• Vazirlikning navbatdagi Hayʼat majlisi boʻlib oʻtdi
Bugun 19-noyabr kuni Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligida “O‘zbekiston telekommunikatsiya tarmoqlarini boshqarish respublika markazi” DUKning moliyaviy-xo‘jalik faoliyati va xizmatlar hajmini kengaytirish bo‘yicha amalga oshirilayotgan ishlar” bo‘yicha Hay’at yig‘ilishi bo‘lib o‘tdi.
Yig‘ilishda Vazirlik Markaziy apparati boshqarma va bo‘limlari hamda Vazirlikning hududiy boshqarmalari, tizimdagi korxona va tashkilotlarining rahbarlari, shuningdek O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining IT-texnologiyalar, telekommunikasiyalar va innovasion faoliyatni rivojlantirish masalalari departamenti mas‘ul xodimi, Oʻzbekiston axborot texnologiyalari va ommaviy kommunikatsiya xodimlari kasaba uyushmasi Respublika kengashi raisi, O‘zbekiston Respublikasi Axborotlashtirish va telekommunikatsiyalar sohasida nazorat bo‘yicha davlat inspeksiyasi rahbari ishtirok etdilar.
Dastlab “O‘zbekiston telekommunikatsiya tarmoqlarini boshqarish respublika markazi” DUKning moliyaviy-xoʻjalik faoliyati, amalga oshirilgan ishlar va istiqboldagi rejalari toʻgʻrisidagi hisoboti tinglandi.
Tanqidiy-tahliliy ruhda oʻtgan Hayʼat majlisida “O‘zbekiston telekommunikatsiya tarmoqlarini boshqarish respublika markazi” DUK tomonidan respublika telekommunikatsiya tarmoqlari va resurslarini boshqarishi, ularning barqarorligi va uzluksizligini taʼminlash, xizmatlar sifatini nazorat qilishdagi joriy faoliyatida bir qator kamchiliklarga yoʻl qoʻyilayotgani tanqidiy muhokama qilindi.
Hayʼat majlisida koʻrilgan masalalar yuzasidan vazirlikning tegishli boshqarma va boʻlimlari boshliqlari, Oʻzbekiston axborot texnologiyalari va ommaviy kommunikatsiya xodimlari kasaba uyushmasi Respublika kengashi raisi, O‘zbekiston Respublikasi Axborotlashtirish va telekommunikatsiyalar sohasida nazorat bo‘yicha davlat inspeksiyasi rahbari “O‘zbekiston telekommunikatsiya tarmoqlarini boshqarish respublika markazi” DUK faoliyatidagi mavjud masalalar toʻgʻrisida fikrlari eshitildi.
Kun tartibidagi masala bo‘yicha “O‘zbekiston telekommunikatsiya tarmoqlarini boshqarish respublika markazi” DUKning faoliyatini takomillashtirish yuzasidan Hayʼat majlisining tegishli qarori qabul qilindi.

• Прошло очередное заседание Коллегии Министерства
Сегодня, 19 ноября в Министерстве по развитию информационных технологий и коммуникаций прошло заседание Коллегии по вопросам финансово-хозяйственной деятельности ГУП «Республиканский центр управления сетями телекоммуникаций Узбекистана», о проводимой работе по расширению и улучшению качества оказываемых им услуг.
В мероприятии приняли участие руководители управлений и отделов Центрального аппарата и территориальных управлений, подведомственных предприятий и организаций Министерства, ответственный сотрудник Департамента по вопросам развития IT-технологий, телекоммуникаций и инновационной деятельности Кабинета Министров Республики Узбекистан, председатель Республиканского совета Профсоюза работников информационных технологий и массовых коммуникаций Узбекистана, руководитель Государственной инспекции по контролю в сфере информатизации и телекоммуникаций Республики Узбекистан.
В начале заседания была заслушана информация о финансово-хозяйственной деятельности, проведенной работе и перспективных планах ГУП «Республиканский центр управления сетями телекоммуникаций Узбекистана».
На заседании, прошедшей в критическом духе, были отмечены недостатки в текущей работе ГУП «Республиканский центр управления сетями телекоммуникаций Узбекистана» в вопросах управления телекоммуникационными сетями и ресурсами в республике, обеспечения устойчивости и бесперебойности работы технических средств, обеспечения контроля за качеством услуг.
По рассмотренным на заседании Коллегии вопросам с заключениями выступили руководители ответственных управлений и отделов Министерства, председатель Республиканского совета Профсоюза работников информационных технологий и массовых коммуникаций Узбекистана, руководители Государственной инспекции по контролю в сфере информатизации и телекоммуникаций Республики Узбекистан.
В соответствии с повесткой дня было принято соответствующее решение Коллегии о совершенствовании деятельности ГУП «Республиканский центр управления сетями телекоммуникаций Узбекистана».