• Jizzaxda IT Park filiali ochildi
Bugun, 11-noyabr kuni Jizzax shahrida IT Park mintaqaviy filialining tantanali ochilish marosimi bo‘lib o‘tdi.
Bu rejalashtirilgan 14 ta filialning to‘rtinchisi bo‘lib, ulardan uchtasi Guliston, Marg‘ilon va Andijonda ochilgandi.
Ochilish marosimida Jizzax viloyati hokimi E. Saliyev, Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazir o‘rinbosari B. Olmatov, O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Davlat xizmatini rivojlantirish agentligi direktorining birinchi o‘rinbosari O. Hasanov, Hindistonning O‘zbekistondagi Favqulodda va Muxtor elchisi Manish Prabhat va IT Park direktori o‘rinbosari B. Ayupovlar ishtirok etishdi.
Jizzaxdagi IT Park filiali Sh.Rashidov ko‘chasi, 63-uy, ya’ni Jizzax viloyati hokimligi binosida joylashgan.
Filial 24/7 rejimda faoliyat yuritib, u yerda chet ellik sheriklar va turli kompaniyalar bilan mustahkam aloqalar o‘rnatiladi. Loyihaning umumiy qiymati 5,5 milliard so‘mni tashkil etadi.
Bundan tashqari, IT Parkning Jizzax hududida IT-markaz ham ochildi, bu esa mahalliy aholi va yoshlarga o'z kompyuter savodxonligini oshirish, AKT sohasidagi dolzarb AKT sohasidagi yo'nalishlarni o‘rganish imkoniyatini beradi: dasturlash, web-dizayn, grafik dizayn, mobil robototexnika, kibersport asoslarini, ingliz tilida AKT sohasidagi terminologiyasini o'rganish va boshqalar.
IT  Parkning Jizzax filialiga o‘quv xonalari va kibersport sinflari uchun kompyuter to‘plamlari berildi, zamonaviy o‘quv xonalari yaratildi. Bu yerda yil davomida 500 ga yaqin yoshlar ta’lim olishi mumkin.
Ayni paytda IT Parkning bir qator rezidentlari Jizzax filialiga mansub: PE "Alitech Website Solutions" — veb-saytlarni ishlab chiqish bo‘yicha xizmatlar, MChJ "Include" — S-Zone — talabalarni videonazorat yordamida tekshirish, sog‘liqni saqlash tizimlarini avtomatlashtirish - "Medcash"; "Uztan Media" XK — domenni ro‘yxatdan o‘tkazish xizmatlari, shuningdek veb-saytlarni joylashtirish, PE "My Way Group" — yuklarni yetkazib berish uchun "MY GRUZ" dasturini ishlab chiqish va amalga oshirish, MChJ "Kroxus Soft" — CRM va ERP tizimlari.
IT Park rezidentlari uchun bir qancha afzalliklar mavjud (mahalliy va xorijiy IT kompaniyalar uchun ham): daromad solig‘i 7,5 foizgacha pasayadi, nol korporativ va ijtimoiy soliqlar, o‘z ehtiyojlari uchun tovar va xizmatlarni olib kirishda bojxona to‘lovlaridan ozod qilinadi.

• В Джизаке открылся филиал IT Park
Это четвертый по счету филиал IT Park. До этого три филиала технопарка были открыты в Гулистане, Маргилане и Андижане.
В церемонии открытия приняли участие хоким Джизакской области Э. Солиев, заместитель Министра по развитию информационных технологий и коммуникаций Б. Олматов, первый заместитель директора Агентства развития государственной службы при Президенте Республики Узбекистан О. Хасанов, Чрезвычайный и Полномочный Посол Индии в Республике Узбекистан Маниш Прабхат, заместитель директора IT Park Б. Аюпов.
Филиал IT Park в расположился в здании хокимията Джизакской области по адресу ул. Шарафа Рашидова, д. №63.
Филиал технопарка работает в режиме 24/7, и в нем будут созданы условия для установления прочных отношений с зарубежными партнерами и различными компаниями. Общая стоимость проекта составляет 5,5 миллиарда сумов.
Помимо этого, в Джизакском филиале IT Park открылся также IT-центр, что дает широкие возможности местному населению и молодежи для повышения компьютерной грамотности, изучения актуальных IT-направлений, в том числе основ программирования, веб-дизайна, графического дизайна, мобильной робототехники, киберспорта, IT-терминологии на английском языке и другое.
В Джизакском филиале IT Park для учебных классов и киберзалов были выданы компьютерные наборы, созданы современные учебные аудитории. Здесь может обучаться порядка 500 молодых людей.
В настоящее время в Джизакском филиале IT Park зарегистрировались ряд резидентов, оказывающих различные услуги: PE «Alitech Website Solutions» — услуги по созданию веб-сайтов, ООО «Include» — S-Zone — проверка студентов посредством видеонаблюдения, «Medcash» — автоматизация систем здравоохранения, ЧП «Uztan Media» — услуги по регистрации доменов и публикации веб-сайтов, PE «My Way Group» — разработка и реализация программы «MY GRUZ» для доставки грузов, ООО «Kroxus Soft» — системы CRM и ERP.
Для резидентов IT Park созданы ряд льгот (как для местных, так и для иностранных): налог на доход снижен до 7,5 процента, отмена корпоративных и социальных налогов, освобождение от таможенных льгот при ввозе товаров и получении услуг для своих нужд.