“Open Data Challenge 2020“ xakatoniga roʻyxatdan oʻtish eʼlon qilindi
Dasturiy mahsulotlar va axborot texnologiyalari Texnologik parki (IT Park) “Open Data Challenge 2020“ xakatoniga ro‘yxatdan o‘tish jarayoni boshlanganini e’lon qildi
“Open Data Challenge 2020“ xakatoni — bu Oʻzbekiston iqtisodiyoti, axborot texnologiyalari va tadbirkorlikda ochiq maʼlumotlarni rivojlantirishga qaratilgan har yili o‘tkaziladigan tanlov.
Ishtirokchilar oldiga uch kun davomida ochiq maʼlumotlardan foydalangan holda aniq raqamli yechimlar (ilova, xizmat, elektron qurilma) ishlab chiqish vazifasi yuklatiladi. Bundan tashqari, 3 kun davomida ishtirokchilar ochiq maʼlumotlar boʻyicha yetakchi mutaxassislar tomonidan olib boriladigan treninglar va master klasslar hamda BootCampda ishtirok etish imkoniyatiga ega boʻladilar.
Taʼkidlash joizki, xakatonning to'rt yoʻnalishi boʻyicha gʻoliblar IT Parkning akseleratsiya intensiv dasturidan oʻtish imkoniyatiga ega boʻladilar.
Tanlov 2020-yil 4-dekabrdan 6-dekabrgacha onlayn tartibda oʻtkaziladi!
Xakaton haqida batafsil bilish va ishtirok etish uchun ariza berish: http://datahack.uz/
11-noyabr kuni “mGovAward” tanlovining taqdirlash onlayn marosimi bo‘lib o‘tadi
11-noyabr kuni “mGovAward” talaba-yoshlari oʻrtasida respublika tanlovining taqdirlash marosimi onlayn tarzda boʻlib oʻtadi.
Eslatib oʻtamiz, “mGovAward” tanlovi  IT Park tomonidan Oʻzbekiston Respublikasi Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarni rivojlantirish vazirligining BAA bilan “Davlat mobil ilovalarini ishlab chiqish” yoʻnalishidagi hamkorligi doirasidagi koʻmagi bilan tatbiq etilgan. Mazkur tanlovning mukofot jamg‘armasi $100 mingga teng.
Tadbirda ekspertlar xulosasi va jamoa o‘rtasida o‘tkazilgan so‘rovnomaga va ovoz berish natijalariga koʻra eng yaxshi davlat mobil ilovalarni ishlab chiqqan  gʻoliblar taqdirlanadi. Tadbir Toshkent vaqti bilan soan 12:00 da boshlanadi.
Marosimda ishtirok etish uchun quyidagi havola orqali ro'yhatdan o'tish kerak: https://hopin.to/events/mgov-awards
Yagona interaktiv davlat xizmatlari portalida yangi xizmatlar joriy etildi
Endilikda Yagona interaktiv davlat xizmatlari portal orqali yashash joyiga doimiy ro‘yxatga turish uchun ariza yuborsa ham bo‘ladi. Mazkur xizmat Toshkent shahri va Toshkent viloyatida istiqomat qiluvchi fuqarolarimizga qulayilik yaratadi. Xizmat bir kun mobaynida ko‘rsatiladi. Xizmatga o'tish uchun havola: https://my.gov.uz/uz/service/view/363
Bundan tashqari, fuqarolarimizga mazkur portal orqali doimiy (vaqtinchalik) yashash joyida yashash muddatini ko‘rsatuvchi ma’lumotnomani olish imkon yaratilgan.
Buning uchun Yagona interaktiv davlat xizmatlari portalining “Ma’lumotnomalar” turkumida “Doimiy (vaqtinchalik) yashash joyida yashayotgan muddati ko‘rsatilgan ma’lumotnoma” xizmatini topib, so‘rov yuborish kerak. Yagona portal avtomatik ravishda ma’lumotnoma sifatida yuklab olish mumkin bo‘lgan ma’lumotlarni taqdim etadi. Xizmatga o‘tish uchun havola: https://my.gov.uz/uz/service/view/367
O‘zbekiston talabalari Seeds for the Future onlayn dasturida ishtirok etishdi
Huawei kompaniyasi olti yildan buyon har yili O‘zbekistonda «Seeds for the Future» (Kelajak nihollari) loyihasini amalga oshirib kelmoqda. Uning doirasida TATUning 50 nafar talabasi o‘tgan yillar davomida kompaniyaning Xitoydagi shtab-kvartirasida amaliyot o‘tashdi.
Butun dunyoda COVID-19 pandemiya tufayli yuzaga kelgan hozirgi vaziyatni hisobga olgan holda, bu yil «Seeds for the Future» loyihasi onlayn tarzda o‘tkazildi.
Muhammad al-Xorazmiy nomidagi Toshkent axborot texnologiyalari universiteti, Toshkent shahridagi Inha universiteti va Muhammad al-Xorazmiy nomidagi Ixtisoslashtirilgan AKT maktabidan tanlab olingan 30 nafar talaba loyiha bo‘yicha onlayn tarzda qator dolzarb IT yo‘nalishlari bo‘yicha bilimga ega bo‘lishdi: 5G texnologiyalari, bulutli hisoblash, sun’iy intellekt hamda HMS texnologiyalari shular jumlasidandir.
