• Kollej va oliy ta’lim muassasini tamomlaganligi haqida ma’lumotnomani onlayn ravishda olish mumkin
03.12.2020
Elektron hukumat tizimini rivojlantirish va yanada takomillashitirish amalga oshirilayotgan raqamli islohotlarning eng ustuvor yo‘nalishlaridan biri. Bu esa, o‘z navbatida, nafaqat vaqtni, mehnat va moliya harajatlarini tejashga yordam beradi, eng asosiysi, fuqarolarimiz uchun qulaylik yaratib beradi, ularga qator xizmatlarni tezkor ravishda taqdim etishga zamin yaratadi.
Ta’kidlash kerakki, so‘ngi ikki yilda amalga oshirilgan ishlar tahliliga nazar soladigan bo‘lsak, mamlakatimizda zamonaviy elektron davlat xizmatlarini ko‘rsatishning yaxlit tizimini yaratish, davlat organlarining aholi va tadbirkorlik subyektlari bilan o‘zaro hamkorligining yangi mexanizmlarini joriy etish yuzasidan izchil ishlar olib borildi.
Aholi va tadbirkorlik subyektlarining davlat organlari bilan kontaktsiz aloqa shakllarini yanada rivojlantirish maqsadida  Yagona interaktiv davlat xizmatlari portali ishlab chiqilgan (https://my.gov.uz). Bugungi kunda Yagona portal orqali 217 ta elektron davlat xizmati taqdim etilmoqda. Yil yakuniga esa ushbu ko‘rsatgichni 230 gacha yetkazishi rejalashtirilgan.
Yaqindan boshlab esa Yagona portalda yangi xizmat joriy etildi. Endilikda fuqaromalirimiz mazkur portal orqali oliy va o‘rta maxsus ta’lim muassasasida o‘qiganlikni tasdiqlash haqidagi arxiv ma’lumotnomasini olishlari mumkin. Ushbu xizmat bepul ko‘rsatilib, besh kun mobaynida amalga oshiriladi. Mazkur xizmatdan foydalanish uchun quyidagi havola orqali o‘ting: https://my.gov.uz/uz/service/369
Ijtimoiy-iqtisodiy hayotimizda amalga oshirilyatgan raqamli islohotlarning bosh maqsadi fuqarolarimizga har vaqt va har holda sifatli va qulay xizmatlarni ko‘rsatishdir. Va shu tarzda elektron hukumat tizimini rivojlantirishi raqamli islohotlarning eng ustuvor yo‘nalishlaridan biri.

• Справку об окончании колледжа и вуза можно получить онлайн
Одним из важнейших и приоритетных направлений цифровых реформ является развитие и дальнейшее совершенствование системы электронного правительства. Это, в свою очередь, не только позволит значительно сэкономить временные, трудовые и финансовые ресурсы, но самое главное, создаст дополнительные удобства для граждан, позволит им получать различные услуги вовремя и без больших издержек.
За последние два года осуществлена масштабная работа в плане создания целостной системы по оказанию современных электронных государственных услуг, внедрению новых механизмов сотрудничества между государством, предпринимателями и населением.
С целью развития бесконтактных форм общения между государством и предпринимателями был разработан Единый портал интерактивных государственных услуг (https://my.gov.uz). В настоящее время в системе ЕПИГУ населению оказывается 217 видов госуслуг, а к концу года их количество предусматривается довести до 230.
А с недавнего времени список госуслуг в системе ЕПИГУ пополнился еще одним — теперь граждане через Единый портал могут получить архивную справку, подтверждающую высшее и среднее специальное образование. Сама услуга оказывается бесплатно в течение пяти рабочих дней. Для того, чтобы воспользоваться данной услугой, перейдите по следующей ссылке: https://my.gov.uz/ru/service/view/369
Главная цель осуществления всех цифровых реформ в социально-экономической жизни страны — оказание гражданам качественных и удобных услуг в любое удобное для них время и месте. И в этом плане развитие системы электронного правительства является одним из приоритетных направлений цифровых реформ.