• O‘rtachirchiq tumanida informatika va axborot texnologiyalari yo‘nalishiga ixtisoslashtirilgan maktab tashkil etildi
Aynan faol va tashabbuskor yoshlar to‘laqonli ravishda ilg‘or texnologiyalarni o‘zlashtirishga va respublikamizning ijtimoiy-iqtisodiy rivojlanishiga qaratilgan innovatsion loyihalarni hayotga tatbiq etish qobiliyatiga ega.
Hozirgi kunda O‘zbekiston Respublikasi Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligi tomonidan IT mutahassislarni tayyorlashda ixtisoslashtirilgan tizimni yaratish, keng aholi va yoshlarni dolzarb AKT yo‘nalishi bo‘yicha o‘qitish maqsadida yirik ishlar amalga oshirilmoqda.
Shu qaror asosida, respublika tuman (shahar)larida mavjud umumta’lim maktablari negizida informatika va axborot texnologiyalarini chuqurlashtirib o‘qitishga ixtisoslashtirilgan maktablar bosqichma-bosqich tashkil etiladi. Shunga ko‘ra, joriy yilda mazkur yo‘nalishda 14 ta tayanch maktab, 2021-2023 yillarda esa respublika bo‘yicha jami 205 ta ixtisoslashtirilgan maktablar tashkil etilishi belgilangan.
Mazkur o‘quv maskani AKT yo‘nalishiga ixtisoslangan bo‘lib, unda o‘quvchilar umumiy fanlardan tashaqari dolzarb IT yo‘nalishlari bo‘yicha ham tahsil oladi. O‘quv jarayoni 5-sinfdan boshlanadi, va mazkur maktabda o‘qish uchun nomzodlar tanlov bosqichidan o‘tadi.
Mazkur zamonaviy maktablarning ochilishi, shubhasiz, bo‘lajak avlodni har taraflama rivojlanishida va raqobatbardosh IT kadrlarni tayyorlashda muhim  ahamiyatga ega bo‘ladi.

• В Уртачирчикском районе открылась специализированная школа с углубленным изучением информатики и информационных технологий
Именно активная и инициативная молодежь способна полноценно усвоить передовые технологии и воплотить в жизнь инновационные проекты, направленные на качественное преобразование социально-экономической жизни республики.
С целью дальнейшего совершенствования системы обучения молодежи современным цифровым технологиям принято постановление Президента Республики Узбекистан «О мерах по дальнейшему совершенствованию системы образования в области информационных технологий, развитию и интеграции научных исследований с IT-индустрией».
В соответствии с данным постановлением, на базе действующих общеобразовательных школ в районах (городах) республики поэтапно будут созданы специализированные школы с углубленным изучением информатики и информационных технологий. В текущем году в республике предусмотрено создание 14 базовых школ с последующим поэтапным увеличением до 2023 года специализированных школ до 205 единиц.
Первая такая специализированная школа с углубленным изучением информатики и информационных технологий открылась в Уртачирчикском районе Ташкентской области.
Поскольку эта специализированное учебное заведение, то в данной школе помимо общеобразовательных предметов школьники также обучаются по актуальным IT-направлениям. Обучение начинается с 5-го класса, и для того, чтобы учиться в этой школе, надо пройти конкурсный отбор.
Создание таких современных школ, несомненно, сыграет свою важную роль во всестороннем воспитании подрастающего поколения, внесет свой весомый вклад в дальнейшую подготовку конкурентоспособных IT-кадров.