Payme kompaniyasi metroda smartfon orqali kontaktsiz tolovlarni amalga oshirish tizimini sinovdan o‘tkazmoqda
Payme kompaniyasi "Avtomatlashtirilgan transport to'lov tizimi operatori"(ATTO) MChJ bilan birga “Abdulla Qodiriy” metro bekatida PaymeGo servisi orqali to‘lovlarni amalga oshirish tizimini sinovdan o‘tkazmoqda.
Payme Gо tizimi yo‘lovchilarga smartfon orqali kontaktsiz to‘lovlarni amalga oshirish imkonini beradi. Buning uchun smartfonda Payme ilovasiga kirib PaymeGo servisiga kirish kerak. Mobil qurilma bir to‘lov uchun mo‘ljallangan QR-kodni yaratib beradi.
Keyingi bosqichda yo‘lovchi telefonning ekran yuzini validatorga yaqinlashtirish kerak. Kerakli summa avtomatik ravishda plastic kartadan yechiladi, va yo‘lovchiga bu haqda SMS-xabarnoma keladi.

Объявлена регистрация на хакатон «Open Data Challenge 2020»
Технологический парк программных продуктов и информационных технологий (IT Park) объявил регистрацию на хакатон «Open Data Challenge 2020».
Хакатон «Open Data Challenge 2020» — это ежегодный конкурс, направленный на развитие открытых данных в информационных технологиях, предпринимательстве и экономике Узбекистана.
Перед участниками будет поставлена задача разработать конкретные цифровые решения (приложение, сервис, электронное устройство) с использованием открытых данных в течение трех дней. Кроме того, на протяжении трех дней участники получат возможность присутствовать на тренингах и мастер-классах от ведущих специалистов по открытым данным, а также принять участие в BootCamp.
В этом году дети будут выделены в отдельную категорию школьников.
Стоит отметить, что победители хакатона по четырем направлениям получат возможность пройти интенсивную программу акселерации от IT Park.
Конкурс пройдет с 4 по 6 декабря 2020 года в онлайн формате!
Дедлайн подачи заявок: 1 декабря 2020 года включительно.
Узнать подробнее о хакатоне и подать заявку на участие вы можете на сайте: http://datahack.uz/
11 ноября состоится онлайн-церемония награждения конкурса «mGovAward»
11 ноября пройдет онлайн-церемония награждения республиканского конкурса среди студентов «mGovAward».
Напоминаем, что конкурс «mGovAward» проводится IT Park при поддержке Министерства по развитию информационных технологий и коммуникаций Республики Узбекистан в рамках сотрудничества с ОАЭ по направлению «Разработка государственных мобильных приложений». Призовой фонд конкурса составляет $100 тыс.
На мероприятии будут оглашены имена победителей, разработавших лучшие государственные мобильные приложения по мнению экспертов и итогам общественного голосования. Начало мероприятия: 12:00 по ташкентскому времени.
Для того, чтобы принять участие в онлайн-церемонии, необходимо пройти регистрацию по следующей ссылке: https://hopin.to/events/mgov-awards
На ЕПИГУ стали доступны новые услуги
Теперь граждане через Единый портал интерактивных государственных услуг могут подать заявление на регистрацию по месту постоянного проживания в Ташкенте и Ташкентской области.  Услуга доступна в разделе «Гражданство». Услуга автоматизирована и предоставляется в течение одного рабочего дня.  Воспользоваться данной услугой можно по следующей ссылке: https://my.gov.uz/ru/service/363
Также граждане могут получить справку, подтверждающую срок проживания по месту постоянного (временного) жительства. Для этого необходимо в разделе “Справки” найти услугу “Справка по месту постоянного (временного) проживания”  и направить запрос в систему. Единый портал автоматически сгенерирует информацию, которую также можно скачать в виде справки. Ссылка для перехода к госуслуге: https://my.gov.uz/uz/service/view/367
Студенты из Узбекистана приняли участие в онлайн-программе Seeds for the Future
Компания Huawei вот уже шестой год подряд реализует в Узбекистане проект Seeds for the Future (Ростки будущего). В его рамках в предыдущие годы 50 студентов ТУИТ прошли стажировку в штаб-квартире компании в Китае.
Учитывая сложившуюся в мире ситуацию с пандемией COVID-19, в 2020 году проект Seeds for the Future проводился в онлайн-режиме.
30 отобранных студентов из Ташкентского университета информационных технологий имени Мухаммада ал-Хоразмий, Университета Инха в Ташкенте, а также Специализированной школы ИКТ-школы имени Мухаммада аль-Хорезмий в течение недели проходили онлайн-обучение по таким актуальным и важным IT-направлениям, как технологии 5G, облачные вычисления, искусственный интеллект и технологии HMS.
Payme тестирует бесконтактную оплату проезда в метро через смартфон
На станции «Абдулла Кодирий» столичного метрополитена Payme совместно с АТТО тестирует оплату проезда при помощи сервиса PaymeGо
Система Payme Gо позволяет пассажирам производить бесконтактную оплату при помощи смартфона. Для этого необходимо в приложении Payme открыть сервис Payme GO, мобильное устройство сгенерирует QR-код, рассчитанный на один платеж.
Далее пассажир должен подвести экран телефона к валидатору. Сумма автоматически снимется с пластиковой карты, и пользователь получает SMS-уведомление об успешной оплате.