• Nukusda axborot-kommunikatsiya texnologiyalari bo‘yicha malaka oshirish kursi tashkil etildi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining “Raqamli O‘zbekiston – 2030” strategiyasini tasdiqlash va uni samarali amalga oshirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi Farmoni qabul qilindi.
Ushbu Farmonda hududlarda xokimlik, davlat organlari va tashkilotlar xodimlarining raqamli savodxonligini va malakasini oshirish, ularni axborot texnologiyalari va axborot xavfsizligi bo‘yicha o‘qitish vazifalar belgilangan. Hamda ularning 12 ming nafar xodimi axborot texnologiyalari sohasida malakalarini oshirish kabi bir qator tadbirlar belgilandi.
Shundan kelib chiqib, 7-9 oktyabr kunlari Qoraqalpog‘iston Respublikasida, Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligi va Suv xo‘jaligi vazirligi hamkorligida Toshkent axborot texnologiyalari universiteti Nukus filialida malaka oshirish kursi tashkil etildi. Ushbu malaka oshirish kursida Qoraqalpog‘iston Respublikasi Suv xo‘jaligi vazirligi tizimidagi mutaxassislarni zamonaviy axborot-kommunikatsiya texnologiyalari bo‘yicha bilimlarini oshirishga qaratilgan.
Malaka oshirish kursida 200 nafar suv xo‘jaligi tizimidagi mutaxassislarning zamonaviy geoaxborot va yerni masofadan zondlash texnologiyalarini qo‘llanilishi, sohada amalga oshirilayotgan islohotlar va joriy etilayotgan dasturiy mahsulotlardan foydalanish bo‘yicha malakasi oshiriladi. Shuningdek tinglovchilar suv xo‘jaligi sohasini raqamlashtirish bo‘yicha ilg‘or xorijiy mamlakatlar tajribasi bilan tanishtiriladi.
Bugungi kunda mamlakatimizning agrar sohasida raqamli texnologiyalarni keng joriy etish, elektron davlat xizmatlarini ko‘rsatishning yaxlit tizimini yaratish, davlat organlarining ishbilarmonlar bilan muloqot qilishning yangi mexanizmlarini joriy etish yuzasidan izchil ishlar olib borilmoqda.
Ushbu sohaga raqamli texnologiyalarni joriy etish bu nafaqat ish jarayonlariga axborot tizimlari va dasturiy mahsulotlarni joriy etish, balki soha mutaxassislarini axborot-kommunikatsiya texnologiyalari bo‘yicha malakasini oshirishdir.

• В Нукусе организован учебный курс по повышению квалификации в области ИКТ
Принят Указ Президента Республики Узбекистан «Об утверждении стратегии «Цифровой Узбекистан – 2030» и мерах по его эффективному исполнению».
Данным Указом определена задача по повышению цифровой грамотности и квалификации сотрудников хокимиятов, государственных органов и организаций в регионах, обучения их основам информационных технологий и информационной безопасности. Также определены меры по повышению квалификации 12 тысяч сотрудников в области информационных технологий.
Исходя из этого 7-9 октября в Нукусском филиале Ташкентского университета информационных технологий имени Мухаммада ал-Хоразмий Министерством по развитию информационных технологий и коммуникаций в сотрудничестве с Министерством водного хозяйства был организован учебный курс по повышению квалификации специалистов Министерства водного хозяйства в Республике Каракалпакстан в области ИКТ.
В рамках курса около 200 специалистов водного хозяйства повысят свою квалификацию в области применения геоинформационных технологий и технологий дистанционного зондирования Земли, использования программных продуктов и последних достижений в этой сфере. Помимо этого, также слушатели познакомятся с передовым зарубежным опытом в сфере цифровизации водного хозяйства.
Сегодня в аграрном секторе республики ведется последовательная работа по повсеместному внедрению цифровых технологий, созданию интегрированной системы услуг электронного правительства, внедрению новых механизмов взаимодействия государственных органов с бизнесом.
Внедрение цифровых технологий в этой сфере несет с собой не только внедрение информационных систем и программных продуктов в рабочие процессы, но и подразумевает повышение уровня знаний и квалификации специалистов этой сферы в области ИКТ.
Курс повышения квалификации завершится 9 октября. Участникам курса будут вручены специальные сертификаты.