• “Yerni masofadan zondlash ma’lumotlarini iqtisodiyotning turli sohalarida qo‘llash” mavzusida vebinar o‘tkazildi
Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligi hamda O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasi huzuridagi Kosmik tadqiqotlar va texnologiyalar agentligi tashabbusi bilan Rossiya Federatsiyasining “Roskosmos” davlat korporatsiyasi, “Rossiyskiye kosmicheskiye sistemы” AJ va “Glavkosmos” AJ ishtirokida “Yerni masofadan zondlash ma’lumotlarini iqtisodiyotning turli sohalarida qo‘llash” mavzusida vebinar o‘tkazildi.
Vebinarda vazirlik va idoralar markaziy apparati, korxonalari, tashkilotlari, institutlarning rahbar va mutaxassislari ishtirok etishdi.
Tadbirni o‘tkazishdan ko‘zlangan maqsad – respublikada Yerni masofadan zondlash texnologiyalarini qo‘llash, shuningdek, ular asosida geoaxborot mahsulotlarini ishlab chiqish, turli ilmiy-amaliy tadqiqotlarni olib borishda hamkorlik qilish, xorijiy tajribani o‘rganishdan iboratdir.
Yig‘ilishda ta’kidlanganidek, axborot-kommunikatsiya texnologiyalari rivojlangan davrda yerni masofadan zondlash texnologiyalarini qo‘llash, shuningdek, ular asosida geoaxborot mahsulotlarini ishlab chiqish bugungi kunda dunyo mamlakatlari iqtisodiyotini rivojlantirishning va insoniyat faoliyatining turli jabhalariga raqamli texnologiyalarni joriy etishning kuchli vositasidir.
Tadbirda kosmik faoliyat yo‘nalishlarida salmoqli ilmiy va amaliy tajribaga ega Rossiya Federatsiyasining tashkilotlarining mutaxassislari tomonidan amaldagi yo‘ldosh apparatlari guruhi, ularning texnik tavsiflari va qo‘llanish sohalari, Rossiya iqtisodiyotida foydalanishda bo‘lgan tizimlar va ularni respublikada joriy etish, hamkorlikni rivojlantirish masalalari ko‘rib chiqildi.
Vebinar natijalari bo‘yicha qatnashchilarda yerni masofadan zondlash texnologiyalari va geoaxborot tizimlarini turli sohalarda qo‘llash samaradorligi, shuningdek, ularni joriy etishning texnologik va iqtisodiy jihatlari to‘risida yanada chuqurroq tushuncha shakllandi.

• Проведен вебинар на тему «Применение данных дистанционного зондирования в различных отраслях экономики»
По инициативе Министерства по развитию информационных технологий и коммуникаций и Агентства космических исследований и технологий при Кабинете Министров Республики Узбекистан при участии Госкорпорации «Роскосмос», АО «Российские космические системы» и АО «Главкосмос» проведен вебинар на тему «Применение данных дистанционного зондирования в различных отраслях экономики».
В вебинаре приняли участие руководители и специалисты центральных аппаратов министерств и ведомств, предприятий, организаций, институтов.
Целью данного мероприятия являлось обсуждение вопросов применения в республике технологий дистанционного зондирования Земли, а также разработки на их основе геоинформационных продуктов, сотрудничества в проведении различных научно-практических исследований, изучения зарубежного опыта.
Как было отмечено на встрече, использование технологий дистанционного зондирования в эпоху развития информационно-коммуникационных технологий, а также разработка на их основе геоинформационных продуктов является мощным инструментом развития мировой экономики и внедрения цифровых технологий в различных сферах.
В то же время существует большая потребность в более широком внедрении и использовании геоинформационных систем для повышения оперативности, качества и эффективности деятельности министерств, ведомств и хозяйственных субъектов.
В мероприятии группой специалистов из Российской Федерации, обладающих большим научно-практическим опытом в космической сфере, были рассмотрены существующие спутниковые аппараты, их технические характеристики и области применения, используемые в российской экономике системы, а также вопросы их внедрения в республике, развития сотрудничества в этой сфере.
По результатам вебинара у участников сформировалось более глубокое понимание эффективности использования технологий дистанционного зондирования и геоинформационных систем в различных областях, а также технологических и экономических аспектов их внедрения.