun import qiluvchi sifatida bojxona to‘lovlari to‘langandan so‘ng IMEI-kodlari ro‘yxatdan o‘tkaziladi.
Tadbirda IMEI-kodlarni ro‘yxatdan o‘tkazish bo‘yicha amalga oshirilgan natijalar to‘g‘risida ham so‘z yuritildi. Ma’lumotlarga ko‘ra, tizimni joriy etishning birinchi bosqichida, ya’ni 2019 yil 1 apreldan 1 noyabrga qadar 36,2 mln. IMEI kodlar tizimda avtomatik tarzda bepul asosda ro‘yxatdan o‘tkazildi. Ikkinchi bosqichda (2019 yil 1 noyabrdan 1 dekabrgacha) esa 2,8 mln IMEI kodlar tizim operatoriga murojaat qilish orqali bepul asosda ro‘yxatdan o‘tkazildi. 2019 yil 1 dekabrdan mobil qurilmalarning IMEI-kodlari ro‘yxatdan o‘tkazish pullik asosda amalga oshirilib kelinmoqda.

• Прошла пресс-конференция по вопросу внесений изменений и дополнений в процесс регистрации мобильных устройств
04.01.2021
Сегодня, 4 января в Республиканском центре управления сетями телекоммуникаций Узбекистана прошла пресс-конференция с участием специалистов Министерства по развитию информационных технологий и коммуникаций, ГУП «РЦУСТУз», Государственного таможенного комитета и Министерства внутренних дел.
На пресс-конференции были рассмотрены вопросы внесения изменений и дополнений в процесс регистрации мобильных устройств в соответствии с постановлением Кабинета Министров Республики Узбекистан от 31 декабря 2020 года №828 «О внесении изменений и дополнений в Положение о порядке регистрации мобильных устройств, используемых, ввозимых и производимых для реализации или личного пользования на территории Республики Узбекистан».
Следует отметить, что данное постановление было разработано на основе обращений и предложений, поступивших от граждан и предпринимателей, после запуска системы регистрации мобильных устройств, с целью создания условий для использования потребителями качественных мобильных устройств, защиты внутреннего рынка от ввоза и реализации контрафактной продукции, формирования здоровой конкурентной среды на рынке телекоммуникаций, а также совершенствования системы и создания удобств при IMEI-регистрации.
Согласно вносимым изменениям и дополнениям, теперь предприниматели, занимающиеся розничной торговлей мобильных устройств на территории республики, несут ответственность за регистрацию мобильных устройств независимо от даты их ввоза на территорию республики.
Для регистрации IMEI-кодов мобильных устройств дипломатических представительств, консульских учреждений иностранных государств, аккредитованных в Узбекистане, необходимо обратиться в Бюро обслуживания дипломатического корпуса при Министерстве иностранных дел.
В свою очередь, производители мобильных устройств должны будут предоставить соответствующие документы для регистрации IMEI-кодов из компетентных ведомств, разрешающие производство устройств.
Регистрация IMEI-кодов мобильных устройств гражданином иностранного государства, имеющим вид на жительство в Республике Узбекистан, и лицом без гражданства, имеющим вид на жительство в Республике Узбекистан, осуществляется путем личного обращения к Оператору системы или Регистратору системы.
Мобильные устройства, ввезенные физическими лицами через международные почтовые или курьерские отправления, регистрируются только в явочном порядке у Оператора системы или Регистратора системы, при условии представления конверта со штрих-кодом почтового идентификатора и календарным штемпелем.
Количество мобильных устройств, ввезенных физическими лицами, в том числе через международные почтовые или курьерские отправления, заявленных к регистрации, не должно превышать предельных норм беспошлинного ввоза товаров через таможенную границу, установленных законодательством Республики Узбекистан для физических лиц.
IMEI-коды мобильных устройств, ввезенные через таможенную границу без соблюдения норм беспошлинного ввоза товаров, регистрируются после уплаты таможенных платежей в качестве импортеров.
На мероприятии была представлена информация о достигнутых результатах по итогам внедрения системы регистрации IMEI-кодов. Так, на первом этапе внедрения данной системы с 1 апреля до 1 ноября 2019 года было зарегистрировано порядка 36,2 миллиона IMEI-кодов в автоматическом режиме на бесплатной основе. На втором этапе (с 1 ноября по 1 декабря 2019 года) было зарегистрировано 2,8 миллиона IMEI-кодов на бесплатной основе путем обращения к Оператору системы. А начиная с 1 декабря 2019 года регистрация IMEI-кодов осуществляется на платной основе.
По итогам пресс-конференции специалисты ответили на вопросы представителей средств массовой информации.